Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Cymric,Figa, może pomożecie mi ,rozszyfrować ' moją ceropegię - zgubiłam fiszkę :oops:
Należy do tych bezlistnych

Obrazek
Zapraszam
Moje wątki
Reva
500p
500p
Posty: 837
Od: 11 gru 2009, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Aniu ja obstawiam że to na 99% Ceropegia ampliata -piękny okaz :D
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Aniu też tak mi się wydaje, ale może niech Asia się wypowie ona jest guru :P
Podobnie wygląda do mojej co mi padła :roll:
Moje linki
KATARZYNA
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Naprawdę rozeznanych w temacie ceropegii jest u nas w kraju tylko parę.
Ja jak na razie mam skromne wnioski z roku uprawy :wink:
Zła wiadomość jest taka,że to raczej nie jest ampliata.Ampliata ma inny pokrój,zwieszający,krótsze odc.międzywęzłowe i tak sztywne pędy,że nie jest w stanie owinąć się dookoła patyka. I ma liście,skromniutkie,małe,ale właśnie na końcach pędów.
Nikt nie jest w stanie określić jaki to gatunek ,dopóki nie wypuści choćby liści lub nie zakwitnie.

Liście ampliaty

Obrazek

Roślina

Obrazek
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Dzięki Ci za tę wiadomość.Tylko tak naprawdę to ja nie wiem,czy ona powinna tak na patyku być okręcona, czy bez podpórki nie będzie rosła tak jak Twoja. Zaczątki listków ma i są identyczne. Z tym patykiem do mnie trafiła i tak ją zostawiłam. ;:7
Zapraszam
Moje wątki
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Moja nawet jakby miała patyk,to się nie okręci.Nie jest w stanie.O to chodziło :D
Jak coś puszcza ,to czekaj spokojnie,doczekasz się.
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Kupiłam. ;:138 Chyba jedną sankuruensis już mam ,ale małą i sadzonki mi się pomieszały tak ,że nie wiem która to ;:14
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Ceropegia woodi

Post »

Kupiłam sobie w tym tygodniu w/w roślinkę i nie mogę znaleźć za wiele informacji na jej temat w internecie. Postaram sie później umieścić zdjęcie.
Czy ktoś może powiedzieć jak się ją pielegnuje? Czy wymaga jasnego stanowiska, jak się ją podlewa itp? Czy to prawda
że jest to roslina 2 letnia?? Jeżeli tak, to czy powinnam już teraz ukorzeniac nowe sadzonki? Czy wystarczy wrzucić odcięty pęd do wody aby ją ukorzenić?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ceropegia woodi

Post »

"Jest to południowo afrykańska roślina. Czyli pochodzi ze strefy subtropikalnej.
Dlatego miejsce dla niej powinno być jasne i ciepłe. W swoim miejscu pochodzenia wody nie jest za dużo więc przystosowała się do gromadzenia wody. Dlatego podlewanie w lecie powinno być umiarkowane. A zimą oszczędne. Również zasilanie tylko rozcieńczonym nawozem. W warunkach mieszkaniowych nie żyje długo do 2 lat. "

Cytat z innego forum ogrodniczego.

Wystarczy wpisać w Google hasło - Ceropegia woodi - a otrzymamy wiele linków z informacjami.
Pozdrawiam.
Ola
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia woodi

Post »

Moja ceropegia ma co najmniej kilkanaście lat. Ponieważ ma długie pędy, to warto, by stała gdzieś, gdzie może zwisać. miejsce musi być jasne. Ja na wiosnę, jak już jest ciepło, wynoszę ją na balkon, stoi na kwietniku. W zimie jest na parapecie na korytarzu, gdzie jest najchłodniej.
im roslina jest starsza tym ma więcej pędów. Bardzo łatwa w uprawie, mało się ją podlewa (zwłaszcza jak stoi w zimnym miejscu). Bardzo śmieci, ale mi to nie przeszkadza.
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ceropegia woodi

Post »

Wszędzie piszą iż jest to roślina 2-letnia - co mnie troszkę zasmuciło bo bardzo mi się podoba i nie wiem czy mam tyle cierpliwości żeby robić co roku nowe sadzonki. W jaki sposób wychodowałaś sobie taki duży, wieloletni okaz?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia woodi

Post »

Zaczynałam od maleńkiej roślinki, taki jeden krótki pęd. Nie robiłam nic szczególnego, dbałam o nią jak o inne rosliny. W sumie to jestem zdziwiona informacjami, ze to roślina dwuletnia, nie pamiętam takich wiadomości z książek. Wg mnie to roślina, która może spokojnie rosnąć wiele lat i wiele może znieść (typu długie niepodlewanie, które kończy sie tylko tym, że częśc pędów usycha odbijając w lepszym dla siebie czasie). Wazne tylko, że jej nie zalewać, nie potrzebuje dużych ilości wody.
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Moja sndersonii kwitnie od miesiąca,ale coś się z nią dzieje niedobrego,żółkną jej liście i opadają jeszcze trochę i zostanie łysa ObrazekPrzesadziłam ją i myślałam że się polepszy...ale nic z tego :(
pozdrawiam Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”