Rośliny trujące domowe,uczulające i inne (również dla zwierząt)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Rośliny trujące domowe,uczulające i inne (również dla zwierząt)

Post »

Rośliny doniczkowe spotyka się w prawie każdym pomieszczeniu mieszkalnym i biurowym.Wszyscy,którzy interesują się ich uprawą mogą dotrzeć do informacji na temat pielęgnacji poszczególnych gatunków,ale
znacznie trudniej jest dotrzeć do informacji na temat toksyczności chociażby tych najbardziej popularnych gatunków.
Nie musimy rezygnować z uprawy takich roslin w domu,wystarczy ostrzec domowników i umieścić je w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Oto rośliny toksyczne w części lub całości,które znajdują się w niejednym naszym mieszkaniu:




Anturium :liście

Bluszcz pospolity Hedera helix:/liście a u niektórych odmian całe rosliny/- dolegliwości żołądkowo-jelitowe,biegunka,
podniecenie,trudności w oddychaniu,śpiączka.

Centendeskia:/cała roślina/-silne pieczenie w jamie ustnej,podrażnienie jamy ustnej,
języka i warg,obrzęk tylnej częsci języka

Cis ( Taxus )

Cyklamen perski-fiołek alpejski,Cyclamen persicum:/bulwa,również bulwy innych gatunków są trujące/

Diffenbachia:/cała roślina/-podrażnienia jamy ustnej,języka warg,obrzęk tylnej części języka może
nawet spowodować zablokowanie górnych dróg oddechowych i śmierć

Figowiec sprężysty,fikus:-/łodyga,owoce i sok/-zapalenie skóry
u osób wrazliwych.

Figowiec lirowaty:/łodyga,owoce i sok/- zapalenie skóry u
osób wrażliwych

Filodendron pnący,Philodendron oxycardium:/cała roslina/-podraznienie błony śluzowej jamy ustnej,
dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Kaladium,caladium:/cała roślina/- silne pieczenie w jamie ustnej,
podraznienie jamy ustnej,języka i warg,obrzęk tylnej części języka.

Monstera,filodendron.Monstera deliciosa:/cała roslina oprócz dojrzałych owoców/- podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej,dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Naparstnica ( Digitalis)

Narcyz:/cała roslina,szczególnie bulwy/ - zaburzenia żołądkowo-jelitowe,drgawki.


Oleander, Nerium oleander

Psianka,Solanum pseudocapsicum,dulcamara,jasminoides:/cała roślina/- zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Pokrzyk wilcza jagoda ( Atrapa beladonna):cała roślina

Róża pustyni (Adenium obesum)

Różanecznik,azalia:/cała roslina/-zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
osłabienie czynności centralnego układu nerwowego i zapaść.

Scindapsus,scindapsus aureus:/liście/- podraznienie błony śluzowej jamy ustnej,
dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Skrzydłokwiat

Szeflera

Szparag pierzasty,asparagus:/młode pędy i jagody/-zapalenie skóry u osób wrażliwych

Szparag Szprangera,asparagus sprengeri:/młode pędy i jagody/-zapalenie skóry u osób wrażliwych

Wilczomlecz lśniący i czerwony,Euphorbia splendens,E.milils:/cała roslina,szczególnie sok/-zapalenie skóry ,biegunka,wymioty.

Wilczomlecz piękny-poinsecja.Euphorbia pulherrima:/liście,sok/-może podrażnić jamę ustną i żołądek,
powodując nudności i wymioty,ale zwykle nie wywołuje żadnych dolegliwośći

Zimowit ( Colchicum)

Zroślicha stopowcowa,Syngonium podophyllum:/cała roślina/-podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej,
dolegliwośći żołądkowo-jelitowe.

