Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak w temacie . Od kilku dni moja znakocica zaczyna tracić ubarwienie liści -zaczyna blednąć, a gałązki zaczynają mdleć . Do tej pory nie miałam z nią problemów . Jak mogę jej pomóc by odzyskałą swój dawny blask ? I co mogło spowodować taką sytuacje , zastanawiam się czy to może być efekt przelania ( choć staram sie uważać i "rozsądnie" podlewać)

Obrazek Obrazek

Dziękuję za wszelką pomoc Basia.
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja, w sytuacjach "nie wiem co się dzieje" przesadzam zawsze roślinę. Korzenie dużo mogą "powiedzieć" o stanie rośliny. Może za dużo słońca (blade liście) i za dużo wody (gałązki mdleją)? A może ma za dużą donicę? Wiem, że ten rodzaj paproci lubi ciasne doniczki.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Dzięki Moniko za odzew . Ona stoi blisko północnego okna , nie ma ani za jasno ani za ciemno , z woda też uważam , bo wiem , że przelanie jest niebezpieczne . Ale o ciasnej doniczce nie słyszałam . Zaraz ją przesadzę .
Dziękuję .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zobacz jak wygląda system korzeniowy czy nie jest zbyt mocno przerośnięty nie sądzę by miała zbyt dużą doniczkę z pewnością może mieć za suche powietrze i raczej za mało wody. :D
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Zanokcica lubi być podlewana miękką wodą i nie wolno dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Jest to roślina bardzo wrażliwa na suche powietrze, więc postaraj się znaleźć dla niej czas i spryskuj ją codziennie :D Jak ją przesadzisz będziesz wiedziała co się dzieje z korzeniami. Ja trzymam kciuki Basiu :D
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Coś czuje Przemku , że możesz mieś rację . Sprawdziłam system korzeniowy , wydaje sie być zdrowym i nie jest przerośniety. Nie był też ani suchy , ani za mokry . Paprotke przesadzałam misiąc temu . Ale faktycznie mogła mieć za mało wody . Ja zawsze sprawdzam ziemię nim podleję ( bo mam pomocnika w podlewaniu ) i ziemia zawsze była wilgna . Może to zależy od ziemi , jejku już sama nie wiem :?
Moniko ja zawsze podlewam i spryskuje kwiatki przegotowaną woda ( chłodną oczywiście) . I zawsze dla nich mam czas :wink:
Wstawiłam ją teraz do kąpieli wodnej i zmieniłam jej pokój ,na ten w którym rosną wszystkie moje paprocie . Nie pozwolę jej paść , żeby nie wiem co .
Dziękuję pomoc .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Kochasz kwiaty, one to czują, więc będzie ok :D Nakrzycz trochę na tą niewdzięcznicę :wink:
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Zanakocica gniazdowa mdleje

Post »

barbarka pisze:Jak w temacie . Od kilku dni moja znakocica zaczyna tracić ubarwienie liści -zaczyna blednąć, a gałązki zaczynają mdleć . Do tej pory nie miałam z nią problemów . Jak mogę jej pomóc by odzyskałą swój dawny blask ? I co mogło spowodować taką sytuacje , zastanawiam się czy to może być efekt przelania ( choć staram się uważać i "rozsądnie" podlewać)

Obrazek Obrazek

Dziękuję za wszelką pomoc Basia.
to że więdnie przy wilgotnym podłożu świadczy o zasoleniu.(wpisz w wyszukiwarkę)
i jeszcze Twoja zanakocica jest zanokcicą(Asplenium nidus)
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mam zanokcice gniazdową, od wiosny. Na początku rosła normalnie, gdy nagle przestała. Przesadziłam ją i znowu ruszyła, do czasu, gdy nie zaczęły usychać końcówki liści. I to nie tylko końcówki, ale i boki !!! Poczytałam w książkach, że lepiej ją wystawić na dwór, tak w cieniu. Tak też zrobiłam. Jednak wiatr zwiał, ją z balkonu i jest w opłakanym stanie. Do tej pory rosła na dworze, ale słabo. 2 liście są uschnięte do połowy( z powodu upadku z balkonu), jednak mimo, że wolno rośnie, boki liści nie usychają jej jak poprzednio, gdy była w domu. Co mogło być powodem ich zasychania?
I gdzie ją postawić na słońcu, czy bardziej w cieniu?


Zdjęcia na razie nie mogę wstawić.
Xk-k
---
Posty: 2608
Od: 20 wrz 2011, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Ten kwiatek zdecydowanie lubi cień lub półcień , powinien mieć cały czas wilgotne podłoże i od czasu do czasu przemywane listki. Moja stoi w łazience i ma się świetnie
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

W cieniu zanokcica może i będzie rosła, ale przez powyciągane liście będzie bardziej przypominała zielistkę niż jakąkolwiek paproć. W przypadku tej rośliny najczęstszym problemem, objawiającym się brązowieniem końcówek liści, jest zbyt mała wilgotność powietrza. Zalecane minimum to 60% wilgotności względnej.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Czyli to zbyt mała wilgotność spowodowała zasychanie boków liści... Ale one nie brązowiały tak od razu, najpierw robiły się one takie, cieniutkie, a później dopiero zasychały. Postawię ją w takim półcieniu i będę zraszać. Może zacznie szybko rosnąc, bo u mojej znajomej jest taka zanokcica tylko 2 lata, a ma już dosyć duże rozmiary.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanokcica gniazdowa - PROBLEM

Post »

Zraszanie podnosi wilgotność wokół rośliny tylko na moment. Poza tym pozostawia brzydkie plamy (w przypadku zanokcicy nie można stosować żadnych nabłyszczaczy). Radziłabym postawić ją na tacce z keramzytem. Także towarzystwo innych roślin nie zaszkodzi. A najlepsze byłoby umieszczenie jej właśnie w łazience.

Zanokcice szybko powiększają swoje rozmiary. Moja także ma 2 lata. Kupiona została jako malutka paprotka z 15-cm liśćmi. Teraz liście mają ok. 60 cm i pchają się na inne roślny, więc przy wyborze nowego stanowiska pod uwagę należy brać tempo jej wzrostu :wink:
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”