Zwartnica,Hippeastrum cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

No i zakwitł, i mam problem, nie wiem czy ta sama odmiana, czy inna? Razem.

Obrazek

I pojedynczo.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Wiecie, zdało by się napisać artykuł o uprawie tych roślin, :D
Bo trudno jest szukać informacji w dwóch wątkach o liczbie 99 stron :)
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Jest już trzeci hipek:

Obrazek

Obrazek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

luczek95 pisze:Wiecie, zdało by się napisać artykuł o uprawie tych roślin, :D
Bo trudno jest szukać informacji w dwóch wątkach o liczbie 99 stron :)
Luczek, mówisz i masz :wink:

Podsumowanie mojej wiedzy
Hipeastrum swe korzenie wywodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Nazywa się też zwartnicą, a potocznie - choć niewłaściwie - amarylisem. Najbardziej imponujące odmiany w kolorze krwistej czerwieni, wielu odcieniach różu lub nieskazitelnej bieli są mieszańcami (Hippeastrum hybridum) uzyskanymi w wyniku długoletnich prac hodowlanych. Przy zakupie doniczkowych roślin warto wybierać te, które nie rozwinęły jeszcze pąków. Wiele przyjemności będą też mieli ci, którzy kupią cebulę i sami wyhodują z niej piękny okaz.
Doniczka dla rośliny powinna być tylko trochę szersza od cebuli, z każdej strony na dwa palce. Jej dno wysypujemy grubą warstwą keramzytu, a następnie umieszczamy cebulę w torfie zmieszanym z ziemią uniwersalną do 1/3 jej wysokości. Potem dosypujemy torfu, nie ubijając go mocno. Jeśli na cebuli są małe czerwone plamy, należy najpierw na 15 min zanurzyć ją w roztworze grzybobójczym sporządzonym z dwu preparatów chemicznych, np. Bayleton i Kaptan. Zdrowo wyglądającej cebuli profilaktycznie można zrobić kąpiel z preparatów ekologicznych (Bioczos lub Biosept). Pojemnik ustawiamy w bardzo jasnym, ciepłym (20-25 st. C) pomieszczeniu.
Początkowo torf podlewany bardzo oszczędnie, wystarczy, by był lekko wilgotny. Czekać nie musimy długo. Najpierw z cebuli wyłania się białawy pąk. Powoli nabrzmiewa, potem ładnie zielenieje i wznosi się na grubej łodydze do wysokości około 60 cm. Wygląda wówczas jak królewskie insygnium. Teraz hipeastrum potrzebuje nieco więcej wilgoci. Po 4-6 tygodniach następuje kulminacja - z pąka opadają zielone pochewki i ukazują się nierozwinięte, ale już pięknie wybarwione kwiaty. Kolejno rozchylają płatki, tworząc kilku-dziesięciocentymetrowe kielichy. W chłodnawych (18-20 st. C) pomieszczeniach kwitną 3-4 tygodnie, dłużej, jeśli wyrośnie kolejna łodyga. Pielęgnacja kwiatu jest czystą przyjemnością. Polega jedynie na dbaniu, by podłoże było stale umiarkowanie wilgotne (dorodne rośliny używają sporo wody)-podlewać najlepiej przez podstawek. Co dwa tygodnie dodajemy do niej nawóz dla roślin kwitnących.
Przekwitnięte kwiaty usuwamy, ale łodygę pozostawiamy, by wszystkie zgromadzone w niej zapasy zostały przetransportowane do cebuli. Trzeba więc poczekać, aż sama żółknie. Roślina nadal potrzebuje sporo światła. Troskliwie ją podlewamy i nawozimy, by wytworzyła dużo liści. Im będzie ich więcej, tym cebula bardziej się wzmocni. Latem hipeastrum lepiej nie wystawiać do ogrodu, bo tam czyhają na nią pobzygi - owady gotowe skonsumować każdą cebulę.( Ja weranduję Hippki na zacienionym balkonie-oprysk przeciw pobzydze w maju, czerwcu konieczny!!!)
By hipeastrum przygotowało się do kolejnego kwitnienia, musi trochę odpocząć. W sierpniu stopniowo zaprzestajemy podlewania oraz rezygnujemy z nawożenia. Gdy wszystkie liście zaschną, doniczkę z cebulą ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 10-15 st. C, np. w chłodnej piwnicy, i przechowujemy ją prawie na sucho. W listopadzie rośliny wyjmujemy z ziemi (powinna odpoczywać 2-4 miesiące). Jeśli wokół starej cebuli pojawiły się młode cebulki, oddzielamy je. Dużym cebulom przygotowujemy grzybobójczą kąpiel i wysadzamy do nowego podłoża. Cykl się zamyka. Małe cebulki sadzimy po kilka w jednym pojemniku i przez 2 lata uprawiamy bez okresu spoczynku, zasuszamy je dopiero latem trzeciego roku. Wtedy następnej wiosny powinny zakwitnąć. Okresy kwitnienia możemy sami regulować jak chcemy.
U mnie Hippeastra kwitną od końca listopada do końca kwietnia.
Miłej niedzieli :wit
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

