Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Też myślę, że to odora. Jutro zrobię fotki swojej roślinki i wkleję.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Chwalę się nowym liściem
Obrazek
kamomilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2009, o 10:50

Post »

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!:D
Zakupiłam ostatnio piękną Alocasie Polly i wyjechałam na miesiąc na wakacje. Po powrocie ku mojemu zaskoczeniu zastałam dwa przekwitnięte kwiaty.( :( szkoda że nie kwitła na moich oczach) Mam pytanie czy powinnam coś zrobić z tymi kwiatami ( obciąć) czy pozostawić to naturze? Zupełnie nie wiem jak się zając tą ślicznotką. Z góry bardzo dziękuje za porady i pozdrawiam wszystkich miłośników! :D
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przekwitniętego kwiatka trzeba usunąć.Nie jest on zbyt ciekawy a tylko osłabia roślinkę.
Teraz po przekwitnięciu Alokazja będzie myślała..u mnie kwitła w marcu i dopiero teraz wypuszcza nowego liścia.
Alokazja lubi wilgotne powietrze ,co znaczy,ze trzeba ją zraszać,wilgotną ziemię,nie należy wysuszyć ziemi ani jej zalać.Najlepiej czuje się w kuchni.Stanowisko półcień.
kamomilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2009, o 10:50

Post »

Miro 78 bardzo dziękuję za ekspresową odpowiedź! :D
Moja kwitła jakieś dwa tygodnie temu i chyba szybko się namyśliła ( nie czekając na obcięcie kwiatów) bo już ma spory młody listek a obok pojawia się chyba nowa młoda roślina.Rośnie jakby osobno. Czy to możliwe że jest to jednak jedna i ta sama roślina?
Piszesz o kuchni i półcieniu a parapet w pokoju ze wschodnim oknem będzie jej odpowiadał?
Napisz jeszcze proszę jak często mogę się spodziewać kwiatów?
Dziękuje i pozdrawiam!
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To fajnie jak się tak szybko namyśliła,oznacza to,że odpowiada jej miejsce. :D Ja napisałem to co zaobserwowałem u mojej alokazji,u każdego rośnie inaczej w zależności jakie ma warunki.
Jeżeli coś w doniczce wyrasta to najprawdopodobniej jest to młoda roślinka,pewnie się rozmnaża..Alokazje wyrastają z bulw,sama zobaczysz jak się rozwinie listek.Jeżeli stoi u Ciebie w pokoju ze wschodnim oknem to nie zmieniaj jej miejsca,widocznie jest jej tam dobrze.Oby nie stała w przeciągu bo tego nie lubi.Powodzenia w uprawie.Może pokażesz nam swoją roślinkę ;:109 ;:109
Niestety nie wiem jak często można spodziewać się kwiatów alokazji to już zależy od niej a kwitnie rzadko w mieszkaniu.
Ogólnie to bardzo ładne roślinki i zacząłem je kolekcjonować.
Mam jeszcze taką
Obrazek
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Moja alokazja tak teraz wygląda. Pierwszy liść poparzony przez słonce odpadł, ma dwa nowe i "dzidziusia" Obrazek
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja

Post »

A ja mam taką:

Alocasia micholitziana "Frydek"

Piszą, że łatwa w uprawie, ale to nieprawda. Może dlatego mi nie rośnie, że kilka lat temu przyniosłam ją do domu z pracy jako pieniek z jednym listkiem i prawie bez korzeni. Bardzo długo się regenerowała, co wypuściła jeden liść, to drugi zdychał. Dopiero w tym roku zaczęła zachowywać się poprawnie.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Alokazja

Post »

Agatko, piszesz ze dopiero w tym roku wzięła się garść. Napisz czy może teraz inaczej ją zaczęłaś pielęgnować?
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja

Post »

Właśnie że nie inaczej. Odkąd ją przyniosłam, stoi w odległości ok 1,5 m od drzwi balkonowych, bez przesadzania od trzech lat (sic!), raczej na nią nie chucham, bo oczekiwałam, że zdechnie. Z podlewaniem bywało różnie - czasem przesuszona, czasem przelana. Temperatury zimą w tym pokoju są niskie (średnio ok. 18 C), latem ciągle zasłaniano okna, więc też nie zażywała słońca. W tym samym miejscu stoją: paproć, aspidistra, palma biczowa (rhapis) i dwa skrzydłokwiaty. Wokół ma więc wilgoć i nie zasychają jej końcówki liści. Nawet jej nie nawoziłam.
Skoro zaczęła zachowywać się poprawnie, zamierzam i ja się poprawić i na wiosnę (bo teraz już za późno na manipulacje) dać jej lepszą ziemię.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja

Post »

Aktualizacja moich alokazji
Alocasia denudata
ObrazekObrazek
Alocasia Amazonica
Obrazek
'Hilo Beauty'
Obrazek
Alocasia 'Variegata'
Obrazek
Alocasia macrorrhizos lub Odora
Obrazek
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Alokazja

Post »

Mirku co jest na szóstej fotce ?
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja

Post »

Na szóstej fotce to chyba Alocasia Odora/macrorhiza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”