Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Cebule tropikalne to nie to samo niż z naszego zimowego klimatu. One póki będą miały wodę to będą rosły, nie będą zasychać samoczynnie, niezależnie od wilgotności podłoża jak przebiśniegi, tulipany czy narcyzy. Hippeastra, Cantedeskie, sprekelie, eukomisy etc będą zielone i będą rosnąć póki maja wilgoć i ciepło.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Tak, masz racje, zle sie wyraziłem, albo nie sprecyzowałem swojej wypowiedzi. Obecnie przestałem podlewać i czekam az cebula zaschnie, ale po niej jeszcze nie widac żeby żółkła. W grudniu podleje i sprawdze czy pojawia sie liscie czy tez ped kwiatowy.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Ja radzę z tym poczekać jeszcze. Ja zawsze tak przesuwam okres spoczynku i wegetacji, by liście wypuszczały dopiero wiosną gdy słońce już smali. Jeśli teraz zrobi sie okres spoczynku amarylisy i hippeastra wypuszczą liście już w styczniu/lutym a wtedy jest jeszcze kiepskie słońce.

Osobiście hippeastra podsuszam i ścinam liście jak najpóźniej, pod koniec października, gdy wnosze je do domu. Podobnie zresztą z pozostałymi cebulami/bulwami.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Może i masz racje. Hippeastra zazwyczaj "uruchamiam" tak by kwitnęły na święta. Generalnie nawet nie wiem dlaczego, po prostu tak przez lata mi sie utarło. Liście utrzymuje do połowy sierpnia, po czym przestaje podlewać i początkiem września odkładam do piasku/trocin. Generalnie przez lata nie zauważyłem spadku masy cebul, więc myśle że nie jest to najgorsza taktyka, ale spróbuje z kilkoma cebulami opóźnić cykl.

Co do amarylisa. Jest to mój pierwszy w kolekcji, więc nie mam dużego doświadczenia. Nie wiem kiedy zaschnie, ale postaram się mu zapewnić minimum dwumiesięczny odpoczynek. Jak sam stwierdziłeś liście mogą się utrzymywać dopóki mają warunki do rozwoju. Nie widzę przeszkód by przedłużyć wegetacje liści az do wakacji. Jak już wspomniałem, istnieje prawdopodobieństwo że po okresie spoczynku pojawią się tylko pędy kwiatowe, a liście dopiero po następnym okresie spoczynku... Postaram się zdać relację.
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Amarylis belladonna - zmowanie w ogrodzie

Post »

Czy nikt nie cyknął fotki kwitnącemu :?:
Ja kupiłam dziś i zaraz wsadzam do doniczki > ciekawa jestem czy mi się uda doczekać kwiatka :roll:
Moje linki
KATARZYNA
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

U mnie amarylis ogrodow jest teraz w piwnicy.Sadzę go co roku , wykopując na zimę :D Kupiłam go dwa lata temu i co roku są nowe cebulki ;:108 Sadzę w ziemi próchniczej w słońcu :) Pielęgnuję go jak roślinę cebulkową.Sadzenie rozpoczynam po 15 tym maja, kwitnie w sierpniu, wrześniu, a wykopuję go październiku.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Mój zimował już 2-3 razy. Kwitnie pod koniec lata ale jak dla mnie nie jest zachwycający ,ciekawostka na pewno :)
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Re: Amarylis belladonna - zmowanie w ogrodzie

Post »

Figa , mój przesiedział całą zimę w donicy w domku , wypuścił aby , aby listeczek i nic , faktem jest , że nie podlewałam , prawie
Carpe Diem...
Awatar użytkownika
WojtekB
50p
50p
Posty: 97
Od: 1 kwie 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze Płd.
Kontakt:

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Podczepię się pod wątek :)

Mianowicie w zeszłym roku w pracy sadziłem amarylisy. Trochę ich było :) i o dziwo co niektóre zaczęły puszczać kwiaty. Każdy zaraz je kupował, bo amarylis jest bardzo efektownym kwiatem (komu ja tu to piszę :D ). I tak do tej wiosny dotrwały dwa bez kwiatów. Jednego ja zabrałem, drugie pani kierownik. Miałem pecha :( jej zakwitł a mój do tej pory puszcza tylko liście - kwiatu już nie :(

Czy ja mam takiego pecha: a więc się pytam co mogę zrobić - zasuszyć go i schować czy też dalej go trzymać w ziemi i podlewać :?:
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Najbardziej istotna kwestia to to czy rzeczywiście sadziłeś amarylisy czy hipeastrum (podejrzewam to drugie). Jeżeli cebule w większości (tj. po za wyjątkami) wypuszczały pęd kwiatowy, a chwile później liście - to sadziłeś hippeastrum. U Amarylisów jest odwrotnie (liscie -> spoczynek -> kwiat).

Prawdopodobnie cebula była za słaba. Potrzymaj ją z liśćmi opiekując się nie troskliwie przez 5-6 miesięcy (przypomij sobie ile ona już wegetuje). Potem przestań podlewać i poczekaj aż liście zeschną. Wtedy obetnij je, wyjmij cebule, odstaw w ciemne, zimne i najlepiej suche pomieszczenie, aż w końcu zapomnij na 2-3 miesiące o jej istnieniu. Potem znowu wsadź w niedużą doniczkę i czekaj na pęd.

Zdarzało mi się, że cebule w zaawansowanym stopniu plamistości narcyzowej wypuszczały tylko liście. Zobacz czy cebula i liście nie mają czerwonych nacieków.
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Jak sadzić amarylisa ogrodowego, belladonna? czy wsadzac go całego jak cebulki np. lili czy jak zwykle amarylisa(domowego) 1/3 wystaje z doniczki?
Napiszcie, to dla mnie wazne.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Niech wystaje, ale mniej niż hipeastrum. Tak ok. 1/4 cebuli.
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Dzięki, czy taka sama zasada jest wtedy gdybym chciała zamiast do doniczki wysadzić go do gruntu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”