Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 46, 47, 48, 49, 50  
Autor Wiadomość
skawina
 Tytuł: Cytryna w doniczce
PostNapisane: 27 lut 2017, o 12:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam
Nie jestem pewny czy pisze w dobrym dziale(w razie mojej pomylki proszę o przeniesienie przez moderatora do odpowiedniego działu).

Zastanawiam się nad kupnem cytryny w doniczce i mam kilka następujących pytań:
~jaka będzie najlepsza odmiana(oczywiście z tych dostępnych w sklepach ogrodniczych)
~ile trwa czekanie na pierwszy owoc
~po jakim czasie należy przesadzić do większej doniczki

Chciałbym,aby każda osoba,która chce pochwaliła się na temat swojej cytryny(odmiana,czas oczekiwania na pierwszy owoc i więcej szczegółów).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

dziadek22
 Tytuł: Re: Cytryna w doniczce
PostNapisane: 27 lut 2017, o 13:20 
1000p
1000p

---
Cytryna Skierniewicka. Dostępna w marketach ogrodniczych i na Aledrogo.
Sprzedają nawet z owocami.
Ale lepiej kup jak najmniejszą aby ją uformować przez cięcie w krzak.
Lepsze są dwie małe niż jedna duża za te same pieniądze.
Po pół roku w doniczkę o dwa centymetry szerszą i wyższą. Potem za rok znowu w doniczkę o dwa centymetry szerszą i wyższą.

Piotrek_85
 Tytuł: Re: Cytrusy - porady ogólne
PostNapisane: 27 lut 2017, o 13:56 
50p
50p

1 szt.
Cześć skawina, generalnie to ważne jest czy zapewnisz roślinie dobre warunki do życia. Każda odmiana powinna dać radę, jeżeli będzie się o nią dbać. Bardzo ważny jest zimowy spoczynek. Na aukcjach i w sklepach roślinki już czasem mają mniejsze lub większe owoce. Kwitną co jakiś czas i owoce są w różnym stadium, u mnie są i dojrzałe i dopiero zawiązane, a niektóre mają pączki itd. Ja przesadzam jak korzenie zaczynają wychodzić przez dno doniczki. Na początk trzeba dużo czytać, obserwować, próbować i będzie dobrze. Powodzenia :)

Divine
PostNapisane: 7 mar 2017, o 22:17 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Mam taką mandarynę:

Obrazek

Wyhodowałam ją z pestki jak miałam jakieś 15 lat, obecnie ma ponad 10 (tak, wiem - nie wygląda). Zrobiło mi się jej żal i zabrałam ją ostatnio od mamy mojej, jak zobaczyłam, że ziemia pleśnieje i jej ogólna kondycja pozostawia bardzo wiele do życzenia... Przesadziłam, podcięłam gałęzie o połowę i tak sobie stoi. Te liście ma takie brzydkie, opadnięte... Jak myślicie - co mogę dla niej jeszcze zrobić? Może powinnam obciąć wszystkie gałęzie i czekać, aż coś puści od zera? Czy jest jakakolwiek szansa, że zacznie kiedyś owocować (słyszałam, że z pestki będzie ciężko)?

norbert76
PostNapisane: 7 mar 2017, o 22:23 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Ona jest posadzona w osłonce bez otworu odpływowego, daleko stoi od okna? Jak często podlewasz?
Na moje oko jest po prostu przelana. Dodam jeszcze, że cytrusy powinny być zimowane w niższej temperaturze - ok. +10 - +12 stopni.

