Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze za daleko trochę od okna, może za ciepło trochę. Warto od czasu do czasu wietrzyć pokój.
Po drugie, kiedy było wymieniane podłoże? jeśli jest stare należy je wymienić na torf/substrat torfowy pH max 6,5
Po trzecie wygląda na niedobór mikro. Pryskanie liści nawet 2-3 w tygodniu frorovitem. Te które są zeschnięte na brzegach odpadną z pewnością.

Oj miałem doświadczenia z kawa i jedynie co mogę powiedzieć to: wrażliwa jest na niedobory i złe podłoże.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
agnieszka_miska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 paź 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

myślałam ją przenieść bliżej okna ale wtedy będzie przy samym grzejniku, więc to nie będzie chyba dla niej lepsze miejsce... przesadzana była jakieś 5 miesięcy temu, zmienić teraz podłoże? a jeśli chodzi o pryskanie to zraszałam ją od czasu do czasu przegotowaną wodą ;/ a teraz czytałam że to też nie dobrze;/ a co z tym nalotem na ziemi może to być od twardej wody?

Zdania zaczynamy z dużej litery/norbert76
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże koniecznie trzeba wymienić. Nalot to przyczyna wytracania się węglanów z wody twardej. Kawe lepiej podlewać woda deszczówka.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
agnieszka_miska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 paź 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wszystkie rady... jak będę zmieniać podłoże to zrobię zdjęcie korzeni, żeby sprawdzić czy nie ma szkodnika jakiegoś.... Ziemie pomiędzy korzeniami tez wytrząść i wymienić? Podłoże ma się składać tylko z torfu czy jeszcze coś dodać?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Korzenie muszą byc zdrowe. Na pewno takie są , bo kawa żyje. jeśli będą chore to zwyczajnie dadzą się swobodnie oderwać od reszty.
Podłoże powinno być substratem torfowym lub torfem o odczynie ok. 6-6,5 pH. Nie musisz nic dodac dodatkowo (nie dodawaj żadnego nawozu). Ja kiedyś dodawałem kawałki kory, ale potem bez kory też podłoże dobrze się sprawiało. W pierwszych dniach po posadzeniu kawa będzie wymagała zraszania i najlepiej od razu zastosuj zraszanie z dolistnym nawożeniem np. florovitem. :) Powodzenia
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
agnieszka_miska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 paź 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wszystkie rady :) Dzisiaj biorę się do dzieła, bo już coraz marniej wygląda :) Zmienię jej też miejsce na bardziej widne :), proszę trzymać kciuki :wink:

Tekst zmoderowany - zdania zaczynamy z dużej litery oraz używamy interpunkcji/norbert76
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jak korzenie? zdrowe były?

---21 paź 2014, o 13:52 ---

Trzymam i powodzenia :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
agnieszka_miska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 paź 2014, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

tak było w porządku... zdziwiło mnie tylko że kawa ma takie drobne korzenie :)

Kolejny raz przypominam, że na tym forum piszemy poprawnie w języku polskim, czyli zaczynamy zdania z dużej litery oraz używamy interpunkcji/norbert76
patysia152
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2014, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam!

Chciałam się poradzić co dla mojej kawy dolega... liście powoli tracą kolor, aż w końcu żółkną i opadają... stoi na parapecie, a w domu jest raczej wilgotne powietrze. Fakt, nie podlewam jej 'stale' w sensie co parę dni, tylko jak widzę ze liście 'opadają'. Nie wiem tak do końca co ile mam ja podlewać. Czasami się boje, ze ja przeleje... Dzisiaj włożyłam jej taki pojemniczek z odzywka.
Załączam zdjęcia kawki... Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kawa to żarłoczna roślina. Należy ją nawozić. to, że suche podłoże to raczej zwiędnięte licie będzie miała i jakiegoś większego uszczerbku nie dostanie.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
patysia152
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2014, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To czyli ja nawozić ciągle? A czy mogę używać te buteleczki z nawozem co się do ziemi wkłada? No i jak często powinnam ja podlewać?
A i kolejne pytanie czy powinnam ja przesadzić? mam już ja parę ładnych miesięcy (może z 8-9) i ani razu niebyła przesadzana. Ogólnie mieszkam w UK to środki do kwiatków mam inne... i nie wiem co kupować nawet... a ziemi takiej normalnej tez nie ma tylko chyba od razu z nawozem... no i jestem bardzo początkująca w hodowaniu kwiatków.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze: wystarczy raz w tygodniu. Możesz przemiennie z nawożeniem dolistnym, czyli: 1 tydzień do gleby, 2-gi na liście. Tylko pamiętaj, że muszą być inne rozcieńczenia. Dolistne zawsze mniejsze od glebowego.

Po drugie: warto ja przesadzić, ale z tym poczekaj do wiosny :)

Po trzecie: najlepsze dla takich roślin są nawozy chelatowe płynne. rozpoznasz je po ciemnym, brunatnym kolorze płynu. Możesz się zapytać o takie. W UK myślę ze na pewno zakupisz florovit. Mogą być również biohumusy. Kawa tak jak cytrusy, gardenia muszą mieć większą zawartość żelaza, magnezu, fosforu w nawozie stąd polecam nawozy chelatowe. Te rośliny często z powodu braku tych pierwiastków cierpią na chlorozy całych liści lub między żyłkami. ważne jest tez podłoże. Musza mieć kwaśne ok. 6-6,5 pH.
:)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niedawno kupiłem sobie kawę :tan. Gdy ją przyniosłem do domu zobaczyłem na jej liściach białe smugi więc je przetarłem i na następny dzień kawa oklapła więc ją podlałem i nic, zrosiłem ją i nic, nadał oklapnięta.
Na następny dzień liście po oklapnięciu zaczęły usychać. Kawa miała też od kupna żółknące liście. ;:145
Pomóżcie.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”