Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
zeuus22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 maja 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mój Trachycarpus nr. 1:

Obrazek


-- 30 cze 2016, o 16:33 --

Mój Trachycarpus nr. 2

Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ten drugi na wydelikaconego niedoborem światła wygląda.
zeuus22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 maja 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Drugi odzyska barwy teraz ma dużo słońca ;)
kheme
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 wrz 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam, w lipcu tego roku przywieźliśmy z Włoch 3 palmy. Niestety wszystkim dzieje się to samo. Ktoś może się orientuje co się dzieje?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18666
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wg powody mogą być trzy i występować osobno albo razem.
1. Uszkodzenia mechaniczne, np podczas rozwijania się liści.
2. Poparzenia słoneczne
3. Starzenie się liści, jeśli problem dotyczy tylko najstarszych.

W każdym razie wszystkie wymagają prsesadzenia do właściwych wysokich doniczek oraz właściwej mieszanki ziemi do palm i żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kheme
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 wrz 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Te duże były transportowane samochodem i trochę mają powyginane liście, to może być powodem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18666
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trachycarpus Fortunei - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak. Jeśli problem nie będzie pojawiać się wśród nowych kolejnych liści, problem jest to tylko czysto kosmetyczny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. 3 lata temu wysiałem Szorstkowiec Fortunego i całkiem nieźle rosły. Pierwszej zimy z 6 sadzonek 1 nie przetrwała, ale to uznałem, że mogło się zdarzyć, bo dość młoda. Jednak teraz trzeciego roku zmarniała mi kolejna i to w ten sam, niewytłumaczalny dla mnie sposób. Ogólnie jeśli chodzi o warunki to wszystkie razem od początku stoją w tym samym miejscu, wszystkie więc traktuję jednakowo. Jeśli chodzi natomiast o problem to nie widać by gniły, ani usychały, po prostu więdną. Czyli ich liście się zwijają i składają i powoli oklapują. Nie wiem za bardzo czego to przyczyna, zwłaszcza że cały czas te same warunki im zapewniam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18666
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wrzuć zdjęcia i opisz warunki uprawy, stanowisko, temperatura, podlewanie, podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poprzednia palma już całkiem zwiędła, ale na drugiej coś takiego obserwuję. Co prawda na razie w lekkim stopniu, bo tam się zwinęły znacznie bardziej. Dla porównania po lewej stronie, na zdjęciu dodałem również zdrową palmę. Widać więc w tej po lewej, że liście się lekko złożyły, zwłaszcza na ich końcówkach to jest widoczne na drugim zdjęciu. Na drugiej fotografii lewy liść jest ze zdrowej palmy, a dwa pozostałe te zwinięte.
Jeśli chodzi o warunki to:
-podłoże: do palm, zmieniałem gdzieś w okolicach czerwca
-podlewanie: co 3-4 dni, lekko tak by nie przelać drugi dzień już przesycha, na wiosnę/lato zwykle częściej podlewam. Nie wiem przypadkiem czy po podlaniu nie nastąpiło to, ale jak tak to czemu tylko dla jednej. Jak dokładniej podać wartość wlanej wody to mogę zmierzyć.
-temperatura: 20°C - z czego jest włączony grzejnik i się nad nim zastanawiam czy tego nie powoduje, choć z drugiej strony na dość niskim poziomie jest odkręcony i dość słabo grzeje. W dodatku w zeszłym roku to nie wpływało.
-oświetlenie: okno wschodnie, ale dość przysłonięte, teraz Słońce już bezpośrednio za bardzo nie pada, choć z drugiej strony i tak prawie przez cały czas niebo jest zachmurzone.
-ogólnie wszystkie stoją w jednym miejscu, obok siebie, od tych 3 lat.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18666
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Krótko, przelane. Jak podlewasz palmy co 3-4 dni w sezonie jesienno-zimowym, a w lecie jeszcze częściej no to nie ma się czemu dziwić... Korzenie zostały uszkodzone i gniją, proste. Bez nich roślina nie ma jak pobrać wody i palma usycha. Palmy to nie są rośliny bagienne.
Przede wszystkim nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, a zależnie od pory roku, temperatury otoczenia, stanowiska, wilgotności powietrza, itd.
W lecie ziemia powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna, ale nie zalana - czyli około raz na tydzień obficie podlewając powinno być ok. W okresie jesienno-zimowym podlewasz rzadziej pozwalając przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi, czyli wystarczy podlać co około półtora tygodnia, a nawet dwa tygodnie - może to różnie wyglądać.

Przelaną roślinę ciężko uratować, a palmy trudno się regenerują. Zajrzyj do korzeni, usuń martwe posyp sproszkowanym węglem, odczekać dzień, posadź do nowej mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji ok 3:1. I pozostaje czekać.

W jakiej odległości od okna stoją? Powinien być parapet albo tuż przy oknie.
Możesz zrobić zbliżenie podłoża? To jest albo pleśń albo wykwity soli wapnia - efekt podlewania zbyt twardą wodą, czego palmy nie lubią. Nie podlewa się wodą prosto z kranu, a albo odstaną, albo przegotowaną, ew. przefiltrowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelanie brzmi dość prawdopodobnie. Choć w efektach przelania wydawało mi się, że na liściach bardziej pojawiają się brązowe plamy. Podlewam zwykle w trybie częściej, a mniej. Ale skoro radzisz bym rzadziej to robił, to się zastosuję. Jeśli chodzi o korzenie to nie widzę na nich oznak gnicia, wyglądają na całe i zdrowe. No chyba, ze nie rozpoznaję, ale jakby były zgniłe to by nie były białe i sztywne, tylko raczej zbrązowiały i były miękkie. Może wtedy faktycznie za dużo wody dla palmy, ale nie na tyle by korzenie gniły? Ziemia również nie była mokra. Doniczka jest z podstawką i na dole mam warstwę keramzytu, więc nadmiar wody jest odprowadzany.

Co do odległości od okna to nie stoją na parapecie, ale na blacie tuż obok, czyli odległość 50-60cm. Niestety na oknie są bardziej wymagające światła rośliny.

Jeśli chodzi o podłoże to pewnie to wykwity soli wapnia - niestety mam kiepską wodę i nawet po odstaniu taki jest efekt. Ewentualnie jeszcze próbuję z filtrowaniem lepszym. Zdjęcie wieczorem mogę zrobić, jak trochę lepszy aparat będę miał, bo na tym to raczej słabo widać.

Dzięki również bardzo za pomoc.
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wybacz, że jeden pod drugim, ale nie mogę edytować.

Sytuacja się poprawiła. Tak jak pisałeś starą ziemię usunąłem i oczyściłem z korzeni, chociaż nie było to mokre. Trochę czasu tak jeszcze przetrzymałem palmę, wsadziłem do nowej ziemi i lekko podlałem. W między czasie liście palmy zwinęły się jeszcze bardziej. Dzisiaj rano jednak już liście się rozwinęły i nie były takie oklapłe. Zastanawiam się wtedy co dokładnie było przyczyną. Ziemia wydawało mi się, że w miarę niedawno zmieniana powinna być jeszcze dobra, a widać, ze to z nią był chyba problem. Chyba, że to te osady co się z wody odłożyły zawiniły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”