Divine
PostNapisane: 8 mar 2017, o 00:58 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Nie, jest w doniczce, która jest w osłonce. Podlewalam ja do tej pory raz, kilka dni po przesadzeniu, a jest u mnie 3 tygodnie. Na pewno muszę jej sprawić ziemię do cytrusów bo aktualnie jest w zwykłej zmieszanej z piachem. Te liście ma już od dawna takie opadnięte. Nie zimuję bo aktualnie nie mam możliwości, w przyszłym roku planuję zorganizować zimowisko.

norbert76
PostNapisane: 8 mar 2017, o 01:15 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Więc najprawdopodobniej została wcześniej przelana. Czy wcześniej też była trzymana w osłonce, jak kiedyś była podlewana?
Dobrze będzie zajrzeć w korzenie, które mogą być uszkodzone - czego efektem są właśnie opadnięte liście. Liście straci na pewno. Kwestia czy gałązki pozostaną zielone, jeśli tak to na wiosnę powinna odbić. Ważne żeby zapewnić jasne stanowisko, czyli tylko parapet i to najlepiej słoneczny.
Co do zimowania, to oczywiście kwestia przyszłego sezonu. Cytrusy lubią wilgotne powietrze, więc dobrze jest postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.

Divine
PostNapisane: 8 mar 2017, o 01:36 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Dzięki za porady. Jak ją zabierałam to była wręcz przesuszona, a ziemia śmierdząca i zaczęła pleśnieć. Była w doniczce wstawionej w osłonkę, nie wiem jak mama podlewała, ale raczej nie przykładała wagi do jej pielęgnacji przez kilka lat, dlatego jest taka zabiedzona.
Korzenie wyglądają w porządku, przed przesadzeniem oczysciłam je dokładnie i dałam 2 dni na przeschniecie.
No nic, zadbam o nią i będę raportować za jakiś czas. Przeżyć przeżyje na pewno, jak przeżyła "pielęgnację" mojej mamy to już gorzej nie będzie.

Mariusz1985
 Tytuł: Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy
PostNapisane: 18 mar 2017, o 14:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Kochani możecie mi pomóc jak mam rozrobić MOSPILAN 20 SP dla cytryny i pomarańczy, w jakich proporcjach? Z ulotki nie wynika.

aciaz1000
PostNapisane: 30 mar 2017, o 11:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witajcie,

Niedawno pokazywałam Wam moją kalamondynę i udało mi się ją przezimować. Co prawda straciła większość owoców ale była w dobrej kondycji.
Z radością czekałam na wiosnę i nie mogłam się doczekać nowych listków, może nawet kwitnienia.

Niestety jednego dnia mój mąż wziął wolne i został w domu, jemu brak światła nie przeszkadza więc nie podniósł rolet przez cały dzień - co oznacza że moja kalamondyna przez 10 godzin nie miała wcale dostępu do światła. Gdy wróciłam z pracy byłam obrażona na męża za stan mojej roślinki. On chciał uratować sytuację więc następnego dnia gdy byłam w pracy wystawił cytrusa na pełne południowe słońce myśląc że roślina nadrobi braki... domyślacie jak się to skończyło...

Czy jest szansa ją uratować? :cry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

lucy23-61
PostNapisane: 30 mar 2017, o 12:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wydaje mi się, że roślina powinna dać radę.Ostre słońce to był szok dla liści, ale nie wyglądają na spalone, tylko klapnięte.
Może powolutku się podniosą, w ostateczności może opaść trochę liści, ale jak będzie mieć słońce dawkowane ostożnie, to powinna puścić nowe.

norbert76
PostNapisane: 30 mar 2017, o 12:35 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zwinięcie się liści to może być reakcja na ostre słońce. Mało prawdopodobne, żeby jednorazowe wystawienie mogłoby zaszkodzić. Teraz przypadkiem tylko nie wystawiaj dla odmiany do cienia.

aciaz1000
PostNapisane: 30 mar 2017, o 12:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mam zostawić na tym ostrym słońcu czy tam gdzie stała wcześniej czyli 0,5metra od parapetu ?

norbert76
PostNapisane: 30 mar 2017, o 12:52 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Po prostu dalej stopniowo przyzwyczajaj do słońca - wydłużając czas podniesienia rolet. Dwa, trzy tygodnie powinno wystarczyć.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 692 ]  Idź do strony nr...        1 ... 46, 47, 48, 49, 50  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości