Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Pellaeon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 mar 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Filodendron pnący - problem z liśćmi

Post »

Witam,

W nowo wynajętym mieszkaniu w kuchni mam kilka doniczek z filodendronem (dziękuję za pomoc w identyfikacji!). Generalnie mają się dobrze, ale zauważam od kilku dni niepokojące objawy.

Jeden ma chyba "spóźnioną jesień" - na jednym z pędów od nasady zaczęły żółknąć liście. Wygląda to tak:

Drugiemu z kolei listki i łodygi na samych końcach pędów zaczęły... sinieć? różowieć? Nie wiem do końca jak to określić.


Obydwa stoją w pobliżu okna, z tym że pierwszy "za rogiem" a drugiego osłania roleta, tak więc bezpośrednio na promienie słoneczne nie są wystawione.
Staram się też ich nie przelewać zgodnie z zasadą że lepiej by miały troche za mało niż stały w wodzie (podlewam 1-2 razy w tygodniu). Czasem zraszam liście, ostatnio podlewałem z odrobiną biohumusu, ale to już w trakcie żółknięcia było. Może powinienem im ziemię wymienić?

Uprzejmie proszę o podpowiedź co może być nie tak.


Zdjęcia niewidoczne/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie widać zdjęć, bo znowu wkleiłaś "długie" linki...
Choć już widzę pierwszy istotny błąd. One są przelewane, dwa razy w tygodniu to dalej za często. W przypadku filodendronów, przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Do tego pewnie są posadzone w mało przepuszczalne podłoże. Musisz wyciągnąć rośliny z doniczek, sprawdzić stan korzeni i wymienić podłoże na bardziej przepuszczalne: mieszanka ziemi do zielonych, może być torfowa (próchniczna) oraz agroperlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pellaeon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 mar 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Przepraszam za błędy, jednak wychodzi na to że poprawnie podlinkowuje tylko z G+ a nie bezpośrednio z galerii...

Wrzucam jeszcze raz.

Pierwszy - żółknące liście u nasady
Obrazek

Drugi - "siniejące" / różowiejące liście na końcach pędów
Obrazek

Dziękuję za sugestie. Jednak właśnie wydawało mi się że wierzch mają już przesuszony, lekko wiórowaty nawet, dlatego dolewałem odrobinę by zwilżyć.
Wieczorem sprawdzę jeszcze korzenie i ew. wymienię podłożę.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Filodendrony, a szczególnie scandens (pnący) bardzo dobrze radzą sobie w przesuszanym podłożu, więc lepiej je przesuszyć niż przelać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Pellaeon Twoja roślina z uwagi na braki listów nie wygląda estetycznie :( .
Proponuję pocięcie na kawałki i ukorzenienie ich ponownie. Większa ilość szczepek da Ci możliwość zagęszczenia doniczki i będzie wyglądała ładniej :wink: .
Dla mnie ma on ewidentnie za sucho - swoje podlewam raz w tygodniu o ile czas mi na to pozwala, jak nie to liście im więdną.
A doniczki mają spore no i rozmiary samych roślin nieco większe :)
Rosną na kwietnikach, niedaleko okna.
Podłoże to ziemia + perlit świetnie sobie radzą, więc według mnie nie ma potrzeby w kombinowaniu z podłożem.
Na spodzie niektóre maja warstwę keramzytu bo kiedyś tak właśnie sadziłam większość roślin. Teraz raczej robię luźniejsze podłoże i już wtedy nie sypię keramzytu na spód doniczek.
Czyli podsumowując według mnie za mało go podlewasz :wink: .
Trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Wręcz przeciwnie, filodendrony nie potrzebują nadmiernego podlewania, a podlewając dwa razy w tygodniu to jest zdecydowanie za często, nie mówiąc już o mało przepuszczalnym podłożu. Dlatego te filodendrony są ewidentnie przelane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

A kto tu pisze o nadmiernym podlewaniu? :roll:
Zależy jaką ilością wody ktoś podlewa. Jeżeli wlewa ilość = kieliszek to nawet podlewając codziennie jej nie przelejesz.
Dalej podtrzymuję wcześniejszą wypowiedź - dla mnie roślina ewidentnie przesuszona.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Te egzemplarze były ewidentnie przelane, tak jak napisałem dwa razy w tygodniu przy mało przepuszczalnym podłożu i wystarczy.
Ja swoje filodendrony podlewam poza sezonem nawet raz na dwa tygodnie, tak że przed kolejnym podlaniem z wierzchu warstwa ziemi jest całkowicie sucha. Akurat filodendronom to w zupełności nie szkodzi, bardziej nadmierne podlewanie. I efektem tego są plamy na liściach, a później ich żółknięcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie rozumiem kto stworzył teorię o "przesychaniu wierzchniej warstwy podłoża"? Przecież to nijak się ma do stanu faktycznego jaki ma miejsce wewnątrz doniczki.
Wychodzi z reguły tak, że góra sucha, a niżej mokro i dolewając wody (bo góra sucha) robimy bagno no i korzenie gniją.
Prawidłowo byłoby pisać o przeschnięciu podłoża (całości), a nie jej górnej warstwy.
Najlepiej jest wyczuć roślinę, logiczne że na początku (nowa roślina) jest ciężko ale później już mniej więcej da się oszacować ile i co jaki czas podlewać.
Jak mamy zbite podłoże (sama ziemia), rzadziej polewamy ale im bardziej przepuszczalne tym częściej trzeba podlewać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Kwestią jest, że większość uprawia rośliny nie tylko zwykłej ziemi, to jeszcze leje wody, tak że podłoże w głębi jest mokre - czego filodendrony nie tolerują i efektem są plamy na liściach.
Przesychanie wierzchniej warstwy, to nie teoria a sprawdzone wieloletnim doświadczeniem. Dlatego, lepiej lekko przesuszyć podłoże, niż podlać za często.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Chrapek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2017, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witam serdecznie
Mam problem z filodendronem. Ma początku był bardzo duży ale po jakimś czasie zaczęły usychać liście, ktore zostaly usuniete.Podlewam go raz na tydzień, stoi w zacienionym miejscu. Czy można go jeszcze uratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zacienionym, to znaczy jakim - w jakiej odległości od okna? Akurat filodendrony lubią jasne stanowiska.
Druga sprawa, doniczka wg mnie jest trochę za duża jak na tej wielkości roślinę. W jakim rośnie podłożu?
Kolejna rzecz, filodendrony lubią podwyższoną wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Może zbyt zacienione to miejsce :?: Podlewanie może być zbyt częste w stosunku do tego miejsca. Napisz dokładniej, co to miejsce, tzn. jak daleko od okna i jaka to wystawa (wschodnia, zachodnia, południowa, północna). Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”