Zroślicha uszkowata,Syngonium auritum:/cała roslina/-podrażnienie błony sluzowej jamy ustnej,
dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Jeśli znacie inne - zapraszam do uzupełnienia listy.Pokrzyk wilcza jagoda ( Atrapa beladonna),
,
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Nie znalazłam w Twoim spisie KaRo oleandra. Także jest trujący. Czytałam kiedyś że jednego z papieży otruto za pomocą tej rośliny. Upieczono mięso w ognisku, gdzie celowo podłożono gałęzie oleandra. Papież po spożyciu zmarł.
Ponadto oleander (wąchanie kwiatów) może powodować palpitacje serca - dlatego nie zaleca się hodowania go w sypialni.
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Masz rację Mary!Dopiszę za moment!
Jestem pewna,że jeszcze wiele roślin nam się przypomni.Dzięki! :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Listek

Post »

Kiedyś miałem piękną Dieffenbachię, ok. 1,5 metra wysokości, po kilku latach zakwitła, co jest ponoć rzadkością w domowych warunkach. Syn był jeszcze mały, jak dowiedziałem się że jest to roślina trująca, pozbyłem się jej. Później żałowałem bo ktoś mi powiedział, że owszem jest trująca, ale tylko wtedy kiedy ją się zje. :;230
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

A Ty myślałeś wówczas,że samo posiadanie jej,bycie w jej pobliżu już szkodzi? :?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli nie boisz się strasznego cienia na ścianie (w nocy monstera wygląda okropnie) i nie będziesz jadła swojej rośliny, to pewnie, że tak. A co na to inni forumowicze?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mam mieszane uczucia, gdy trafiam na stronę o trujących właściwościach roślin. Dobrze wiedzieć, że takie są, ale... kto jest na tyle głupi, żeby zajadać liście roślin doniczkowych?
Z drugiej strony - sporo warzyw w stanie surowym też jest szkodliwa, z ziemniakiem na czele.
Waleria
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Listek pisze:Kiedyś miałem piękną Dieffenbachię, ok. 1,5 metra wysokości, po kilku latach zakwitła, co jest ponoć rzadkością w domowych warunkach.
Czy ja wiem, u mnie w domu zawsze tych kwiatków było pełno i kwitły zawsze. nawet w moim pokoju pod moją opieką gdzie normalnością jest przesuszenie tudzież zasuszenie i przelanie kwiatka.

A jeżeli chodzi o jego właściwości trujące - nie stawiam go blisko łóżka, co by przypadkiem nic zniego nie skapnęło mi do buzi.
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Post »

Jeszcze kilka trujących:
Pokrzyk wilcza jagoda ( Atrapa beladonna),
Zimowit ( Colchicum) ,
Cis ( Taxus )
Naparstnica ( Digitalis)

Całe rośliny sa trujące
;:214
Pozdrawiam
Basia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Listek pisze:Kiedyś miałem piękną Dieffenbachię, ok. 1,5 metra wysokości, po kilku latach zakwitła, co jest ponoć rzadkością w domowych warunkach.
Jest to bardzo rzadkie.
Iwkala
50p
50p
Posty: 55
Od: 28 gru 2006, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Oleander - jak bardzo jest trujący?

Post »

Mam pytanie - na ile oleander jest trujący? U mnie stoi w kuchni od kilku miesięcy, nic się nie dzieje. Teraz chcę zasadzić kolejnego bo właśnie mam nowe pędy i chciałam go postawić w sypialni. Ktoś wie coś o jego właściwościach trujących?
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

A będziesz go jadła ?!

A na poważnie. Wiele roślin jest trujących i jakoś nic nam się nie dzieje. Co najwyżej osoby alergiczne nie uprawiają niektórych kwiatów. Na pewno z oleandrem będzie kłopot, jeżeli są malutkie dzieci, które biorą do rąk i buzi wszystko oraz zwierzęta, które lubią kwiaty. Z tego co wiem, to sok oleandra jest trujący, tak samo jak np.diffenbachii i wielu innych. Prawdopodobnie wg feng-shui /nie wiem czy dobrze napisałam/ niezbyt korzystnie działa na człowieka. Na pewno nie postawiłabym w sypialni - tam jest miejsce dla paprotek, wszędzie indziej może stać i cieszyć oko pięknymi kwiatami.
Pozdrawiam Krystyna
Iwkala
50p
50p
Posty: 55
Od: 28 gru 2006, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jestem alergikiem, ale nie zauważyłam żadnych objawów od oleandra. Jednak chyba w sypialni go nie postawię. Szkoda, bo on jest piękny!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”