Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  
Autor Wiadomość
damek1718
 Tytuł: Re: Cytrusy - porady ogólne
PostNapisane: 17 gru 2016, o 10:40 
1000p
1000p

więcej niż 1
norbert76 napisał(a):
Przędziorki bardzo osłabiają roślinę i mogą dawać takie objawy o których piszesz. Czym je zwalczałeś?
Jasne plamy mogą być też objawem chlorozy, odpowiedni preparat można podać nawet teraz. To może być spowodowane zbyt twardą wodą, a nieodpowiednie podłoże dodatkowo mogło pogłębić objawy. Szczególnie, że piszesz iż problem dotyczy wszystkich cytrusów. Spróbuj zmiękczyć wodę przed podlewaniem. Na wiosnę zmień podłoże.
Jeśli cytrusy zgubią wszystkie liście, jest szansa że wypuszczą nowe na wiosnę.

Poczytaj tutaj o zmiękczaniu wody:
viewtopic.php?f=5&t=9085&hilit=zmi%C4%99kczanie

Zwalczałem przędziorki Magusem i Promanalem. Mój wybór padł na takie preparaty , bo były osobniki dorosłe jak i jaja. Same rosliny stoją w widnym oszklonym pomieszczeniu z temperaturą do 15 st. C. Tak wiem podłoże jest dość istotne, ale tak jak zauważyłeś musze czekać z przesadzaniem do wiosny. A drzewka nie są małe bo maja po 1, 5 m nawet. Woda którą podlewam jest odstała przez kilka dni i o temperaturze powietrza. Dzięki za link o zmiękczaniu wody.

Nie będę zamieszczał tu zdjęcia z objawami niedoborów, bo wierzcie mi objawy sa książkowe, a zalezy mi na tym jak teraz zniwelowac, zastopować byle do wiosny te objawy, nie stosując nawozów doglebowych, przesadzania, w zimowym spoczynku (co jest niewskazane według poradników). Zalezy mi aby liście nie opadały, chociaż cięzko bo te uszkodzone przez przędziorka i z niedoborami to i tak spadną.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Afrodyzjak
PostNapisane: 19 gru 2016, o 14:38 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Ja do moich roslin niedawno kupilem biohumus z odchodow dżdżownic kalifornijskich i stosuje 2 nakretki na litr wody raz w miesiącu i powiem szczerze, że stan wszystkich moich cytrusów się poprawił, a mam ich 12.

Piotrek_85
PostNapisane: 21 gru 2016, o 19:37 
50p
50p

1 szt.
Budda powoli dojrzewa, ciężki ten zimowy czas, roślinki męczą się w piwnicach, byle do wiosny :wink:

Obrazek

Obrazek

Goshia
PostNapisane: 22 gru 2016, o 10:41 
500p
500p

1 szt.
Co to jest - ta Budda? ;:oj

norbert76
PostNapisane: 22 gru 2016, o 14:13 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
viewtopic.php?f=19&t=81661&hilit=r%C4%99ka+buddy

Afrodyzjak
PostNapisane: 29 gru 2016, o 12:40 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam, przedstawiam Wam moje zimujące cytrusy :)
Obrazek

Senior
PostNapisane: 1 sty 2017, o 18:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
To są maleństwa z pestek?

Afrodyzjak
PostNapisane: 4 sty 2017, o 23:11 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Dokładnie. :) Największe mają prawie rok, :) jeden okaz fajny mi sie trafił, co bardzo powoli rośnie i pięknie się rozkrzewia, więc postanowiłem go na bonsai zrobić. ;) Śmiesznie wygląda takie coś 10 centymetrowe z koroną u góry. Nawet małe listki mu rosną, więc myślę że idealnie się do tego nadaje. :) Jak na razie wszystko przebiega bezproblemowo, roślinki w moim grow boxie przechodzą obficie zimę. Widok cieszy oczy. :) Obrazek

doromichu
PostNapisane: 17 sty 2017, o 20:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Piotrek 85 piękna Ręka Buddy. Pokaż proszę zdjęcie całej roslinki

Moje wycieczki

Piotrek_85
PostNapisane: 18 sty 2017, o 13:57 
50p
50p

1 szt.
Dziękuje doromichu, a tak w całości, jakieś 60 - 80 cm wraz z doniczką :)

Obrazek

aciaz1000
PostNapisane: 23 sty 2017, o 14:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam i bardzo proszę o ulgowe traktowanie,

Nie mam zielonego pojęcia jak pielęgnować cytrusy, próbowałam trochę poczytać na waszym forum, niestety im więcej czytam tym większy mętlik w mojej głowie.

W sobotę otrzymałam w prezencie takiego oto cytrusa z poniższych zdjęć - nie mam pojęcia co to za odmiana.. Zanim go otrzymałam stał kilka dni w różnych warunkach.

