Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Proszę ponownie o pomoc, Albicje mi padają :(
Listki się zawijają, opadają a niedługo później odpada cała gałązka....
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Ma zdecydowanie za ciepło jak na tę porę roku, zaburzyłaś jej bardzo mocno naturalny rytm biologiczny... Normalnie w zimie albicja nie powinna mieć żadnych liści, tak jak i inne dowolnie wybrane drzewo, powinna spokojnie zimować w chłodzie... U mnie, gdzie albicja sobie spokojnie rośnie w ogrodzie, pierwsze liście pojawiają się dopiero w maju.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Stoi gdzie stoi i ma liście ponieważ późno ją wysiałem i wydawało mi się że warunków na dworze raczej nie przeżyje. Innego miejsca do zimowania niestety nie mam.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Czy albicje w 3 rok uprawy z nasion można już zimować w gruncie?

Obecnie posiadam trzy drzewka, wysiane trzy lata temu z nasion AWN, rosną w donicach 15 litrowych. Przez dwa ostatnie lata zabierałem je na zimowanie do ciemnej i chłodnej piwnicy. Czy na ten rok zmienić warunki zimowania? Może zadołować razem z doniczką w tunelu foliowym? Czekam na opinie :wit



---13 cze 2018, o 16:30 ---

Witam,

Ja posadzilem okolo 40 nasionek w tamtym tygodniu, pomalu zaczynaja kielkowac, juz nie moge sie doczekac.......
Oczywiscie jak podrosna to zaladuje jakies zdjecia



----3 lip 2018, o 12:45 ---

Wykiełkowało mi tylko 11 nasion z 40 to chyba nie za dobrze:(
No ale chociaż te rosną ładnie, mają ju z po 2-3 listki, ciągle trzymam je w multi, kiedy je przesadzić?
Bo myślałem żeby jeszcze poczekać z tydzień i wtedy je przesadzić do większych doniczek.



---13 lip 2018, o 11:30 ---

Wygląda na to że moje siewki też łapie coś, niektóre liście usychają i opadają, nie wiem do końca co to.
Raczej ich nie przelałem, może trochę ususzyłem nawet:), widziałem do tego parę małych muszek naokoło więc to może być to. :(
Jutro je przesadzam z multi do doniczek i jak będzie ładnie to wystawie na pole, mam nadzieje że pomoże, nie chciałbym stracić tych roślinek.

Aha, bo jak sadzilem to tylko namoczyłem nasiona, myslicie żeby wyciągnąć te nasiona co nie kiełkowały i zetrzeć troszkę pilnikiem i posadzić jeszcze raz ?
W sumie to się zastanawiam czy ich nie posadzić od razu na polu i zobaczyć co się stanie, może tak będzie lepiej niż je w domu siać a potem przenosić na pole?

Wasze opinie mile widziane.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Janek
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Widze że sam ze sobą rozmawiam ale to nie szkodzi :)
Moje Albicje po przesadzeniu, mają się całkiem dobrze, jedną popryskałem stymulatorem wzrostu, tak na próbę żeby zobaczyć czy coś to zmieni ale na razie zmian nie widać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Olencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2019, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew nasion roślin przeznaczonych na bonsai

Post »

Witam!
Pisze z takim pytaniem. Wysadzilam sobie nasionka z myślą o bonsai jest to albicja jedwabista. W jednej doniczce wyrosły mi 4 drzewka czego się nie spodziewałam... Stąd moje pytanie czy mogę teraz je przesadzić do osobnych doniczek czy póki co nie ruszać? A jeśli przesadzić to do jak dużych doniczek czy nie ma to znaczenia na tym etapie uprawy?
Wiem że drzewko to dość szybko rośnie więc czy można je przycinać czy dopiero po tym jak pień będzie drewnial?
Obrazek
WojtekS
200p
200p
Posty: 251
Od: 6 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Jak u Was w ogrodzie albicje? Doczekaliście kwiatów?
U mnie już od 4 lat kwitnie, ale nie zawiązuje nasion. Tak czy owak cieszy mnie to bardzo : )
https://1.bp.blogspot.com/-4kCSLSvkTZc/ ... 7A2403.CR2
https://1.bp.blogspot.com/-WpANCcrII5E/ ... 7A2929.JPG

Jak się przeczeka okres, kiiedy roślina jest mała to już uprawa staje się łatwa. Albicja rośnie szybko i lubi przycinanie. Jedynie przy zilniejszym przymrozku część przemarza, dlatego lepiej trzymać roślinę niewielką. Choć moja na początku roku miała ok 2m teraz ma znów koło 4m. : )

