Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Rośliny doniczkowe
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Post »

Witam,

mam takie nietypowe pytanie... będę siedzieć pewnie też w książkach i internetach, ale może akurat ktoś zna z 1-2 gatunki, a może kilka... roślin (głównie drzew i krzewów) które MOGĄ rosnąć w Polsce i rosną w Indonezji :D pewnie takie roślinki wymagają pielęgnacji, można uwzględnić też chowanie w szklarni na zimę.
Bo pewnie jakieś są... :) Np. morwa chyba.

Może akurat ktoś coś kojarzy i trafiłam w dobre miejsce z pytaniem... :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rośliny w Indonezji i Polsce

Post »

Morwa pochodzi bodaj z Chin, a to jednak inny klimat. Daj sobie spokój z Indonezją. Przecież to równik. Minimalna temperatura +22 stopnie. Przeciętnie 30-pare stopni i wilgotność w granicach 90%. No, chyba, że stać Cię na ogród zimowy. Wtedy "żaden problem" hodować cynamonowce, muszkatołowce, goździki, sagowce, paprocie drzewiaste, dzbaneczniki, raflezje, i sto innych. Można sobie zrobić prywatną dżunglę, ale trzeba mieć duuuużo pieniążków! :D
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny z Indonezji w Polsce

Post »

Pomińmy wszelkie tematy pieniężne, bo to ma być tylko w teoretycznym projekcie :)
Albo takie roślinki które mogą być chowane do szklarni na zimę, albo które wyglądem moga przypominać takie indonezyjskie. Z tych 350tys gatunków któreś muszą przypominać :D
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rośliny z Indonezji w Polsce

Post »

Radzę zadać pytanie w dziale roślin doniczkowych. Tam maniacy zmagają się z hodowlą roślin tropikalnych w warunkach domowych. Więcej będą wiedzieli i coś doradzą.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rośliny z Indonezji w Polsce

Post »

Arundo donax. Lasecznica przemarza , ale odradza się co roku u mnie.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny z Indonezji w Polsce

Post »

ok, dziękuję, zadam je tam :) jakby ktoś coś jeszcze znał to chętnie się dowiem :)
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rośliny z Indonezji możliwe do uprawy w Polsce

Post »

Witam,

mam takie nietypowe pytanie, będę siedzieć pewnie też w książkach i internecie, ale może akurat ktoś zna z 1-2 gatunki, a może kilka roślin (głównie drzew i krzewów) które mogą rosnąć w Polsce i rosną w Indonezji. :D Pewnie takie roślinki wymagają pielęgnacji, można uwzględnić też chowanie w szklarni na zimę.
Bo pewnie jakieś są :) Np. morwa chyba?

Może akurat ktoś coś kojarzy i trafiłam w dobre miejsce z pytaniem. :)
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź, bo kminię i kminię. Potrzebne mi to tylko w teorii, więc wszelkie kwestie pieniężne pomińmy :)

Albo rośliny które nie są z Indonezji, ale pokrojem i kształtem takie mogą przypominać?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Rośliny z Indonezji możliwe do uprawy w Polsce

Post »

Na pewno fikusy i hoje. No i oczywiście storczyki. Także owadożerne np. dzbaneczniki.
Ponadto rośliny z rodziny obrazkowate (Araceae) takie jak filodendrony i syngonia.
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rośliny z Indonezji możliwe do uprawy w Polsce

Post »

Bambusy, niektóre z nich w ciepłych częściach naszego kraju mogą rosnąć w gruncie...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Eeee no to taki piękny unikat, że strach się odezwać. Powiem Ci szczerze, że z ciekawości pooglądałem i poczytałem na obcojęzycznych - ona nie choruje. Chyba jednak trzeba by zapewnić odp warunki uprawy dla subtropikalnej.
Nie wiem czy przez obrazki próbowałeś coś znaleźć https://www.google.pl/search?biw=1280&b ... BJV0drJppM :
Może zapytaj w dziale roślin doniczkowych, ale raczej o warunki uprawy ogólnie tropikalnych/subtropikalnych bobowatych (? wiesz pewnie lepiej jak to nazwać).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Wg mnie to nie grzyb, to jakieś niedobory, albo zakłócenia w przyswajaniu minerałów. Może podłoże masz nie halo, np zbyt niskie pH. Pomyśl czy korzenie pobierają to co trzeba.
Może zanim zaczniesz pryskać chemią daj mu dolistnie dobrego nawozu NPK z mikro (głównie żelazo), może dodatkowo siarczan magnezu 0,5%

Podejrzewałbyś, że to brak fosforu? A jednak.. 8-)
Obrazek
https://www.forestryimages.org/browse/d ... um=1440089

edit
Tu masz niedobory na obrazkach np na liściach kawy http://www.fao.org/docrep/008/ae939e/ae939e06.htm
Nie upieram się, że to to, ale grzyby wyglądają inaczej, na moje oko oczywiście.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

No magia :D Nawóz do oplątwy :lol:
A podłoże : mech torfowy który pewnie nasiąka jak gąbka, perlit, kreda, odrobina nawozu, który roślina już dawno zjadła i czarodziejski agrosil...aaa i wrmikulit
Trzeba było najpierw poczytać o tym podłożu https://forum.grasscity.com/threads/sic ... e.1355543/
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Eee no to było bez ironii, napisałeś Compo Sana, to sprawdziłem co to. To już nie wiem w czym ona rośnie, no i na pewno nie jest produkcyjną rośliną :D
Sam oceń podłoże. Jeśli jest ok, to może teraz nawóz dolistny żeby się pozbierała i zobaczysz jak zareaguje. W tym wątku masz info 'Tempo pobierania składników mineralnych z nawozów stosowanych dolistnie' żebyś się orientował w czasie reakcji viewtopic.php?f=42&t=52707

Nawóz najlepiej krystaliczny. Mam w tej chwili w ręku reklamówkę (przy zakupie czegoś tam dostałem) saszetkę substral Magiczna Siła Nawóz startowy ogród, prod. Peters Professional NPK 20-20-20 z mikro, całkiem przyzwoity. Może czegoś takiego poszukaj, raczej powinien być zrównoważony, bo tak do końca nie wiadomo co się dzieje.

Gdybyś się zdecydował na wymianę podłoża, to skieruję Cię w naprawdę dobre ręce - zapytaj w 'warzywach' czy ktoś już kupował podłoże do siewu i pikowania i które jest najlepsze. I na tej bazie zrób mieszankę, prawdopodobnie wystarczyłby dodatek perlitu. Wymagania rośliny typu pH podłoża pewnie znasz. Na moje oko ona jest w złym stanie. Nawet jeśli zdecydujesz się na zmianę podłoża itd, to z miesiąc będzie do siebie dochodzić, z resztą pewnie sam to wiesz. Aaa i żadnych pałeczek, podlewanie z ręki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”