Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Ja też gdzieś czytałam, że trzeba co 2 lata odmładzać..Widocznie nie jest to warunek konieczny i roślinki starsze też żyją :wink:
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Hej Kasiu :wit Dalej Ci kwitnie? :shock:Napisz mi prosze czy Ty swoją sandersonie przesadzałaś? Moja puściła dwa nowe pędy które strasznie szybko rosną,i chyba będzie się zabierać za kwitnienie ;:3
pozdrawiam Iza
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Izo kwitnie cały czas > raz więcej raz mniej, ale kwitnie :P
Dziś wygląda tak :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Pięknie te kwiaty wyglądają i są dosyć pokażnych rozmiarów :lol: już nie moge się doczekać kiedy moja sandersonii zakwitnie.Chciałabym przesadzić ją :?: ale nie wiem czy powinnam skoro niedługo zakwitnie.Kasieńko,a nawozisz teraz swoją Ceropegie?
pozdrawiam Iza
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Przez całą zimę nie nawoziłam :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Witam :wit moja sandersonii wypuściła dwa kwiaty,ale mam nadzieję że będzie ich troche więcej ;:3
pozdrawiam Iza
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Dziewczyny ,nie czytajcie starych informacji o ceropegiach :lol: na FF. Poczytajcie nowe wątki a jest ich już chyba z 5-6 :wit.
Kasia w zimie niestety łatwo zalać.U mnie parę tez straciło korzenie i muszę ukorzeniać od nowa ;:14

Systematyka:
Rodzina -Asclepiadaceae /trojeściowate/
Podrodzina-Asclepiadoideae /trojeściowe/
Plemię -Ceropegieae
Rodzaj -Ceropegia

Znanych jest ok 170-200 gat.ceropegii występujących we wszystkich strefach klimatu gorącego /Afryka, Azja, Wyspy Kanaryjskie,Madagaskar/ .Dzięki intensywnej pracy hodowców uzyskano wiele pięknych krzyżówek międzygatunkowych
Ceropegie to pnącza o wzniesionych lub płożących łodygach .Liście większości gat są krótkotrwałe i nieatrakcyjne/nieliczne wyjątki np linearis ssp woodii formy variegata,c.multiflora/ Główna ozdoba ceropegii to kwiaty.Płatki korony tworzą ozdobną ażurową główkę, przechodzącą w rurkę zakończoną bańką osłaniającą słupki i pylniki. Zapylane przez owady. W warunkach domowych zapylenie jest podobno prawie niemożliwe :-) Owocem jest parzysta torebka.

Optymalna temp latem 23-27 st,zimą 10-12 /ograniczamy podlewanie!!!/Stanowisko słoneczne, przy bardzo intensywnym nasłonecznieniu dochodzi do zaczerwienienia liści i czasem poparzeń,zwłaszcza u gat. mniej sukulentowych. Podlewam obficie latem co 7 -10 dni miękką wodą. Raz na 2-3 tyg zasilam nawozem do pelargonii /1/2 zalecanej dawki/. Dłuższe okresy suszy powodują obkurczenie i zasuszenie korzeni ,co skutkuje ich gniciem przy następnym podlaniu. Skład podłoża /po konsultacjach/-równe objętości ziemi torfowej,kompostowej i piasku z dodatkiem pyłu glinianego. W praktyce mieszam dobrą ziemię uniwersalną z dużą ilością piasku i drobnym żwirem. Część gat. /cimiciodora,stapeliformis/wymaga ziemi kaktusowej-bez torfu.Z moich obserwacji wynika,że hodowcy niemieccy jeszcze bardziej różnicują podłoże ,dodając do niego różnych składników mineralnych.Po porażce i zalaniu c.africana ,gatunki z kaudeksem trzymam w podłożu mineralno/80%/ -organicznym /20%/ Jeden egzemplarz c.woodii hybryda z dużym kaudeksem rośnie w czystym żwirze.
Ceropegie Wysp Kanaryjskich /dichotoma ,fusca,hians / mają odwrócony okres wegetacji. Zaczynają rosnąć jesienią ,po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Moja fusca na razie stoi od wiosny,czekam co będzie dalej.
Rozmnażanie-z nasion i fragmentów pędów /odkłady naziemne , powietrzne i sadzonki/ Część gat. można ukorzeniać w wodzie. Nie miałam problemów z ukorzenianiem,wbrew panującej opinii, że nie jest to proste.O ukorzenianiu napiszę w kolejnych postach :-)


Wprawdzie napisałam to dla innego forum ale wstawiam.

Moje kwitnienia :wit

Ceropegia africana ssp africana

Obrazek

Ceropegia aristolochioides ssp deflersiana

Obrazek

Ceropegia sandersonii /hybryda/

Obrazek

Ceropegia sandersonii

Obrazek

Ceropegia sandersonii Racket /Hamlet ?/

Obrazek

Ceropegia linearis ssp woodii

Obrazek

Dwie nowe hybrydy ceropegia sandersonii

Apollo-rozczarował mnie :mmph:,wyglądał inaczej w ofercie sklepu. Może zaszła pomyłka przy pakowaniu-muszę napisać do sprzedającego.

Obrazek

Luna-zachwycająca :heh:

Obrazek

Obrazek

Porównanie wyglądu daszków zwykłej sandersonii /1/ i Luny /2/

Obrazek

Obrazek
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Ceropegia aristolochioides "Hoes"- 4 cm dł.Zakwitła bardzo mała sadzonka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ceropegia sandersonii "Apollo"-kwiat w końcu taki, jaki miał być

Obrazek

Ceropegia stapeliformis-6 cm

Obrazek

Obrazek

Długo na te kwiaty czekałam ;:138 Większość pąków opadła-chyba zasuszyłam.
Ceropegia ampliata -dł.ok.5 cm

Obrazek-nierozwinięta

Obrazek -rozwinięta

Uprzedzając nieuchronne skojarzenia odpowiem,że tak mnie się też kojarzy Inna nazwa tego gat.to "condom plant" i "rura Buszmena"

To kwitnienia z zeszłego roku ,mam nadzieję że w tym sezonie zakwitną zeszłoroczne maluchy .
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

cymric pisze:Dziewczyny ,nie czytajcie starych informacji o ceropegiach :lol: na FF. Poczytajcie nowe wątki a jest ich już chyba z 5-6 :wit.
Kasia w zimie niestety łatwo zalać.U mnie parę też straciło korzenie i muszę ukorzeniać od nowa ;:14
Rosła w mieszance ziemi z dużą ilością piasku, była trochę w kiepskim stanie.
Ja sprzątając bałagan po przesadzaniu przez nieuwagę wywaliłam ostatnie zdrowe dwa kawałeczki
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Asiu teraz te wszystkie Ci kwitną :?:
Moje linki
KATARZYNA
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Nie,napisałam przeca,że to zeszły sezon :D Teraz tylko 2 sandersonii i szykuje się aristolochioides.
Dwie zostały zapylone ;:138 i utworzyły torebki nasienne.Są nasiona-ale to już wiesz 8-)
cymric
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Cześć szeeba :wit
Żeby było trochę merytorycznie-nasiona ceropegii i torebki nasienne / to te dwa rogi na pierwszym planie/

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Re: Ceropegia sandersonii i inne

Post »

Łatwo kiełkują nasiona ceropegii? Na ff czytałam, że jednej osobie się to udało nawet bez jakichś specjalnych zabiegów :) .
Ha, tylko podstawowe pytanie: skąd zdobyć nasionka ceropegii :?: :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”