Ziemiórki - jak zwalczyć

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Już wiem. Nowe przylatują z balkonu. Odkryłam, że w donicach na balkonie jest ich cała masa. Więc trzeba zwalczać w tym samym czasie i w domu i na balkonie.


---11 maja 2016, o 21:53 ---

Mnie się udaje ograniczyć ich populację Polysectem i żółtymi tablicami lepowymi, tak że już jestem przekonana że ich nie ma (tak jest na przykład teraz). Ale potem pojawiają się znowu, czasami po kilku miesiącach. Już sama nie wiem czy jakieś larwy pozostają żywe w doniczkach czy też nowe ziemiórki przylatują np z balkonu lub przywlekam je z zakupionymi roślinami. Odradzają się jak feniks z popiołów ?
Pozdrawiam
Agneska
emilliann
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 lut 2012, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Ja byłam przerażona liczebnością ziemiórek w skrzynkach balkonowych, zwłaszcza tam, gdzie wysiewałam warzywa i zioła, a już najbardziej siewki sałaty smakowały larwom... Zamówiłam nemycel, podlałam w zeszłym tygodniu i wygląda na to, że w większości zniknęły! Trochę się bałam, że w tej temperaturze nie zadziała, ale nie chciałam lać chemią skrzynek z uprawami. Jeszcze jakieś pojedyncze się zdarzają, ale wcześniej latały tam całe chmary. Mam nadzieję, że nie cieszę się zbyt szybko. :)

A co do źródła nowych inwazji - jaja muszą być w sprzedawanych podłożach, bo w domu obserwowałam pojawianie się ziemiórek za każdym razem, kiedy przesadzałam kwiaty.
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Na ziemiórki znam tylko jeden skuteczny sposób,niestety dość drogi - NEMYCEL
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Witam
Walczę z ziemiórkami: żółte lepy + Decis; wyniki kiepskie.

Zakupiłem Substral Polysect 005 SL - tu moje pytanie jaką dawkę zastosować? W butelce jest 100 ml.
Przy zakupie Sprzedawczyni zaleciła 100 ml na 1,5 litra wody i tym podlać. Odczekać 10-14 dni i poprawić taka samą dawką.

Czy dawka 100 ml Polysectu na 1,5 litra wody nie będzie zbyt mocna?

Proszę o informacje.


Z góry dziękuję.
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ziemiórki

Post »

@kokile
Pytanie z innej beczki, próbowałaś może czosnkiem ? Wkładasz kilka ząbków i nie ma tych ziemiórków.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Nie ma co się łudzić, że dzięki czosnkowi pozbędziemy się ziemiórek.
Jeśli chodzi o Polysect, 'dawkowanie' jest na ulotce i trzymałabym się tego co jest tam napisane.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Czosnku nie próbowałem.
Substral Polysect 005 SL - zastosuje pod koniec przyszłego tygodnia.

Na ten moment żółte lepy stosuje.
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemiórki

Post »

Żółte lepy są bardzo dobre, na pewno ograniczą populację ziemiórek ale samymi lepami zupełnie ich się nie pozbędziesz.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Dziś rozrobiłem 10 ml Substrala na 100ml wody i spryskałem warstwę wierzchnią ziemi i obrzeża doniczek w awokado, w 2-ch mandarynkach i mango.
Odczekałem chwile i rozrobiłem 30 ml Substrala na 300 ml wody i podlałem takim roztworem 2-ie mandarynki i mango ( maja około litra ziemi w doniczce każda)
Co do Awokado to w doniczce mam jakieś 20 litrów ziemi, ale i z tym sobie poradzę. Zastosuje chyba 100ml Substrala na 1 litr wody.
Nie spodziewam się SUPER efektów, ale jestem ciekaw czy ziemiórek będzie mniej.

Oczywiście cały czas żółte lepy są na posterunku :)
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
diune
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 gru 2016, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

Ja nie wytępiłam u siebie ziemiórek, ale próbowałam różnymi sposobami wyczytanymi w sieci.

Niestety nagłe zaprzestanie podlewania rośliny skutkuje właśnie tym, że larwy ziemiórek przenoszą się do najbardziej wilgotnego miejsca - czyli zaczynają się wgryzać w korzenie...

Jeśli ktoś nie ma żółtej miseczki, może rozpuścić kurkumę w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i cukru. Ja też podlewałam rośliny roztworem wody utlenionej, która jest szkodliwa dla larw, ale dla roślin neutralna. Od razu mówię że nie do końca udało mi się wytępić ziemiórki, ale z pewnością było ich mniej.
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Diune, ja wierzę, że uda się wyplenić ziemiórki.

Dziś podlałem awokado roztworem 0.7 litra wody i 60ml Substralu.
Na efekty pewnie trzeba bedzie poczekać.

Czy ktoś podpowie po ilu dniach powtórzyć podlanie roztworem Substralu?
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ziemiórki

Post »

Ja u siebie wytępiłam ziemiórki rozstawiając rosiczki,dla nich jest to bardzo dobry pokarm.Nawet mączliki wyłapują :wink: Obrazek
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Witam
Minął ''tydzień'' od zastosowania terapii, którą opisałem powyżej (środek chemiczny+ stężenia); Ziemiórki umarły. Nie widać ich larw w ziemi i nie widać, aby latały.
Jutro planuje spryskać górną warstwę ziemi oraz boczne ścianki doniczki Substralem (stężenie chyba takie jak na etykiecie).

PS
1. Żółte lepy cały czas stosuje
2. Zastanawiam się również nad zakupem Rosiczki :)
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”