Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Rozumiem ;:14 W takim razie nie trzeba usuwać dolnych liści?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Dopóki są zielone to nie potrzeba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Mnie się wydaje, że ma za duży przewiew w pokoju, w którym stoi, może za często jest otwierane okno lub też jest za gorąco, i dlatego jest zaburzony proces transpiracji. Nie podlewaj go częściej niż 1x w tygodniu, a zamiast, zapewnij wysoką wilgotność wokół rośliny (duża tacka, keramzyt). Młode korzenie muszą sobie same poszukać wilgoci w ziemi (żeby się lepiej rozwinęły), dlatego powinno się takie młodziaki bardzo niewiele podlewać. Nigdy nie lej wody w to samo miejsce, ale równomiernie wokół rośliny i bliżej ścianek, a nie łodygi. Przesadzonych roślin nie nawozi się przez kilka tygodni. Uprawiaj tą sadzonkę w takich warunkach, w jakich stała roślina mateczna, dopóki się nie przyjmie. O ile pamiętam, ta odmiana filo dosyć wolno rośnie. Bardzo ładna sadzonka, mam nadzieję, że przeżyje :)
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Proszę dokładnei pooglądać listki i łodygi czy nei ma szkodników na nich?
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

No cóż spróbujemy zachować ulistnienie, zawinęłam donicę w folię by mu zapewnić wilgoć. Może się uda. Co do warunków, rzeczywiście sugerowałam się mateczną rośliną która świetnie rosła od wschodniej strony ale w oddaleniu od okna. Co do pasożyta to oczywiście skoczogonki. :D No ale traktuję je jako dobrą wróżbę. :D

-- 24 lut 2015, o 22:28 --

nino dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście podlewając staram się lać po całej powierzchni ziemi nie tylko przy roślinie, niech korzenie pracują :D raczej nie wiem co z nim, może przez to że sadzonkę braliśmy w listopadzie. Podlewam raz w tygodniu, trochę zraszam, ogólnie stoi w otoczeniu roślin za ciepło też nie ma więcej jak 21 stopni przez zimę nie miał. :)

---24 lut 2015, o 22:32 ---

No i właśnie nie wiem co to za odmiana! Wolno rosła, ale nagle zeszłorocznego lata wystrzeliła o metr czy więcej w góre plus dzieciaczka u dołu. :D Zakochana jestem, jeszcze imperial red zakupiłam niech mam. ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Napisz jak zawinęłaś donicę w folię? Całą wsadziłaś w worek foliowy, razem z rośliną?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Tak, okryłam roślinę przezroczystą podziurkowaną folią.Oczywiście dół doniczki jest odsłonięty i odprowadza wodę w razie czego ;) Podobno to może pomóc młodej sadzonce w utrzymaniu wilgoci.
Jednak zastanawiałam się nad mateczną rośliną - ona stała w mocno wietrzonym pomieszczeniu, wręcz zimnym czasami, a rosła pięknie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Wg mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie. Roślina potrzebuje przepływu powietrza, wsadzając ją do worka uniemożliwiasz jej tego. W dodatku jest ryzyko pojawienia się pleśni. Najlepiej zrób tak, jak napisała Filigranowa - postaw roślinę na większym podstawki, wypełnionego keramzytem, to będzie o wiele lepsze rozwiązanie. A także postaw w takich samych warunkach, co roślina mateczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Philodendron - plamy na liściach

Post »

Mam problem z filodendronem 'imperial red'. Na starszych liściach pojawiają się plamy jak na zdjęciach. Czy ktoś może wie z czym mam do czynienia i jak temu zaradzić? Roślina podlewana raz w tygodniu, jak ziemia przeschnie. Stanowisko - okno południowe. Ogólnie roślina wydaje się być w dobrej kondycji, wypuszcza liść za liściem. Tylko te plamy :( :?
W zeszłym roku miałem ten sam gatunek z innego źródła i były te same objawy. Obok 'imperial red' rośnie 'imperial green' i nie ma z nim żadnych problemów.

Obrazek

zbliżenie
Obrazek

i od spodu pod światło
Obrazek
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - plamy na liściach

Post »

Odpowiedź możesz znaleźć w tym wątku powyżej, czyli to może być choroba grzybowa antraknoza, bardzo popularna wśród filodendronów. Druga możliwość, piszesz że stoi na południowym stanowisku, czyli Twój filodendron jest wystawiony na promienie słoneczne? Jeśli tak, może to być też poparzenie od słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Z tego co wiem, sadzonki wymagają wilgoci i wysokiej temperatury. Stąd worek. :) Po czasie stwierdzam że za bardzo się nim przejmowałam, filodendron ruszył z początkiem wiosny :)
marioot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 sie 2015, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Filodendron Xanadu - choroba

Post »

Witam wie ktoś jaka to choroba i jak ją zwalczać?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - plamy na liściach

Post »

Wyjaśnienie masz w tym wątku. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”