Ziemiórki - jak zwalczyć

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Dziękuję za info, wczoraj przed napisaniem mego posta przeczytałam wszystkie wpisy i rady :) Bałam się tylko, że moje storczyki odchorują chemię, ale wczoraj nie wytrzymałam i zaryzykowałam, i podlałam wszystkie doniczki, wszystko co rośnie, jakimś niemieckim środkiem dostanym w ogrodniczym. Poustawiałam wodę z cukrem i płynem do naczyń. ;:134 I co? Właśnie taki jeden dziad lata mi koło nosa, gdy piszę te słowa ;:223
Za tydzień podleję ponownie, nie zaprzestanę polowań na szybie (dobrze, że idą święta, więc i tak trzeba umyć okna ;:224 i zobaczymy. Będzie mi tylko żal, jeśli storczyki to podlewanie odchorują, a niektóre zaczynają właśnie kwitnąć. No cóż, ale coś za coś...
Stiwona

Miłośniczka natury
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Loki - niestety, o ile mi wiadomo Nomolt jest w Polsce niedostępny, chyba od 2012 roku. Został zdaje się wycofany ze względu na dużą toksyczność dla środowiska. Poszukiwałam go bezskutecznie, słyszałam o jego super działaniu.

Stiwona - poczytaj wątek o preparatach na ziemiórki, forumowicze polecają Nemycel, preparat z nicieniami - czyli 'broń biologiczną'.

Wygląda na to, że w Polsce w tej chwili nie ma żadnego dostępnego, dobrze działającego chemicznego preparatu na ziemiórki. U mnie zadziałał powszechnie dostępny Polysect (opisałam to we wspomnianym wyżej wątku), jednakże nie wszyscy forumowicze mają dobre doświadczenia z Polysectem, jeśli chodzi o walkę z ziemiórkami.
Pozdrawiam
Agneska
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Znalazłam wylęgarnię ziemiórek. We wrześniu kupiłam 2 woreczki 5-litrowe ziemi, jeden do storczyków, drugi ziemia uniwersalna. Częściowo ją wykorzystałam, wsadzając w nią rośliny. Resztę ziemi schowałam w kuchni, gdzie nie ma już żadnej roślinki, ale dziadostwo też tam latało. Ktoś tu napisał, że przyniósł te muszki z ziemią i to mnie zainspirowało, aby zajrzeć do worków z ziemią. Zdębiałam, tak dużo ich tam było!
Teraz sobie myślę, jak to zrobić, aby znowu czegoś nie przynieść do domu. Macie jakieś sprawdzone sposoby, aby "odkazić" ziemię ze szkodników lub sprawdzić, czy one w niej są?
Ponownej inwazji ziemiórek już nie potrzebuję :roll:
Pozdrawiam wciąż jeszcze ;:134
Stiwona

Miłośniczka natury
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Ziemiórki

Post »

Ziemia do starego dużego gara lub do worka plastikowego albo rękawa do pieczenia i na minimum 30 minut do piekarnika na 100 stopni. Grzyby też przy okazji giną. Uwaga: trochę brzydki zapach przy tym zabiegu. Wyprażona ziemia do sadzenia nadaje się dopiero po kilku dniach.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Stefka, wspaniały pomysł z tym rękawem do pieczenia ;:oj To się nazywa kreatywność!
Zawsze zastanawiam się do czego tę ziemię wpakować...
A jak w ziemi są włókna kokosowe, to się nie zapalą? Chyba nie każdą ziemię można tak prażyć... Często w ziemi są kuleczki z nawozami - czy wtedy też ją odkażasz wysoką temperaturą?
Pozdrawiam
Agneska
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Baaardzo dobry pomysł z tym rękawem do pieczenia. Jeszcze w tym tygodniu wypróbuję.
Myślę, że 100 stopni nic nie zrobi włóknom kokosowym, a za to będą pieczone i duszone ziemióreczki ;:306
Stiwona

Miłośniczka natury
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Ziemiórki

Post »

Tylko po upieczeniu trzeba kilka dni odczekać aby ziemia nabrała kondycji. Kulkom nawozowym nic się nie stanie, nawet kulki styropianowe, które często są dodawane jako spulchniacz też się nie topią. Przy sterylizacji w rękawie nie ma zapaszku natomiast w garnku pomimo pokrywki aromat jest dużo brzydszy niż np. z pieczonych ciasteczek.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

Agneska pisze:Loki - niestety, o ile mi wiadomo Nomolt jest w Polsce niedostępny, chyba od 2012 roku. Został zdaje się wycofany ze względu na dużą toksyczność dla środowiska. Poszukiwałam go bezskutecznie, słyszałam o jego super działaniu. (...)
A to nie wiedziałem. Ja jeszcze mam zapasy, więc sobie nie łamię głowy. Podobnie zostało mi jeszcze sporo bifentryny, która bodajże w całej UE już od paru lat zakazana.

Pozdrawiam!
LOKI
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Wanda moderator podała mi takiego linka do walki z ziemiórkami w storczykach i są tam rady, których w tym wątku nie znalazłam.
Polecam

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... i%C3%B3rki
Stiwona

Miłośniczka natury
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

podjadanie liści

Post »

Wtiam, od pewnego czasu coś zjada mi liście w kwiatkach. Chciałbym wiedzieć co to, by to wytępić a w internecie nic nie mogłem za bardzo znaleźć.
Obrazek

Dodam, że latają mi małe czarne muszki koło tych kwiatków.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Walczę z tymi paskudami i walczę bez większego skutku. Co ograniczę ich populację to za jakiś czas znów się zaczynają namnażać ;:145 Czarna rozpacz.
Nie przyzwyczaję się do nich nigdy po tym jak znalazłam jedną zapieczoną w naleśniku :evil:
Nie mam czasu zamówić tych zwalczających je nicieni, tylko w nich ostatnia deska ratunku. Nie chcę stosować w domu żadnej silniejszej chemii, zresztą na ziemiórki żadna z obecnie dostępnych nie działa dobrze.
Ech, nabawię się nerwicy przez te ziemiórki. Zaczynam je widzieć wszędzie :shock: Wiem, jest niedobrze...
Właśnie ukatrupiłam kilka buszujących obok zlewozmywaka. Czy one nie śpią w nocy?
Cały dom oblepiony jest żółtymi tablicami. Wspaniała dekoracja, zwłaszcza z przylepionymi do nich muszkami ;:222
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ziemiórki

Post »

Udało mi się uporać z ziemiórkami, ale o tyle jest dziwne to że one same zniknęły po zakupieniu kapturnicy i postawieniu w miejscu gdzie jest najwięcej ziemiórek, też ograniczyłem podlewanie bawełny i jak na razie ok. miesiąca ich nie widać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”