O dzięki ;:180 Choć już chyba gdzieś to czytałem ;:173
Może jakiś moderator doda to do wątku: "ENCYKLOPEDIA Roślin Doniczkowych"
:wit
Zamierzam sobie hipka kupić, zobaczymy co z tego wyjdzie ;:65
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
bonia244
1000p
1000p
Posty: 1151
Od: 19 lis 2010, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Witam wczoraj dostałam pierwszego amarylisa i nie wiem co z nim robić :roll: widzę że ma strasznie ciasno i ma w doniczce więcej niż jedną cebulkę :oops: tylko nie wiem czy mogę go teraz przesadzić i podzielić te cebule :?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Po trzech tygodniach od wysiania, wykiełkowały dwa nasionka hipcia ;:138
Obrazek
Wysiałam, dużo, dużo więcej nasionek, może jeszcze coś wyłoni się z ziemi.
Marzy mi się cała misa kwitnących amarylisów za ...... trzy, cztery lata :lol:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Lauro gratulacje ;:138
Ja w najbliższym czasie planuję sobie kupić (ale nie nasiona), zobaczymy :tan
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

luczek95 pisze: Choć już chyba gdzieś to czytałem ;:173
U mnie na I stronie wątku parapetowego jest ten tekst :roll:
bonia 244, ja osobiście malce "odsadzam" od mamusi, jak kładę starą cebulę spać :wink: Młode cebulki do trzech lat się nie zasusza na zimę, tylko tuczy, żeby zwiększyły swój obwód oraz wypuściły piękny, przynajmniej sześciolistkowy pióropusz :)
laura51 gratulacje :wit Nasionka u mnie też wysiane. Mam je z własnych krzyżówek ;:224 .
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

majar pisze:Długo Ci kwitły Graszko. :D Moja odmiana szybko rośnie i szybko przekwita. :|
Bardzo długo w tym roku kwitną i ładnie przekwitają.
Wystawiona (by zrobić miejsce innym w mieszkaniu) na klatkę Tańcząca Królowa wyglądała przed chwilą tak
Obrazek

Tylko blednie, nie więdnie.
Obrazek
Zrobiła się różowawa a była taka
Obrazek

Pozdrawiam.Graszka 2
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

U mnie podobnie. W tym roku wyjątkowo długo kwitną. A to moja Dancing Queen.
Obrazek
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Cudne są te Wasze Tańczące Królowe ;:138 Bardzo chciałabym takie mieć.
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Amarylis" - Hypeastrum cz.2

Post »

Ta kąpiel cebul w dwóch środkach grzybobójczych mnie szczególnie nurtuje- ile dać tych środków na litr wody? Pół łyżeczki? Mniej?
Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”