Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Booggy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2009, o 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Roślinka stoi na wschodnim oknie. Polewam 1, 2 razy na tydzień, obficie, kiedy widzę (sparwdzam paluchem) że powierzchnia ziemi w doniczce wyschła zupełnie. W zimie prawie tak samo, mam niestety kaloryfery... Nawożę biohumusem. I tyle. W domu jest sporo roślin, wszystkie sobie świetnie radzą, ale ta dracenka ;-(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sądzę ze dostaje za dużo wody, raz na 5-6 dni by spokojnie starczyło, wyjmij z doniczki i obejrzyj korzenie czy nie gniją, obkrusz trochę bryłę korzeniową i posadź w nową większą o 4 cm w średnicy doniczkę w ziemię dla palm dając drenaż na dno doniczki. :wink:
Booggy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2009, o 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Tak zrobię. W przyszłym, tygodniu dam znać jak wyglądały te korzenie. Nie napisałam jednej rzeczy, nie wiem czy to ma znaczenie. Mam dwie takie roślinki, obie mają ten sam problem. Zastosuję się do Twojej rady. Mam nadzieję, że to pomoże.
Jakiego efektu mogłabym opczekiwać? Że nie pojawią się nowe plamy? Stare nie znikną prawda?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Stare plamy nie znikną, nowe jak zaczniesz prawidłowo się nimi zajmować nie powinny się pojawiać, nim posadzisz w nową ziemię po obejrzeniu korzeni, opryskaj je jakimś preparatem przeciwgrzybowym. np. Topsin czy Bravo.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Post »

Przemo. faktycznie dracena (ta ze zdjęcia piętro wyżej) przestała schnąć, reszta liści jest zielona i żaden nie żółknie. Bardzo się cieszę :lol:

Ziemię ma luźną, nieubitą, z perlitem. Mam nadzieję, że nie zaleję jej.

Pytanko dot. podlewania. Dracena ma doniczkę, do której wsypałam 8-9l. ziemi, podlałam tylko raz od przesadzenia 1l. wody (ledwo na podstawku się pokazała). Teraz, po 3 tygodniach od podlania ziemia "na głębokości palca" cały czas jest wilgotna. Czy to znaczy, że ja mam te draceny podlewać raz w miesiącu gdy wszystko przeschnie? Tak rzadko? Czekać aż naprawdę wszystko przeschnie?

Mam dużą wilgotność powietrza, inne kwiaty bujnie rosną, a draceny gniją ;-)

Pozdrawiam
Karolina
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli masz wysoką wilgotność powietrza to normalne że ziemia nie przesycha i może właśnie wystarczy raz na miesiąc podlać, ważne by ziemia była sucha na głębokość palca. :wink:
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dracena - powrót do barwy zielonej

Post »

Moja dracena uparcie zielenieje. Nawet po obcięciu pióropuszy - pierwsze liście są piękne, żółciótkie - niestety kolejne rosną w kolorze zielonym. Czy ktoś zna sposób zapobiegania tej regresji?

Obrazek

Taki piękny jest pierwszy liść:
Obrazek

A taki najnowszy :evil: :evil: :evil:
Obrazek
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Może ma za ciemno? U odmian variegata przy zbyt słabym oświetleniu części białe zielenieją. Powód - większa powierzchnia zielona -> więcej chlorofilu -> więcej powierzchni, na której zachodzi fotosynteza. To naturalny sposób na niwelowanie skutków braku wystarczającej ilości światła słonecznego. ;)
Pozdrawiam, Marcin ;)
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Myślę, że to nie ten problem, stoi około metra od południowego okna :(
Po wystawieniu w ubiegłym roku na zewnątrz dostała poparzeń - dlatego musiałam odciąć pióropusze :cry:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wirtual24 to działa odwrotnie. Ona ma wręcz za jasno i dlatego nadmiar produkcji chlorofilu doprowadza ją do czysto zielonej barwy, najlepiej daj ją na parapet lub nie dalej jak 0,5 metra od północnego okna i wszystko wróci do normy. :wink:
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Jak zwykle niezawodny Czarodziej! Serdeczne dzięki!
Tak też myślałam, jak stała na parapecie północnego okna, była piękna :D
Niestety, przestała się mieścić :(
Czy obciąć pióropusze czy te istniejące wypuszczą nowe liście żółte?
Canona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 lip 2009, o 18:46
Lokalizacja: Hamburg

Dracena Warneckei problem

Post »

Witam serdecznie

jestem nowicjuszka i rozpocznam przygode z roslinkami w mieszkaniu.
Kupilam dzisiaj kilka, miedzy innymi Dracene Warnecki. Po powrocie do domu
okazlo sie ze wcale nie jest fajnie :O
Moja dracenka ma plamy na 9 lisciach. Prosze o diagnoze i jak sobie z tym poradzic.

Na pewno będę musiala ja przesadzic (kupiona u Holendrow).
Obrazek Obrazek Obrazek
Canona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 lip 2009, o 18:46
Lokalizacja: Hamburg

Post »

po kliknieciu na fotki na fotosiku, mozna przygladnac sie przy wiekszej rozdzielczosci
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”