Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Witam :wit Są amarylisy i ogrodowe. J a na przykład mam i takiego i takiego.Amarylisy doniczkowe czyli hipeastrum trzymam w doniczce już w piwnicy, a ogrodowy ładnie teraz kwitnie na działce. Kwiaty ma podobne do doniczkowego tylko trochę mniejsze.Amarylisa ogrodowego zawsze wykopuję na zimę i trzymam go do przyszłego roku, do maja w piwnicy.Amarylis ogrodowy ma większą cebulę od doniczkowego. Kwiatków ma dziewięć różowych.
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Witam.
Przeglądając na forum tematy o Hippeastrum i Amaryllis zauważyłem pewną nieścisłość !!!
Wszyscy zaliczają te rośliny do jednego rodzaju,a to błąd.

Hippeastrum,Amaryllis i jeszcze Vallota,to 3 / trzy / różne rodzaje należące do rodziny Amaryllidaceae.
Każda z nich ma inne pochodzenie i inne wymagania.


Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej i ma łodygę kwiatową pustą w środku i trochę inne wymagania.
Amaryllis pochodzi z południa Afryki i łodygę ma pełną i też inne wymagania.
Vallota to roślina mała / do 30-40 cm/ o małych brązowych cebulach.Najefektowniej wygląda w grupie.
Najwięcej pisze się o amarylisach i hipeastrum,jakby to była ta sama roślina - przykład : " Amaryllis pokojowy /Hippeastrum / i ogrodowy " - a to błąd !
Mądrości zaczerpnąłem z książek polskich i zagranicznych autorów.
Pozdrawiam - Marian.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Fresia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 cze 2010, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

To i ja zadam tu pytanie.
Mam kilka cebulek Amaryllisa, od dobrych 7 lat (a może i dłużej) nie kwitną.
Czy powinnam na zimę wyciągać cebule by odpoczęły, a wiosną wsadzać z powrotem do doniczek?
Obecnie mają ładne zielone listki i nic nie zapowiada kwitnienia. Mam za to dużo malutkich cebulek.
Bardzo chciałabym by znów zakwitły :roll:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Amaryllis - pomoc!

Post »

Najlepiej byłoby, żebyś zamieściła dokładne zdjęcie, może ktoś dokładnie określi, co masz i wtedy dopiero można dać radę, jak postępować, bo jak widać, choćby z poprzedniego postu, jest pewne zamieszanie z nazewnictwem, a co za tym idzie z postępowaniem z tymi "cebulakami".
Waleria
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

izaziem pisze:Mój zimował już 2-3 razy. Kwitnie pod koniec lata ale jak dla mnie nie jest zachwycający ,ciekawostka na pewno :)
O co chodzi? Że kwitnie bez liści? Na obrazkach wygląda bardzo ładnie, no, może trochę goło na dole, trzeba by coś tam dać, jakieś niziutkie, płożące.
Waleria
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Mój amarylis w tym roku nie zakwitł a było już blisko :roll: Jeśli kwitnie to też bardzo późno. Może dlatego że go nie wykopuję na zimę? Sam kwiatek jest ładny ale tyle czekania a efekt zbyt krótki.
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Amarylis ogrodowy zawsze kwitnie w sierpniu i wrześniu, Cebulę wsadza się 8 cm do ziemi. Jego wysokość to 60 do 80 cm. Na hipeastrum są większe kwiaty, natomiast amarylis ma więcej i mniejszej wielkości.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Amarylis belladonna - zmowanie w ogrodzie

Post »

Też jestem ciekawa jak uprawiać amarylisa beladonnę- mam cebule, ale mi jeszcze nie zakwitły ... Czytam i szukam...i dalej nie wiem... ;:223
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Amarylis belladonna / mam 2 cebule- niestety nie kwitły/


AMARYLIS można pomylić z KRYNKĄ- bo są bardzo podobne... :wink:

hipeastrum Charisma
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Amarylis belladonna - zmowanie w ogrodzie

Post »

Na pewnej francuskiej stronce, z której dość często korzystam, wyczytałem, że sadzić należy w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym w lecie (aż po wrzesień). Radzą tam, żeby cebul nie ruszać, nie męczyć i nie wykopywać. Ziemia powinna być obojętna lub zasadowa. Cebulki należy sadzić tak, by ich szyjka znajdowała się na poziomie ziemi. Ponoć amarylis potrzebuje suszy podczas letniego spoczynku (zastanawiam się jak łączyć suszę z niewykopywaniem cebulek, no ale cóż ? ja tylko mówię, co tam napisali).

Źródło: http://nature.jardin.free.fr

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

A ma ktoś receptę, jak zmusić valotę do kwitnienia, moja od 10 lat nie chce (chociaż kiedyś na początku zakwitła), rozrasta się tylko w drobne cebulki.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Ja dziś tez przytargałam sobie amarylis belladonnę z OBI za 12,99,cebula olbrzymia i mam dylemat...czy sadzić do ziemi czy może w pojemniku.Skoro niektórzy wykopują na zimę,to ja miałą bym to z głowy wnosząc donicę do garażu.Czy ktos uprawiał tego amarylisa w doniczce????
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Amarylis belladonna - zmowanie w ogrodzie

Post »

Kurdeeeee :? nie miała baba kłopotu kupiła sobie przed chwilą w OBI amarylisa belladonnę i to za caluśkie 13 zł ;:223
Czytam te wypowiedzi i śledzę wiadomości na stronkach i nijak mi sie to ma do przesadzania i podlewania,zasuszania.Jak ma zaschnąć cebula w gruncie i przejść okres spoczynku skoro jest narażona na podlewanie grządek i rabatek,o deszczu nie wspomnę.Wychodzi na to ,ze najbezpieczniej hodować ją jednak w donicy.Można jej zapewnić wtedy suszę i zrezygnować z naruszania cebuli jednocześnie wstawiając donicę do piwnicy na zimę.Pytanie;tylko kiedy najlepiej sadzić nowo zakupiona cebule do donicy ,aby zakwitła trochę szybciej niż tak jak u mnie na etykiecie wrzesień -pażdziernik????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”