Rośliny trujące domowe,uczulające i inne (również dla zwierząt)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Jakie rośliny uczulają

Post »

Czy moglibyście nakreślić chociaż króciutką listę najpopularniejszych domowych roślin które uczulają? Właśnie urządzamy się z żoną w mieszkaniu i chcemy porobić parę zakupów :) ale szkoda kupować coś co ładnie wygląda ale z tym nie wytrzymamy :P Wiem tylko że róża chińska uczula.

Z góry wszystkim dziękuję :)
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Tak naprawdę, to wszystko zależy od tego czy to Ty nie jesteś przypadkiem uczulony na daną roślinę. A to już do potwierdzenia tylko u alergologa :)
Można by więc jedynie rozważać ten temat pod kątem "które rośliny są trujące?" Karo już podała link więc... tylko pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Waleria
Mam mieszane uczucia, gdy trafiam na stronę o trujących właściwościach roślin. Dobrze wiedzieć, że takie są, ale... kto jest na tyle głupi, żeby zajadać liście roślin doniczkowych?
Jest ktoś, choć nie głupi,a raczej nieświadomy i ciekawski... Kto? np.dziecko.., pies, kot..

Ja dodam daturę (bieluń). Trujące są wszystkie części rośliny, zawierają bowiem alkaloidy (m.in. atropinę), które mogą wywołać palpitacje serca, konwulsje, a nawet śpiączkę.
Toksyczna jest też woda, w której stały cięte konwalie. W tkankach konwalii znajdują się glikozydy nasercowe.
Poza tym:
Anturium (liście), skrzydłokwiat, szeflera - zawierają nierozpuszczalne szczawiany wapnia - średnia toksyczność
cyklamen perski (bulwy), bilbergia, jakobinia, klerodendron, syningia, hoja, dipladenia, amarylis, klivia, hedera
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nie należy też ustawiać silnie pachnących kwiatów ciętych (np.: lilie orientalne, frezje, konwalje, narcyzy) w pomieszczeniach gdzie się śpi lub długo przebywa.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nawet długotrwały kontakt z pozornie niewinną rośliną może wywołać rekację uczuleniową.
Część gatunków o mechanizmach obronnych polegających na wytwarzaniu włosków mechanicznych z bronią chemiczną w postaci kwasów organicznych i innych związków organicznych (alkaloidy, białka) jest odpowiedzialna za występowanie objawów skórnych (zaczerwienienie, świąd, pęcherze surowicze, owrzodzenia).
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

A w ogóle, co to znaczy że roślina ma trujące liście czy sok? W kontakcie ze skórą? Czy po zjedzeniu czy jak?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

krusz pisze:A w ogóle, co to znaczy że roślina ma trujące liście czy sok? W kontakcie ze skórą? Czy po zjedzeniu czy jak?
Sok może działać na skórę, nabłonek jamy ustnej, rogówkę oczu. Stopień toksyczności zależy też od podatności danej osoby, jej wieku i stanu zdrowotnego. Do najczęstszych zatruć dochodzi przez spożycie części rośliny lub wtarcie soku w oczy.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Nie wiem czy już był ficus ?
Mleczko fikusa po wyschnięciu kruszy się i unosi w powietrzu, nieznośny dla alergików.
Jakub . . . . .
Saraaa

Post »

Kroton i bieluń również są trujące. Bieluń działa jak narkotyk! :!:
teodorowicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sty 2008, o 14:39
Lokalizacja: Warszawa

Post »

a ja mam pytanko, troche innej tresci. czy ktoś może wie jakie rośliny są groźne dla zwierzat domowych?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Generalnie wszystkie trujące mogą zaszkodzić zwierzakom domowym. :D
Zdziebko24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 sty 2008, o 13:07
Lokalizacja: Mazury (w zasadzie prawie Warmia)

Post »

Jak bylam mała zawsze mnie straszono śniegulinkami i liśćmi z beniaminka :)
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Artykuł na temat alergenów w alstremerii
http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid ... BDC757CAAA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”