Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Amarilis...i coś jeszcze, i co dalej...

Post »

szarotka66
a czym najlepiej te cuda dokarmiać?
Za radę bardzo, bardzo dziękuję ;:180 ;:180 ;:180
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Amarilis...i coś jeszcze, i co dalej...

Post »

Nawozem do kwitnących. Po posadzeniu poczekaj z nawożeniem ze 2-3 tygodnie, żeby się dobrze ukorzeniły.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Amarilis...i coś jeszcze, i co dalej...

Post »

Cebule oczyszczone, przesuszone, "pocynamonowane" i na nowo zainstalowane w doniczce, zobaczę, jak sobie poradzą, bo to moje pierwsze kroki w pielęgnacji tych kwiatów, a cynamon, to dlatego, że ma działanie bakteriobójcze... ;:88
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Amarylis belladona

Post »

Witam.
Co należy zrobić w tym czasie z tą cebulą?Kwiatów nie ma i nie było,rozrastały się liście ale teraz to jakoś kiepsko wygląda,proszę o pomoc.
Przesadzić , może się pozbyć, czy co zrobić, bo mi go trochę szkoda.

Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Amarylis belladona

Post »

Na razie nic nie rób, na jak się ociepli przesadź do ogrodu. Masz jakiś szczególny problem, że napisałaś w temacie o szkodnikach i chorobach? :?
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Amarylis belladona

Post »

Kochani proszę o zamieszczanie tutaj postów zgodnie z tematem, kolega Adam pięknie rozdzielił wątki, może się uda nie wymieszać ich ponownie.

Wątek Hippeastrum - Zwartnica jest tutaj.

...a dla przypomnienia czym różni się amarylis od hippeastrum. Dziękuję.
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amarylis belladona

Post »

Już trzeci rok usiłuję wychodować Amarylisa. Dwie pierwsze cebule zmarzły, jedna nawet w domu ;:223
Z niecierpliwością oczekuję czy coś będzie z tegorocznego nasadzenia. Pocieszające jest, że cebule są coraz tańsze.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Amarylis belladona

Post »

Mnie puścił cudne liście jesienią ? i póki temperatury nie spadały poniżej -7°C, to wszystko było okej, nawet jak go śnieg przysypał. Aż kiedyś przyszło bezśnieżne -10°C i po amarylisie zostało tylko wspomnienie...

Pozdrawiam!
LOKI
wopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 maja 2012, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Od lat nie kwitnie amarylis

Post »

Mam kilka amarylisów belladonna,które od kilku lat nie kwitną. Kwitły tylko raz, po zakupieniu. Po sezonie tj maj/czerwiec gdy liście, a jest ich dużo i są zdrowe, zaczynają żółknąć ograniczam podlewanie i gdy prawie wszystkie zżółkną obcinam i wynoszę do chłodnej suchej i ciemnej piwnicy. We wrześniu zaczynają wypuszczać liście, wynoszę doniczki na parapet do mieszkania. I tak przez całą jesień i zimę doniczki pełne zielonych liści, bez kwiatów stoją na parapecie. Tak jest co roku. Co robię źle.
Z hipeastrum, których mam trzy wszystko jest OK.
wiola ;:174
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Z racji tego, że w wątku pojawia się bardzo dużo zupełnie różniących się od siebie wskazówek dotyczących uprawy amaryllis opiszę teraz warunki uprawy czystego gatunku Amaryllis belladonna.