Bardzo się boję że mi zmarnieje :( Mam kilka pytań o ogólną pielęgnację:

1. Teraz stoi w dużym słonecznym pokoju na szafce niedaleko okna ( nie postawiłam go na parapecie ponieważ pod nim jest grzejnik a i doniczka jest za szeroka). Okno jest na stronę południową.

Zostawić go tam? Czy może przenieść do pokoju w którym śpimy i jest nieogrzewany?

2. Nie mam pojęcia jak wcześniej stał zwrócony do słońca, czy powinnam go obrócić tak żeby listki były zwrócone do okna?

3. Wiem że cytrusy powinny zimować w niskiej temperaturze, ale co gdy drzewko jest w trakcie owocowania?

4. Jak z nawożeniem? Jaki nawóz najlepszy, i czy powinnam nawozić zimą? Z drugiej strony owocuje więc może jednak?

5. Co to za cytrus? :) Czy jest trudny w uprawie?

6. Co ze zraszaniem ?

7. Jak podlewać w okresie zimowym podczas owocowania?

Z góry bardzo dziękuje za podpowiedzi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 23 sty 2017, o 14:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
aciaz1000 napisał(a):
1. Teraz stoi w dużym słonecznym pokoju na szafce niedaleko okna ( nie postawiłam go na parapecie ponieważ pod nim jest grzejnik a i doniczka jest za szeroka). Okno jest na stronę południową.
Zostawić go tam? Czy może przenieść do pokoju w którym śpimy i jest nieogrzewany?

Do chłodniejszego pomieszczenia, chyba że zagwarantujesz roślinie podwyższoną wilgotność powietrza - nawilżacz na grzejniku oraz codzienne spryskiwanie oraz postawienie na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.

Cytuj:
2. Nie mam pojęcia jak wcześniej stał zwrócony do słońca, czy powinnam go obrócić tak żeby listki były zwrócone do okna?

Ustaw tak, jak ma zwrócone liście do światła. Co jakiś czas możesz obracać o około 90 stopni.

Cytuj:
3. Wiem że cytrusy powinny zimować w niskiej temperaturze, ale co gdy drzewko jest w trakcie owocowania?

Po prostu dłużej będzie trwało dojrzewanie, choć lepiej bym odciął te owoce, żeby nie osłabiać rośliny po zmianie miejsca. Owoce takich małych cytrusów i tak są zwykle niejadalne.

Cytuj:
4. Jak z nawożeniem? Jaki nawóz najlepszy, i czy powinnam nawozić zimą? Z drugiej strony owocuje więc może jednak?

Zimą się nie nawozi.

Cytuj:
6. Co ze zraszaniem ?

Tak, jak odpowiedziałem na pytanie 1.

Cytuj:
7. Jak podlewać w okresie zimowym podczas owocowania?

Ziemia powinna być stale wilgotna.

snow0010
PostNapisane: 23 sty 2017, o 18:07 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
1. Zdecydowanie polecam przenieść go w chłodne miejsce. Chłód na cytrusy działa "usypiająco" i spokojnie dotrzyma do wiosny.
2. Według mnie nie ma to większego znaczenia.
3. Owocami w chłodzie powinny utrzymać się na roślinie. Jeżeli je zrzuci to też nic straconego bo wiosną powinny zawiązać się nowe.
4. Możesz sobie darować nawożenie do marca a potem zacząć od połowy zalecanej dawki przez pierwsze dwa m-ce. Następnie nawozimy wedle zaleceń raz na dwa tygodnie.
5. Cytrus ze zdjęcia to najpewniej Kalamondyna. Jest to jeden z wytrzymalszych i bardzo dobrze owocujących cytrusów. Owoce na surowo ciężkie są do skonsumowania bo są potwornie kwaśne. Idealnie nadają się na nalewkę. (sam sprawdzałem, efekt powalający :lol: )
6. Jeżeli będziesz trzymać cytrusa w chłodzie nie potrzeba zraszania.
7. Znowu jeżeli będziesz trzymać w chłodzie to podlewamy bardzo ostrożnie. Lepiej trochę przesuszyć podłoże bo nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i śmierci drzewka.

Pozdrawiam

aciaz1000
PostNapisane: 24 sty 2017, o 13:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Cześć,

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję że nie zmarnuję roślinki :)
Cieszy mnie że to "jedno z wytrzymalszych drzewek" to może wytrzyma trudne warunki w bloku.

Przestawiłam do pokoju w którym śpimy i go nie ogrzewamy, ale nie oszukujmy się 15 stopni tam nie ma. Jest chłodno ale ciepło z pozostałych pomieszczeń dociera i do tego pokoju.

Martwi mnie tylko czy ilość światła będzie wystarczająca, ponieważ nie mogę postawić go na parapecie - stoi na szafce nocnej postawionej blisko południowego okna.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 692 ]  Idź do strony nr...        1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości