Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyjmij bryłę korzeniową z doniczki i zobacz czy widać dużą siatkę korzeni czy nie (możesz zrobić zdjęcie i pokazać to powiem czy przesadzać czy nie) jeśli tak wymaga przesadzenia. :wink:
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Koncówki liści schną najczęściej gdy:

-powietrze jest zbyt suche
-kwiat ma za sucho
-przenawożenie
-gdy dotyka czegoś

U dracen to niestety częsty problem :(
fredo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 maja 2009, o 13:29
Lokalizacja: Opatów

Post »

Czy takie żółte liście należy obcinać?
Proszę, odp.
Awatar użytkownika
Beaataa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 4 kwie 2008, o 10:37

Problem z draceną

Post »

Witam,
liście mojej draceny od jakiegoś czasu żółkną/brązowieją po czym usychają.
Nie pomaga obcinanie/urywanie chorych liści - zaczynają żółkną nowe.
Czy to może być grzyb?
Czy stoi za blisko okna? (ok 20-30cm. Okno jest "nasłonecznione" od rana do popołudnia)
Poradźcie proszę co zrobić.

Obrazek Obrazek Obrazek
WeronisJa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2009, o 23:06

Post »

Witam od jakiegos czasu na lisciach mojej draceny pojawiaja sie dziwne plamy. wystraszylam sie ze moze byc to grzyb ale po przetarciu plamki na palcu nie ma sladow. niektore plamki wygladaj jak poparzenie sloneczne ( bo kolo dracenki stoi palma kokosowa ktora systematycznie jest zraszana) a nie ktore jakby byly "zgnile" ( w sensie jakby wilgotne) zalaczam zdjecia i prosze o pomoc ! Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najprawdopodobniej ma za dużo wody,może nieprawidłową zbyt ciężką i mało przepuszczalną ziemię, opisz warunki jakie zapewniasz dracenie a tak z czystej ciekawości - przesadzałaś palmę kokosową? :wink:
WeronisJa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2009, o 23:06

Post »

generalnie palma nie jest moja tylko mojego F. :) ale tak przesadzil ja ( ale chyba sie nie przyjela bo z dnia na dzien widze jak jej liscie marnieja poza tym pod spodem jej lisci zauwzylam malutkie biale kropeczki-czy to moze byc jakis szkodnik?). Wracajac do draceny zkupililam ja poltora roku temu jaksies 6 mc temu zostala przesadzona do zwyklej ziemi ogrodniczej podlewam ja srednia raz na tydzien woda taka jak dla storczykow (przegotowana i odstawiona na min. tydzien). stoi naprzeciwko okna. w takich warunkach jest juz od roku a dopiero teraz zaczely sie pojawiac dziwne plamki...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Beaataa dracena ma za mało wody i za suche powietrze, swoją drogą draceny lubią jasne stanowiska ale nie w pełni nasłonecznione, lepiej było by jej jeśli to wschodnie okno tak ok metra od niego tam już światło jest bardziej rozproszone. :wink:

WeronisJa najpierw jedna rzecz dracena to nie palma, z tych zdjęć jakie zamieściłaś nic więcej poza zbyt dużą dawką wody jaką roślina dostaje nie wynika, plamy jakie się na niej tworzą mogą powstawać z dwóch przyczyn albo ma za dużo wody albo przy przesadzaniu miała uszkodzone korzenie i wdała się infekcja grzybowa która powoli postępuje a jeśli do tego dołożysz zbyt dużą dawkę wody to się to potęguje. :wink:
WeronisJa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2009, o 23:06

Post »

wiem ze dracena to nie palma :wink: pytales o palme kokosowa czy zostala przesadzona wiec odpowiedzialam :) Dzięki za porade w kontekscie plam dracenki teraz troszke ja przesusze :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

WeronisJa pisze:wiem ze dracena to nie palma :wink: pytales o palme kokosowa czy zostala przesadzona wiec odpowiedzialam :) Dzięki za porade w kontekscie plam dracenki teraz troszke ja przesusze :)
A więc Ty opisałaś palmę i na niej zmiany a ja cały czas myślałem że piszesz o dracenie i w stosunku do niej odpowiedziałem, pokaż tą palmę popatrzymy. :wink:
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Post »

Witam.
Odeszłam z wątku o rozmnażaniu dracen, żeby bałaganu nie robić.
Przemo, spójrz na liście tej draceny. Myślisz, że ona aż tak mocno przechodzi aklimatyzację? Mniejsze liście schną okropnie, większe podwinęły końcówki.

Obrazek

Obrazek

Kupiona 2 tygodnie temu, przesadzona 12 dni temu (8-9l ziemi do dracen zmieszane z 1,5l perlitu - całą paczką), po przesadzeniu nie podlewałam przez 8 dni, bo czekałam aż ziemia przeschnie, podlałam 1 raz 1 l. wody z 1 nakrętką biohumusu do palm. Boję się ją przelać. Mam wilgotno w domu, ziemia wolno przesycha. Mogłam drobny keramzyt dodać oprócz perlitu, żeby podłoże jeszcze lżejsze było, ale teraz chyba lepiej jej ponownie nie ruszać. Będę bardzo uważała z wodą.

Jak długo takie draceny ukorzeniają się w nowej ziemi? Miesiąc? Pół roku? Długo jeszcze będzie żółkła?

Sporo osób ma takie problemy, jak widzę. To bardzo wrażliwe kwiaty.

Karolina
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Całkowicie normalne zjawisko po zmianie otoczenia i ziemi na nową, około miesiąca do półtora od zakupu i ok. trzech tygodni od przesadzenia roślina przechodzi aklimatyzację, poobrywaj te dolne żółte, schnące listki doi gołego pnia włącznie z tym małym brązowiejącym widocznego na drugim zdjęciu po lewej. Skoro masz wilgotno w pomieszczeniu gdzie jest dracena nie musisz jej zraszać a z ziemią jeśli wolno przesycha można i co dwa tygodnie podlewać - podlewanie trzeba dostosować do przesychania bryły korzeniowej. :wink:
Booggy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2009, o 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Problem z draceną - co zrobić?

Post »

Mam problem z draceną. Na liściach pojawiają się rdzawe plamy. Przeglądałam forum, może nie dośc dokłądnie i nie znalazłam takich objawów. Nie ma żadnych "robali" nic nie lata, nie klei się, roślinka pięknie rośnie. Kiedy tych plam było mało, podcinałam poplamione listki, to mi się wydawało najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ale jest ich coraz więcej :-( Mam tę dracenkę już ładnych parę lat i szkoda mi drzewka, ładnie się rozrasta. Co robić. załączam zdięcie, żeby było widać o co chodzi. Dziękuję

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”