Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam!
Od pewnego czasu fascynuja mnie rośliny niespotykane i egoztyczne. Mam jeszcze bardzo mały zasób wiedzy i znajomości na ten temat.
Posiadam w swoim domu mandarynkę, ma ona ok 50 cm. Rosnie ona dosyć intensywnie i ładnie. Niestety trochę mi się "rozkrzaczyła". Chciałbym ją zacząć już formować na kształt drzewka. Kiedy najlepiej jest przycinać mandarynkę i wjaki sposób to zrobić by powstało piękne drzewko. Zrobić to teraz czy lepiej na wiosnę? I a propos przycinania, czy te "odpady" od ciecia można włożyć w ukorzeniać i spróbować otrzymać sadzonki?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Mandarynka należy do cytrusów nie rosnących zbyt wysoko.W jednym roku owocuje obficie w następnym skąpo.Ilekroć wypuszczaja zbyt dużo zawiązków owocowych trzeba ją przerzedzać.Ma ładny pokrój i nie wymaga cięcia,ale .....
Formowanie korony cytrusów przeprowadza się późną zimą,zanim roślina zacznie wypuszczać nowe pędy.Przeprowadza się to co roku.
Korekcyjne przycinanie pojedyńczych pędów wystających poza zaplanowany obrys korony można przeprowadzic także latem.
Obcięte pędy można próbować ukorzenić przy zastosowaniu ukorzeniacza i bardzo przepuszczalnej wilgotnej ziemi.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

KaRo,
czytałam dużo na temat przycinania cytrusów i nie zgodzę się z Tobą. Przynajmniej nie całkowicie.
Cytrusy należy przyciąć na wiosnę, gdyż po zimie zazwyczaj mają sporo nowych długich pędów, z małą ilością liści.
Tyle że późna zima może się równać z wczesną wiosną ;)
Ja będę czekała do marca z przycinaniem, wtedy ładtwiej będzie ukorzenic odcięte pędy.

Alan 1980,
przy ukorzenianiu sadzonek stosuj odpowiedni ukorzeniacz, w zależności od tego jaki to rodzaj pędów. Ukorzeniacze są do zielonych sadzonek, zdrewnialych lub półzdrewniałych.

pozdrawiam
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Mandarynka formowanie.

Post »

Witam czy na zdjeciu to jest mandarynka czy cytryna???? Dziekuje Pozdrawiam Obrazek Obrazek
statua1964
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 cze 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mandarynka formowanie.

Post »

Raczej mandarynka. Ja mam cytryne i wygląda troche inaczej.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Mandarynka formowanie.

Post »

Witam. Mam mandarynkę. Rośnie 3 lata max. Zrobił się krzak podciąłem trochę gałązek które były bardzo nisko i dalej za bardzo nie wiem jak ciąć. Przydało by się przewodnik jakiś zrobić ale nie wiem który wybrać. I ogólnie trzeba poskracać boczne czy do góry zagiąć trochę? Jak myślicie? Proszę o poradę.

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2a ... ed645.html

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/079 ... bc8a4.html
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Jeśli przewodnik (czyli forma drzewka) to wg mnie ta lewa mocna gałązka, która rośnie pod ok 45 stopniowym kątem. Zacznij powoli prostować. Jeśli się nie da od razu, to zawsze możesz to zrobić przy okazji przesadzania krzewu do większej doniczki. Wsadzisz wtedy bryłę korzeniową z ukosa tak , aby przewodnik był w pionie. Potem przywiązać go do palika, wycinać boczne odgałęzienia i dać roślinie rosnąć do góry. Nawet z bardzo rozłożystych krzaczorów można uformować normalne drzewka. Ja tak zrobiłem z moimi, bo strasznie rosły na boki i były szersze niż wyższe.
Pozdrawiam
Tomek
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dzięki ci za poradę. Tak właśnie zrobiłem już. Zobaczymy jak będzie się wyginało. Na razie trochę zgiąłem ale będzie ciężko to wyprostować.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Koniecznie zamieść zdjęcie po przycięciu. Można będzie porównać jakie są efekty za jakiś czas.
Pozdrawiam
Tomek
myszka6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 maja 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam ja kupiłam swoją mandarynkę latem i obecnie ma 4 owoce wielkości orzecha włoskiego .Jest dość wysoka .Czy mogę tą najdłuższą gałązkę teraz obciąć czy dopiero na wiosnę .I jeżeli ma owoce czy trzeba ją nawozić.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mandarynka - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Moja mandarynka

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”