Ananas - jak ukorzenić pióropusz?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

No może ...dam się namówić. :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I już Cię lubię, takie postanowienia mnie cieszą wypróbuj obydwa sposoby z któregoś na pewno coś wyjdzie , ja jutro sadzę kokosy w ziemię by uzyskać palmy kokosowe i nasienie mango bo to też ekstra roślina. I uważam że mnie posłuchają i wyrosną, czasem trzeba z sadzonkami i pestkami pogadać po wysianiu lub wsadzeniu. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Sadziłeś już kiedykolwiek kokosa?
Bo znam troche teorii na ten temat .
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sadziłem ale nie mając jeszcze doświadczenia z tymi palmami przesadzałem co roku i w trzecim roku zmarnowałem palmę która u mnie wyrosła, ale chętnie przyjmę wszystkie porady na ten temat.
:D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Więc ja wiem, że owoc nie może chlupać! :D
Nie może być w nim nadmiernej ilości mleka,powinien być zatem dojrzały mocno.
Trzeba być bardzo cierpliwym ,by przez 5-6 miesięcy /nawet czasem do roku/
czekać na skiełkowanie twardego orzecha.
Najpierw trzeba usunąć włókna z kupionego w sklepie orzecha ,potem moczyć ciepłej wodzie w temperaturze ok.35*C przez 2-3 dni.Od czasu do czasu trzeba orzech obrócić,aby stale był wilgotny,a temperaturę wody stale utrzymywać na w/w poziomie.
Następnie orzech układamy poziomo w pojemniku-donicy,na piaszczystym podłożu,wzbogaconym torfem /w stosunku 1:1/ i do połowy przysypujemy.
Aby utrzymać stałą dość wysoką temperaturę /kokos wymaga do skiełkowania co najmniej 25*C/ i wilgotność powietrza,nakrywamy pojemnik-donicę szybą i codziennie wietrzymy przez 5-10 minut..
Gdy po kilku miesiącach orzech skiełkuje,od razu przesadzamy go do wysokiej donicy z lekkim podłożem,aby umożliwić prawidłowe uformowanie potężnego korzenia głównego,co ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju palmy.Podczas kolejnych przesadzeń podłoże powinno być coraz bardziej zwięzłe.

Strasznie jestem ciekawa,czy uda Ci się .Mam głęboką nadzieję,że uda mi się przeczytać tutaj,że właśnie Twój orzech puścił kiełka,choć to tak odległe...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Karo ja też mam taką nadzieję choć ja poprzedniego co zmarnowałem przez brak doświadczenia wsadziłem w ziemię jak był w pełni mleczka bo chlupotał jak wściekły przy ruszaniu nim, nie skórowałem go i nie moczyłem i jeden z kokosów posadzę w ten sam sposób jak poprzednio a drugi według Twoich rad zobaczymy co z tego będzie i który pierwszy i czy w ogóle wykiełkują.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Przemku powodzenia.
Widzę, że dużo wiesz na temat roślin więc masz i "dobrą rękę".
Uda Ci się wyhodować tę palmę. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przyznaję szczerze- moje informacje to czysta teoria.!
Czekamy na wynik,nie ja,ale bedę o nim wiedziec na pewno,więc nie moge podac innych szczegółów z obserwacji tej uprawy.
Ale życzę Ci sukcesu Przemku. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja też mam taką nadzieję uważam że jak dobrze kokosy wypieszczę to same pokażą swoje liście
i okazałość palmy kokosowej. :D
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak Wasze ananasy? Przyjeło się coś? U mnie właśnie "sadzonka" poszła na kompost :(
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D U mnie kilka dni leżał ananas- nabierał "mocy urzędowej ". Dzisiaj go obcięłam, ale nie widac w nim żadnych korzonków- też chyba nic z niego nie będzie...na razie obsycha na wierzchu położony...za 2-3 dni wsadzę ...i "się zobaczy" :wink: ...

Obrazek Obrazek Obrazek

Jakoś nie mam nadziei, że coś z tego może być...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Znalazłam jeszcze w necie inny sposób ukorzenienia ananasa, wydaje mi się prostszy (ale czy skuteczny?)
Ukręcić pióropusz, usunąć dolne liście i wstawić do naczynia z wodą i ukorzeniaczem.
Czy ktoś tak próbował??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nelu musisz obciąć tego ananasa z dwa centymetry pod liściami bo taki duży spód pod rozetą liści nie może zostać gdyż się nie ukorzeni tylko zgnije a z nim cały ananas. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”