Nabłyszczanie liści.

Rośliny doniczkowe
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nabłyszczanie liści.

Post »

Wczoraj wpadł mi w ręce nawoź dolistny "zielony dom" z nabłyszczaczem. Z ciekawości wzięłam i sprobowałam... liście np. filodendrona wyglądają po czymś takim cudnie! Ale tak sie zastanawiam czy taki nawoź nabłyszczający jest dobry dla roślin? Efekt wizualny jest ale czy roślina potrzebuje takich zabiegów? Do tej pory liście przecierałam regularnie szmatka z mikrofibry i zraszałam (od czasu do czasu).
Bardzo proszę, jeśli ktoś ma doświadczenie z tego typu nabłyszczaczami o opinie!
Nie chciałabym kosztem chwilowego ładniejszego wyglądu doprowadzić do pogorszenia stanu roślin.
Jeśli taki nabłyszczacz jest dobry to do których roslin?

Na etykietce pisze:
do roślin o zgrubiałych liściach, pokrytych woskowym nalotem.
Zawiera bursztyn i wosk pszczeli.

Więc wydaje mi się, że do (np.) filodendronów, fikusów, hoja (??), szeflera (??)

Słoneczne pozdrowienia!!
d
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Ja od zawsze byłam przeciw. Opryskując zraszasz także dolne liście gdzie są przetchlinki(to takie szparki którymi roślina oddycha). Substancje woskowe zaklejają je. Poza tym by te substancje trzymały się na liściach użyta jest wielka chemia. Preparaty wymyślono na potrzeby reklamy. Bo zdjęcia takich roślin są piękne błyszczące i dają wspaniały efekt na zdjęciach czy klipach.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Basia pisze:Ja od zawsze byłam przeciw. Opryskując zraszasz także dolne liście gdzie są przetchlinki(to takie szparki którymi roślina oddycha). Substancje woskowe zaklejają je. Poza tym by te substancje trzymały się na liściach użyta jest wielka chemia. Preparaty wymyślono na potrzeby reklamy. Bo zdjęcia takich roślin są piękne błyszczące i dają wspaniały efekt na zdjęciach czy klipach.
Popieram w całej rozciągłości. :D Ja też nie czułabym się dobrze gdyby ktoś mnie spryskał woskiem.
Natura to podstawa. :D
Buziaczki :D
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Gdzieś, kiedyś czytałam, że nawozy dolistne są lepiej wchłanialne przez rośliny niż te doglebowe. Osobiście to ja się na tym nie znam ;( a może są jakieś dobre i sprawdzone nawozy którymi można opryskiwać liśce? Po wodzie, nawet tej przepuszczonej przez filtr zostają plamki... więc byłabym bardzo wdzięczna za rade czym zraszać i czy zraszać tak wielkie liście jak liście filodendrona M.
Woskowanie - odpada!! Tak też czułam ;-) Na szczęście psiknęłam tym woskiem tylko stare liście tak na próbę (ufff - co za ulga).
Dziękuje za odp!!
Cieplutkie pozdrowka!!
d
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Ja również uważam, że stosowanie nabłyszczaczy na żywe rośliny jest złym działaniem. co innego nabłyszczanie liści ścietych kwiatów, np. róż w celu poprawienia ich atrakcyjności. Wtedy to tak.
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Przyczyną powstawania plam jest woda. I na to nic nie poradzisz.
Do kwiatów doniczkowych stosuj nawozy w płynie są lepiej przyswajalne.
I do tych rosnących cały rok stosuj teraz 1/4 dawki raz w tygodniu.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Basiu!
Te nawozy stosować tak do tej pory do ziemi? Czy też na opryski? Wybacz nie zrozumiałam do końca :(
pozdrawiam!!
d
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Do ziemi.

Dokarmianie dolistne pozostaw sobie na lato, kiedy zapotrzebowanie na szybkie dostrczenie składników ma spore uzasadnienie.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Basiu!
BARDZO DZIĘKUJĘ!! ;:97 ;:97 ;:97
Duzo słonka!!
d
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Dawno temu też spryskałam swoją difenbachię nabłyszczaczem i mi padła. Był to jakis nabłyszczacz przywieziony z Holandii czy gdzieś tam. Miałam opory żeby to zastosować ale zaufałam producentowi no i klops...... odtąd żadnych polepszaczy.


Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Moja mama pryska fikusa jakimś nabłyszczaczem od roku, na razie nie widać żeby było z nim źle.
Pryska tylko z góry.
Ślicznie wygląda.
Przynajmniej na razie.
pozdrawiam
M.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

We wtorek porobiłam kilka próbek na wybranych roślinkach... skutki są już dzisiaj :( (po 3 dniach) Może komuś kiedyś przyda się wynik tego mojego małego eksperymentu ;-)
Na fotce jest liść roślnki (której nazwę ciągle zapominam) ale potocznie (podobno) mówi się o niej "pieniążek"
http://profession.pl/forumogrodnicze/up/DorkaWD2.jpg
Jak widać tej roślince zdecydowanie nawoź z nabłyszczaczem nie przypadł do gustu ;-) Liść poddany zabiegowi spalił się...
Zobaczę co dalej będzie się działo z pozostałymi roślinami.

Mary! dzięki za info o fikusie ;-) proszę podpytaj mamę jaki ma nabłyszczacz :)
Pozdrawiam!!
d
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

POKON Nabłyszczacz do liści.

Upewniłam się - mama spryskała ficusa i zamioculas zamiolistny i nic im się nie stało.
Na nabłyszczaczu jest napisane, że nie utrudnia oddychania czy jakoś tak.
No i nie można bezpośrednio przed i po zabiegu wystawiać rośliny na bezpośrednie słońce,
nie można stosowac do kaktusów itp. ;) ---> zabawne ;)
I NIE stosować w okresie silnego kwitnienia czy jakoś tak.
pozdrawiam
M.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”