Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Haru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2015, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kumkwat (Citrus japonica) - roślina wielozarodkowa

Post »

Witam, mieszkam w Japonii i jadłem owoce, które tutaj się nazywają "kinkan". Zawsze chciałem mieć drzewko rodzącej piękne cytrusy więc postanowiłem posadzić. Z jednej pestki wyrosły mi 3 roślinki. Jedna jest zauważalnie mniejsza od reszty. Co zrobić z tymi roslinkami,? Pozostawić wszystkie. Czy jedna, a reszte poucinac? Która zostawić żeby była ta, która będzie dokładnym klonem matki? Bardzo proszę o pomoc i Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Citrus japonica) - roślina wielozarodkowa

Post »

Zerknij do głównego wątku o cytrusach: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=1366 , może znajdziesz poruszaną podobną kwestię. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szeryfko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 wrz 2016, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna i kumquat-może ktoś się pochwali? :)

Post »

Witam

Oto mój Kumkwat,posadzony około 3 miesiące temu z pestki. Mieszkam w Irlandii i ze słońcem tutaj biednie, stoją na oknie północnym. Zrobiłem system nawadniania z butelek, ziemia jest cała czas wilgotna. Jak na razie wszystko pięknie ładnie rośnie zobaczymy dalej.
pzdr Arek
Obrazek
Sylwia-bb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 cze 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kumkwat od roku nie wypuścił pędów

Post »

Witam, mam pytanie. Posiadam dosyć duże drzewko Kumkwat. Jest to już moja druga roślina - pierwsza niestety całkiem uschła i była nie do odratowania. Kupiłam druga rok temu. Od tego czasu nie wypuściła ani jednego nowego pędu, gubi tylko liście i owoce. Na zimę coraz bardziej. Już nie mam pomysłu jak te rośliny uprawiać... stoi na słonecznym wschodnim parapecie bez grzejnika. Wiosna i latem podlewam odżywka do cytrusów i nic nie ruszyła. Co robić? Będzie żyła po zimie czy marne szanse skoro od roku brak nawet jednego małego nowego listka? Czemu od roku brak jakiegokolwiek nowego pędu?
Obrazek
CYTRUS1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak uratować kumkwat ?

Post »

witam
Niedawno kupiłem kumkwat za 15 zł .( specjalnie w takim stanie żeby go uratować i zaoszczędzić ) wygląda tak :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kumkwat ma 9 liści ( obecnie ) i niektóre gałązki czarnieją przy zakupie miał ok 3 brązowe liście a dziś kolejne 3 urwałem je .
Po kupnie uciąłem część czarnych gałązek i obficie podlałem postawiłem go w dobrze nasłonecznionym miejscu .
Proszę o pomoc. W pobliżu mam też inne cytrusy i czy nie powinienem jakoś zabezpieczyć ich przed możliwą zarazom ze strony kumkwata ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kupiłeś przelaną roślinę, taką jest czasami ciężko uratować, a jeszcze wziąłeś i obficie podlałeś... Czy przesadziłeś po zakupie?
Trzeba przesadzić do nowego podłoża, przyciąć wszystkie chore gałązki, podlać i opryskać preparatem grzybobójczym (Previcur, Topsin). Po przesadzeniu nie podlewaj na razie obficie, a stopniowo zwiększaj ilość wody. Część liści zgubi, ale widzę że wypuszcza nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
CYTRUS1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie przesadzałem opryskałem środkiem miedzian 50 wp i po kupnie obficie podlałem bo często bywa tak że w sklepach rośliny są przesuszane i dlatego tak . dziękuję za radę przesadzę ją za tydzień . mam zamiar wysuszyć ją skoro została przelana .


---21 kwi 2017, o 15:00 ---

Jak oceniacie moje szanse w uratowaniu tej rośliny ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośliny w marketach są również zalewane co widać po tej roślinie... Grzyb pojawia się przy zalaniu, a nie przesuszenia podłoża.
Zrób tak, jak napisałem wcześniej - przesadź do nowej mieszanki, przy okazji sprawdzisz stan korzeni.
A co do przeżycia, skoro kupujesz rośliny w takim stanie to musisz się liczyć że szanse przetrwania mogą wynieść 50/50, albo mniej albo więcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
CYTRUS1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kiedy wróciłem z wyjazdu zauważyłem kilka opadłych liści wokół cytryny było to tydzień temu od tego czasu codziennie opada kilka liści czasem 0 ale na następny dzień 2 razy więcej . Na niektórych liściach są dziwne plamy(opadłych) największy problem jest ze strony okna roślina dostaje tam najwięcej światła, czy przyczyną może być nie wietrzenie pokoju, zagrzybiony kumkwat od którego cytryna mogła się zarazić ? albo przelanie ?
tjacek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie o kumkwat

Post »

Dzień dobry
Zostałem właścicielem dwóch cytrusów. Cytryna aklimatyzowała się bez zrzucania liści. Natomiast kumkwat gubił liście w środku. Nowe pędy rosną jak szalone. I tutaj moje pytanie - czy poobcinać te suche gałązki w środku drzewka i czy powinienem go jakoś przyciąć. I jak to które gałązki:) Nie znam się na tym nic a nic:) Jesień i zimę spędzą w zabudowanym balkonie. Oto kumkwat:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacznij od lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post, oraz ten ogólny poświęcony cytrusom: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... it=Cytrusy , a następnym razem przed założeniem nowego proszę skorzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W środku to co suche poobcinaj, lepsza cyrkulacja powietrza, możesz gałązki poprzycinać w jaki sposób chcesz żeby drzewko wyglądało. Cytrusy lubią przycinanie:)
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam
Zasadziłem pestkę Kumkwatu, wykiełkował. Od około 3 tygodni wygląda jak na fotce. Nie rośnie i ma dziwy kolor - żółty.
Czy to normalne? Czy moj Kumkwat będzie dalej rósł...?


Z góry dzięki za odpowiedzi.
Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”