Pelargonie - przechowywanie przez zimę,wybudzanie po zimie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Post »

a ja pobieram sadzonki przy jesiennym cięciu i zakwitają w maju ale rośliny przenoszę do piwnicy najpóźniej pod koniec października ale to wyjątki. W zeszłym roku 4 gdzieś się "schowały" i zostały przysypane śniegiem. Niestety tylko jedna odbiła od korzenia.
barti015
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2009, o 15:45
Lokalizacja: Siedliska

Pelargonie

Post »

Witam. Mam do państwa pytanie odnośnie pelargoni: czy mogę je obciąć i dać je na zime do ciemnego chłodnego pomieszczenia czy muszą być w jasnym pomieszczeniu???? proszę o odpowiedz!! :wink:
Awatar użytkownika
kinia22
500p
500p
Posty: 553
Od: 31 sty 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakliczyn n/D

Re: Pelargonie

Post »

Ja swoje trzymam w piwnicy, jest tam ciemno i nic im nie jest. Jak robi się już ciepło to obcinam je i wystawiam do światła. Zawsze ładnie kwitną.
Moje roślinki-Kinia
Poszukuje różne gatunki fikusów
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Pelargonie

Post »

ja je obcinam przed wstawieniem do piwnicy ale to nie ma znaczenia
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pelargonie

Post »

bartio15 proszę zerknij do tego wątku,może znajdziesz sposób przechowywania pelargonii,
który ci się najbardziej spodoba: Przechowywanie pelargonii-mój eksperyment
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
nuvvo
50p
50p
Posty: 89
Od: 17 mar 2010, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

co z nawożeniem pelargonii w przypadku metody piewrszej i drugiej?
Megan25
50p
50p
Posty: 54
Od: 24 maja 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

Przeniosłam w listopadzie skrzynki z pelargoniami do nieogrzewanego korytarza od północnej strony (dzisiaj przy -15 st. C na zewnątrz, jest +4 st. C). Cały czas wypuszczają ogromną ilość pąków i kwitną. Uszczykiwać te pąki czy pozwolić im kwitnąć?
Pozdrawiam, Megan
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

Witam!
Ubiegłej zimy przechowałam pelargonie na lekko ogrzewanej klatce schodowej, przy północnym oknie.
Sadzę, że było tam od +10 do +15 st.C. Pozwalałam kwiatom rosnąć całą zimę. Podlewałam lekko, kiedy ziemia była wyraźnie sucha. W połowie lutego przycięłam je około 10 cm nad ziemią, zasiliłam nawozem i systematycznie podlewałam. Z początkiem maja przeniosłam kwiaty na południowy balkon. Pelargonie pięknie się rozkrzewiły i obficie kwitły do pierwszych mrozów.
Z obcinanych w lutym roślinek pobrałam szczepki, które po potraktowaniu ukorzeniaczem sadziłam do małych doniczek. Wszystkie się przyjęły. Teraz na klatce schodowej zimują skrzynki z pelargoniami z mojego lutowego sadzenia :)
Życzę powodzenia przy zimowaniu :) , na pewno się uda.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

W tym roku na moim balkonie i oknach królowały pelargonie. Jeszcze stoją na parapetach, zastanawiam się jak je przezimować. To duże, dorodne rośliny i szkoda mi je wyrzucać.
Sposoby zimowania przedstawione przez Miro78 mocno dają mi do myślenia. Zwłaszcza metoda nr 3, bo mieszkam w bloku i dysponuję tylko ciemną, pozbawioną okien piwnicą. Ale chyba brak mi wiary, że pelargonie nie będą potrzebować wody ;) Kiedyś próbowałam przezimować begonie - bulwy trzymane w trocinach - niestety przeżyła tylko połowa.
Czy mogę je przyciąć przy samej ziemi i wynieść do piwnicy?
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

Sposoby przedstawione przez Miro78 są dobrymi metodami. Jednak do ciemnej piwnicy bez okien bym ich nie wystawiał. Możesz postawić pelargonie np. na klatce schodowej, albo pod parapet w domu pod którym nie ma kaloryfera (choć w bloku pewnie takiego się nie znajdzie). Przytnij na wysokość ok. 5 cm. I dokładnie tak jak pisze Miro78, ograniczenie podlewania zahamuje wzrost i doprowadzi do stanu uśpienia rośliny ;)

Pozdrawiam,
Wojtek - LM
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

Oj, to kiepsko :( Mieszkam na parterze i nie mogę wystawić ich na klatkę. Przede wszystkim dlatego, że mieszkam w nowym bloku, sąsiedzi ciągle się remontują i wprowadzają, więc nawet jakbym gdzieś na półpiętro chciala dać skrzynki, to będą przeszkadzać... No nic... muszę pokombinować... W piwnicy są jakieś wspólne pomieszczenia gospodarcze, więc może tam wygospodarowałabym sobie jakiś kącik koło okna...
danutka1
200p
200p
Posty: 238
Od: 3 lut 2013, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

Jest tutaj kto? Wyciągnęłam pelargonie z piwnicy, przed zimą obcięłam ją zbyt krótko (teraz to wiem). przechowywana była w temp około 10 stopni rzadko podlewałam. teraz siedzi na parapecie od ponad tygodnia i straszy swoim suchym badylem. Łudzę się że coś z tego będzie liczyłam na sadzonki :oops: tylko się zastanawiam czy powinnam była wymienić ziemię od razu?
Pelargonia
50p
50p
Posty: 55
Od: 27 cze 2011, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - przechowywanie przez zimę

Post »

A myślicie, że coś wyrośnie z pelargonii trzymanych w piwnicy, tydzień temu przyniesione do domu, większość z kiełkami białymi już ma malutkie listeczki zielone i chyba łodygi też się zazieleniają, ale 2 sztuki są jakby ususzone, i nie wiem czy coś z nich będzie?? czy tylko te z kiełkami będą żyć??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”