Za duże zdjęcia - zamieniłem na linki/N.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Tu się moją chwaliłem: viewtopic.php?f=33&t=22598&start=126#p6178540

Pozdrawiam!
LOKI
haste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Mam maly problem z 3 letnią Albicja.
Drzewko na chwile obecna wyglada tak:

http://haste.sldc.pl/alb.jpg

W tym roku po raz drugi drzewko rośnie praktycznie od ziemi. Jesienią gubi liście i to jest ok, ale w kolejnym sezonie dopóki nie zetnę starych gałęzi (widać te ciecia na zdjęciu), Albicja zachowuje sie jak martwe drzewo.
W tym roku czekałem do czerwca - sterczały 3 ponad 2 metrowe badyle, ale nie było oznak ze Albicja wypuści nowe zalążki listów, kilka dni po ścięciu "patyków", drzewo zaczęło wypuszczać nowe odrosty - prawie od ziemi. To samo miałem w poprzednim sezonie. Staram się ją okrywać (ekranami, geowloknina -) ale ciężko jest ogarnąć tak już i tak spore drzewko.
Wygląda na to ze zimą drzewko niszczeje od mrozu, ale z racji juz konkretnie rozbudowanych korzeni jest w stanie sie odrodzić - tylko ze od zera. Prędkość odrastania jest dość duża, tak wiec pod koniec tego sezonu drzewko będzie miało ze 2,5 m. Dwa razy przycinałem w tym sezonie gałęzie żeby spowolnić wzrost, a jednocześnie łudząc sie ze zdąży zdrewnieć i przetrwa zime. Co robie zle :) ?


Za duże zdjęcie - zamieniłem na link/mod.
WojtekS
200p
200p
Posty: 251
Od: 6 lut 2013, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Hej,
z jakiego regionu Polskie jesteś? Albicja faktycznie jest w stanie przetrwać nasze zimy, ale i tak w razie mocniejszego mrozu przemarza. Na szczęście jak zauważyłeś bardzo szybko odrasta, jeśli jeszcze nie zdążyły porządnie zdrewnieć możesz okryć biała agrowłokniną i trochę dodatkowo okryć np. workami z liśćmi. Powiem szczerze, że nawet jak zima jest dosyć łagodna to zawsze część przemarznie : )
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Albicja zaczyna sezon wegetacyjny niesamowicie późno. W moim klimacie ? gdzie w zimie najniższą temperaturą jaką widziałem było -11°C, a przymrozki zazwyczaj kończą się już w marcu (piszę zazwyczaj, bo przez dwa ostatnie lata niestety przymroziło mi pod koniec kwietnia) pierwsze oznaki życia widać na niej dopiero w połowie maja?

Pozdrawiam!
LOKI
haste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

WojtekS pisze:Hej,
z jakiego regionu Polskie jesteś? Albicja faktycznie jest w stanie przetrwać nasze zimy, ale i tak w razie mocniejszego mrozu przemarza. Na szczęście jak zauważyłeś bardzo szybko odrasta, jeśli jeszcze nie zdążyły porządnie zdrewnieć możesz okryć biała agrowłokniną i trochę dodatkowo okryć np. workami z liśćmi. Powiem szczerze, że nawet jak zima jest dosyć łagodna to zawsze część przemarznie : )
Śląsk, okolice Katowic. Na razie wstrzymałem jej wzrost przed podcięcie końcówek gałęzi - póki co nie puszcza nowych. W ogóle już powinna chyba gubić liście - u mnie może ze 3 odpadły. Reszta sie trzyma. Okrywam ja co roku białą agrowłokniną, ale nic to nie daje.
Locutus pisze:Albicja zaczyna sezon wegetacyjny niesamowicie późno. W moim klimacie ? gdzie w zimie najniższą temperaturą jaką widziałem było -11°C, a przymrozki zazwyczaj kończą się już w marcu (piszę zazwyczaj, bo przez dwa ostatnie lata niestety przymroziło mi pod koniec kwietnia) pierwsze oznaki życia widać na niej dopiero w połowie maja?

Pozdrawiam!
LOKI
Ja przetrzymałem ja do czerwca ale nie było oznak rozpoczęcia nowego cyklu. Dopiero po ścięciu starych gałęzi momentalnie ruszyła - może to był zbieg okoliczności i niepotrzebnie je ściąłem.
Mialem nadzieje ze juz w tym sezonie zakwitnie, a tu znowu zabawa zaczyna sie prawie od "zera" :)


Zmoderowano - proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Zostaw ją w spokoju. Przytnij najwyżej gałązkę i sprawdź czy nie jest sucha. Jak będziesz ją co roku niszczyć to kwiatów się nie doczekasz.
To drzewo, ono potrzebuje pnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”