Wymagania i cykl wegetacyjny amaryllis są zupełnym przeciwieństwem uprawy hippeastrum. Okres spoczynku roślina powinna przejść latem i to w bardzo wysokich temperaturach - nawet 60 st.C!! Tylko poddawanie cebul wysokim temperaturom przez okres co najmniej dwóch miesięcy powoduje zawiązywanie kwiatów.
Temperatura uprawy amaryllis belladonna w ciągu całego roku nie może spadać poniżej 20 st. C. Roślina ta pochodzi ze strefy, w której występują dwie pory roku - sucha i deszczowa. W porze suchej cebula jest w fazie hibernacji. Wraz z początkiem pory suchej liście amaryllis zupełnie zasychają. W trakcie tej pory panują wysokie temperatury. Jednakże, amaryllis kwitnie tylko w sprzyjających warunkach, masowo zwłaszcza po pożarach buszu.
Na początku pory deszczowej z cebuli wyrasta różowo-fioletowy pęd kwiatostanowy pełny w środku, na szczycie którego rozwija się 6-12 różowych, trąbkowo-lejkowatych kwiatów. Po przekwitnieniu cebula wypuszcza liście.

Aby uprawa amaryllis się udała roślina potrzebuje podobnych warunków jakie panują w miejscach, gdzie rośnie naturalnie. Od końca sierpnia do czerwca roślinę uprawiamy na słonecznym parapecie, w temperaturze pokojowej. W tym czasie podlewamy i nawozimy, stosując nawozy siarczanowe, potasowe, fosforanowe, a także uzupełniające wieloskładnikowe. Najlepszym momentem na zasuszenie rośliny w celu doprowadzenia jej do okresu spoczynku jest pojawienie się letnich upałów. Wówczas roślinę ustawiamy na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru i przeciągów, najlepiej na zewnątrz w miejscu o największej ekspozycji na słońce. Zaprzestajemy podlewania i nawożenia. Po zaschnięciu liści doniczki z cebulami można umieścić w miejscu o wyższych temperaturach, np. na poddaszu, strychu. W połowie sierpnia można dodatkowo na powierzchni ziemi w doniczce spalić trochę liści i gałęzi, aby cebule dostały wyższej temperatury i substancji organicznej. Następnie można rozpocząć podlewanie, stopniowo dostarczając cebuli wody.

Cebule amarylisa są wielkości pięści, szyjka może być lekko wydłużona, reszta cebuli jest bardziej kulista. Liście są długości max. 20-25 cm, szerokości do 2 cm. W doniczkach cebule sadzi się aby tylko szyjka lub maksymalnie połowa cebuli znajdowała się nad powierzchnią podłoża.

Roślina jest bardzo rzadko oferowana na rynku. Pod jej nazwą często sprzedaje się krzyżówkę amarylis i kryni - Amarcrinum lub krynię Crinum. Ich wymagania, co do uprawy są zupełnie inne.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Tomku, czy udało Ci się doprowadzić amarylisa do kwitnienia?
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Do tej pory uprawiałem go podobnie jak zwartnicę Hippeastrum, z tym tylko wyjątkiem, że w maju wysadzałem go do gruntu, a w październiku wykopywałem i trzymałem w piwnicy do wiosny (w gruncie cebule były zadołowane w doniczkach, więc wykopywałem je wraz z doniczkami, a w kolejnym sezonie ponownie zakopywałem). Taka uprawa była niewłaściwa i spowodowała zmarnienie cebul. Kwiatów z tego nie było, a drastyczne zmniejszenie średnicy cebul.
Uprawa taka za każdym razem kończyła się porażką, zatem niedawno zacząłem dużo czytać w internecie na temat amaryllis, nawet na zagranicznych stronach. Kwitnienie uzyskiwały tylko te osoby, które poddawały uśpione cebule wysokim temperaturom w okresie letnim. Również opis naturalnych warunków występowania tego rodzaju i gatunku sugeruje, aby uznać właśnie opisane przeze mnie we wcześniejszym poście postępowanie z tymi roślina za właściwe.
Ta roślina zimą rośnie a latem zasycha, zatem odwrotnie jak hippeastrum. I w przeciwieństwie do hippeastrum uśpione cebule należy przechować w wysokich temperaturach.
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Witam :D

Kupiłam ładną,dużą cebulę amarylis belladonna. Zastanawiam się, czy posadzić w większą doniczką czy też w mniejszą?
Jak myślicie?

Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”