Psianka lulo (Solanum quitoense ) - Naranijlla - peruwiański pomidor

Rośliny doniczkowe
dreemi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 mar 2007, o 13:25

Psianka lulo (Solanum quitoense ) - Naranijlla - peruwiański pomidor

Post »

Czy ktos wie co ot za roslinka? :


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Gdzieś mi coś miga- tylko nie mogę z niczym skojarzyć.
Może kiedyś przyjdzie .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przyszło!!!
Nareszcie!!!!

Naranijlla - peruwiański pomidor .
Wieloletnia roslina zielna do uprawy w donicy.
Latem należy zapewnić jej słoneczny taras lub ogród ,zimą zaś miejsce przy oknie i temperaturę min.10*C
-wówczas nie zgubi liści,które mogą być olbrzymie nawet 50cm.Są oczywiście ozdobne zielone z fioletowym unerwieniem.Owoce jadalne ale ...nie wiemy jakie...może faktycznie przypominają w smaku naszego poimidora :?
Rarytas dla kolekcjonerów.
Popatrz tutaj
http://images.google.pl/images?svnum=10 ... la&spell=1
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Post »

KaRo w trakcie czytania postów (a czytam wszystko jak leci ) aż mnie przytyka jak widzę jaką wiedzą dysponujesz. Coś niesamowitego, ostatnio nawet pomyślałam że jak bym napisała że mam "roslinkę z zielonymi listakami" to pewnie już byś wiedziała o jaką chodzi :D . (żart oczywiście), ;:180 szacunek
sadzić, sadzić sadzić:-))))))))))
Awatar użytkownika
malgocha1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 15611
Od: 8 lut 2010, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Co to jest? ( Naranjilla - Solanum quitoense )

Post »

Dostałam od koleżanki roślinę,ale obie nie znamy fachowej nazwy,proszę o pomoc.

Obrazek
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co to jest

Post »

Naranjilla - Solanum quitoense


Większość sprzedawców nie zna nazwy tej rośliny i sprzedają ją pod nazwą ''Jurassica'' . Podobno rosła już w czasach dinozaurów .
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Odgrzewanie tematu;) Doczekał się ktoś owoców z naranjilli? Lepsza nazwa tubylcza to ponoć Lulo, i to Lulo ponoć jest bardzo fajne w smaku, to owoc deserowy tam, głównie na napoje orzeźwiające.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Ja się doczekałam :) , ale niestety w warunkach domowych (a przynajmniej u mnie) są wielkości wiśni, czy czereśni, a nie mandarynki, jak na zdjęciach w internecie.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Ale smaczne? Ja doczytałam że te wielkości mandarynki to są często już odpowiednie odmiany, rozmnażane wegetatywnie. Po jakim czasie ci zaowocowało? Czekam i czekam:/ Jest już u mnie prawie rok, nie wiem czego jej brakuje.. może powinnam przesadzić do większej doniczki.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Przyznaję, że nie miałam odwagi spróbować, z resztą tam było niewiele miąższu - owoce były całe wypełnione drobnymi pestkami, więc wrzuciłam je do ziemi. Ale zawiązał się kolejny owoc, więc może tym razem spróbuję. Moja naranjilla ma chyba z pięć lat i dopiero w zeszłym roku miała pierwsze owoce. Ale może u Ciebie będą szybciej, bo moja wcześniej stała w bardzo ciemnym miejscu (parapet północny, z żaluzjami) i nawet tam raz zakwitła, ale owoców nie miała. Po przeprowadzce do nowego mieszkania i w jaśniejsze miejsce zaczęły się długotrwałe kłopoty z przędziorkami i właśnie dopiero gdzieś rok temu je opanowałam.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

No właśnie u mnie też były jazdy z przędziorkami od jesieni. Teraz wystawiłam ją przed dom na zachodnią ścianę, żeby jej słońce nie paliło.. wcześniej rosła na zachodnim oknie. Moja jest z sadzonki a nie z siewki więc teoretycznie ma minimum 2 lata licząc wiek biologiczny. Zrób zdjęcie owockowi jeśli możesz:) i jeśli się kwiatek pojawi może i kwiatkowi.. Moja utrzymuje stałą ilość ok 4 liści, starsze zwykle niszczeją.. Nie bardzo wiem skąd mają wyrastać kwiaty, chyba z tych miejsc po liściach hm. Jest jeszcze inna roślina podobna do naranjilli, nazywa się pseudolulo, ale kurcze nazwy łacińskiej nie pamiętam, ona ma mniejsze owoce.. cocona chyba na to mówią lokalnie. Ale ta z kolei ma z tego co pamiętam gładkie owoce i chyba liście też.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Ja swoją też kupiłam jako młodą roślinę, tylko, że w sklepie miała metkę z nazwą Jurassica wraz z historyjką, że istnieje od czasów dinozaurów :wink: . Dopiero moja koleżanka, botanik, zidentyfikowała mi ją jako naranjillę.
W tej chwili robi się już trochę ciemnawo, więc zdjęcia zrobię za dnia, przy lepszym świetle, a teraz mogę podrzucić fotki z początków stycznia (niestety tylko zbliżenia). Faktycznie obecnie nie wygląda najlepiej, ale ja to przypisywałam działalności przędziorków i zbyt dużemu nasłonecznieniu :roll:.
Kwiatek, niedojrzały owoc i dojrzały:
Obrazek Obrazek Obrazek
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jaka to roslinka?(Naranjilla - peruwiański pomidor )

Post »

Wyglądają bardzo fajnie:) moja ma kolce trochę inne ale poza tym też ma taki meszek. Wystawiona na silne światło dostaje fioletowego nalotu, trzeba też bardzo uważać żeby nie oklapła bo miękkie liście o dużej powierzchni błyskawicznie oddają wodę. Czy to są jakieś pędy boczne te z owocami? Moja ma tylko jeden główny.. Przycinałaś ją może?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”