Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Zacznij ją podlewać wodą z siarczanem amonu. Jak masz dostęp do siarki pylistej bądź granulowanej (rozkrusz na pył) posyp szczyptę na wierz i przemieszaj ziemię. Wszelkie niedobory u cytrusów są związane z zasoleniem ziemi i jej niedostatecznie niskim pH.
cytrynian wapnia w celu dostarczenia żelaza
Przecież to jest wapno, a nie żelazo..
Same liście wg. mnie wskazują na niedobór Azotu. Siarczan amonu dolistnie i doglebowo (dodatkowo lekko obniży pH gleby) powinien rozwiązać problem.


Tak na marginesie, mój cytron miał sporo niedoborów. 4-5 oprysków Planton K (nawóz na kwitnienie) i już prawie całkiem zniknęły.
Podaję różne możliwości, może jesteś w posiadaniu któregoś z wymienionych wyżej nawozów.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Obniżenie pH poprzez zakwaszenie gleby poprawi sytuacje skoro wiele niedoborów u cytrusów spowodowanych jest niedostatecznie niskim pH ? Nie posiadam siarczanu amonu ani plantonu k, w tej chwili na stanie mam tylko florovit albo siedmiowodny siarczan magnezu... Cytrynę posadziłem w mieszaninie ziemi ogrodowej i substratu torfowego
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Siarczan magnezu doglebowo też obniży pH gleby tylko, że to sam magnez więc przesadzać nie można. Wszelkie siarczany zakwaszają. W niewielkim, ale jednak, stopniu. Florovit dolistnie jest ok. Ziemia ogrodowa i torf maja wysokie pH więc na przyszłość dobrze by było mieć trochę kwaśnej ziemi. aha i sa jeszcze domowe sposoby zakwaszania np kwaskiem cytrynowyn, octem czy nawet zakwasem chlebowym. Przejrzyj wątki o borówce amerykańskiej.

Co do podłoża do cytrusów to ja zrobiłem im: 1/4 kawałki drobnej kory drzew iglastych ( koniecznie przekompostowana), 1/4 piasku z perlitem i ziemia do kwaśnolubnych. Perlit można darować, ale kora i piasek w celu rozluźnienia podłoża jak najbardziej wskazana. Ale dla jednego cytrusa jak nie masz potrzeby kupować kwaśnej ziemi to zakwasić octem czy kwaskiem a później nawozić nawozami w formie siarczków.
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja swoją kalamondynę podsypywałam lekko nawozem do borówek i listki pięknie się zazieleniły.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jakiej dawki siarczany magnezu użyć i jak często oraz czy siarczan amonu będzie niezbędny ? Czy mogę go zastąpić Plantonem K ? (jeśli tak to czy w hodowli cytrusów można Planton K wykorzystywać przez cały rok czy tylko od wiosny do X ?)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wiesz, planton k jest do pelargoni. Nie nadaje się aby podlewać nim kwasolubne, bo jest zbyt zasadowy, ale dolistne nawożenie nim jak najbardziej. Siarczan amonu to azot, a azot jest niezbędny by roślina rosła. Możesz nawozić uniwersalnymi nawozami, ale musisz i tak pilnować pH gleby. Tak jak fosfor, potas itp. Co do siarczanu magnezu to takze przeczytaj temat o borówce. Chyba łyżka na 10l wody.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Więc stosować dolistnie Plantan K (właśnie go zakupiłem) i do tego siarczan magnezu? A czy mogę zamienić siarczan amonu na florovit ? No i dodatkowo bym obniżył pH gleby zakwaszaczem bo też go mam bądź domowym sposobem przy użyciu kwasku cytrynowego. A jeśli chodzi o przejście z nawożenia letniego na jesienne u cytrusów? Jakiego nawozu używać u cytryny jesienią i zimą ? uniwersalnego nawozu dla roślin zielonych w domu, innego czy może nie nawozić jesienią i zimą ?
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A nie prościej używać gotowego nawozu do cytrusów? :wink:
Pozdrawiam, Piotrek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Prościej :) no ale jeśli bym chciał zrobić tak jak wyżej napisałem ?
lyba100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lip 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Podczas zakwaszania kwaskiem cytrynowym "w czasie podlewania" słychać charakterystyczne trzaski w ziemi po podlaniu. Czy to jest oznaka zbyt mocnego odczynu zasadowego, a co za tym idzie praca kwasku na rzecz polepszenia pH gleby (czy to jego sprawka to trzaskanie)?
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Obrazek

Oto moje cytrusy z pestki. Na początku ładnie wystrzeliły a teraz coś przystopowały. Jaka może być przyczyna?
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Może powiesz coś więcej o nich. W jakich warunkach rosną, jak je podlewasz itp.
Po za tym na początku małe rośliny rosną powoli, rozbudowując system korzeniowy. No i już jest jesien..
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Podlewam jak wierzchnia warstwa trochę przeschnie. Tak żeby nie dopuścić do przelania. Stoi na południowo-wschodnim parapecie. Ale już jestem spokojniejszy bo od niedawna znowu ruszyły! Gdzieś czytałem że gdy im liście opadną to po jakimś czasie wypuszczają nowe czy to prawda? Bardzo dawno temu wyrosły mi jakieś cytrusy i jak miały ok 10 cm to straciły wszystkie liście no i wtedy je wywaliłem. Czy jest możliwe że gdybym je zostawił to vy odżyły? Kiedy cytrusy tracą liście?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”