Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie, mam roślinę o nazwie dzbanecznik.Jest u mnie od zimy i do tej pory było z nim wszystko w porządku, ma odpowiednie miejsce, oświetlenie, jest często zraszany wodą destylowaną zmieszaną z deszczówką.Wiosną i latem wypuścił cztery nowe odrosty od korzenia.No i jakiś czas temu zauważyłam,że na jednej z nowych roślinek zaczynają czernieć 3 liście :( Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje, dlatego proszę o pomoc.
Pozdrawiam Ola

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

mój dzbanecznik zaczął tak wyglądac jak wysechł... spróbuj mocnego podlewania
Mój Ogródcz. 1 cz. 2
Zapraszam!
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Post »

Tyle,że to się dzieje tylko na młodych liściach:( A poza tym dzbanecznik ma stale wilgotną ziemię, tak jak nakazuje "instrukcja".
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

w takim razie nie wiem... podzieliłem sie tylko moimi doświadczeniami :) poczekajmy na opinię kogoś, kto bardziej się zna...
Mój Ogródcz. 1 cz. 2
Zapraszam!
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Olu, czy znasz ta stronę :?:
Tam nie zalecają deszczówki do podlewania. Może zraszanie, jak piszesz, wodą destylowaną z deszczówką też nie służy

roślinie, a szczególnie nowym przyrostom. Nie jestem pewna, to tylko sugestia.
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Post »

Na różnych stronach różnie piszą :( Ale spróbuję podlewać i zraszać tylko destylowaną wodą, zobaczę jaki będzie tego efekt.Dziwi mnie też to,że tylko na jednej nowej roślince tak się dzieje.Inne rosną jak szalone :)
Przy okazji przypomniało mi się o co jeszcze miałam zapytać ;) Otóż kiedy przesadzić mojego dzbanecznika i czy w tym momencie mogę rozsadzić nowe przyrosty do osobnych doniczek?
Czytałam,że najlepszym podłożem jest torf, ale czy jakieś inne podłoże też będzie dobre?
Dziękuję za szybkie odpowiedzi ;:180
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Rozsadź na wiosnę po zimowaniu i tylko w torf i to o pH 3,5-4 w innym nie będzie rósł podobnie jak w innej ziemi. Co do podlewania tylko woda destylowana bez deszczówki.
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam!!!
Mam dzbanecznika którego nabyłam jakieś pół roku temu no może troszke wiecej, wszystko było ok tylko zastanawiałam się dlaczego dzbanki które były małe juz nie chciały rosnać, a wieksze dzbanki zaczeły podsychać :( mimo tego ze go podlewałam przegotowaną schłodzona wodą i zraszałam.
A ostatnimi czasy musze przyznac z przykrością, że chyba go przesuszyłam wszystkie dzbanki uschły :(
Ale chciałabym mu zrobic reanimację żeby wypuscił nowe tylko nie wiem jak, zaznacze że od kupna nie był przesadzany.
Proszę o jakies wskazówki.
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Dzbanecznik potrzebuje ciepła i wilgotności. Inaczej nie wypuszcza dzbanków a stare usychają. Ciężko mu zapewnić bez terrarium odpowiednie warunki. U mnie dzbanecznik który sto na parapecie wypuszcza dzbanki tylko latem, ten w terrarium przez cały rok.
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Dzbanecznik jak go uratować?

Post »

chmara3 pisze:Ale chciałabym mu zrobic reanimację żeby wypuscił nowe tylko nie wiem jak, zaznacze że od kupna nie był przesadzany.
Skoro nie był przesadzany od kupna, to może w ziemi siedzi jakiś pasożyt i coraz bardziej osłabia roślinę?
To taka sugestia, ja miałem kiedyś podobną przygodę, więc przyszło mi to do głowy. Zaznaczam, że nie znam się na uprawie dzbaneczników, więc nie wiem czy można je teraz przesadzać i do jakiej ziemi, doniczki.
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Witam
Tak się zastanawiam czy dam radę zapewnić mu odpowiednie warunki, a co do robaka to raczej wykluczone bo kwiatek sam w sobie po ostatniej kuracji podlewania wyglada chyba dobrze nawet troche wybujał i się zastanawiam czy to normalne, tylko dzbanków brak :(
Zamieszczam jego fotki może oceni go ktoś fachowym okiem.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Dzbanecznik wygląda zdrowo. To normalne że początkowo wolno zwiększa długość a później "strzela" w górę. Mój miał ze 2 metry. Nie wiem jakie u Ciebie dokładnie są warunki. Przypuszczam że bez terrarium możesz doczekać dzbanków tylko latem. Życzę powodzenia :)
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Witam hm tak dobrze przypuszczasz niestety bez terrarium :( więc chyba w oczekiwaniu na dzbanki będe musiała uzbroić się w cierpliwość, zobaczymy czy próba podjecia tego wyzwania się uda :)
pozdrawiam i dziękuje
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”