Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Okaz jak malowany :) W tym roku moja ma maluchy i w nie nie inwestuje bo stoi na zimnej klatce schodowej. W ubiegłym roku musiałam wazon pod cytrynę podstawić bo mi drzewko wywracała :) Smakowo szału nie ma ale satysfakcja.... ;:224
Mariusz1985
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 lip 2015, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Mam taki problem z cytrynką, łodyga pękła na pół za sprawą kotka. Co z tym zrobić? Związać ścisnąć? Obciąć?

Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Dziadku, zrobię zdjęcia, jak będę przy czasie :wink:
Ile taka cytryna dojrzewa?
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Mariusz, ja bym spróbowała czymś ścisnąć i okręcić.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Mariusz1985 pisze:Mam taki problem z cytrynką, łodyga pękła na pół za sprawą kotka. Co z tym zrobić? Związać ścisnąć? Obciąć?
Obetnij.
Listki z kawałkiem pędu wsadź do wilgotnego piasku, przykryj czymś przeźroczystym. Będziesz miał sadzonki dla siebie i do rozdawania.
duju pisze:Ile taka cytryna dojrzewa?
3 - 6 miesięcy.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

dziadek22 pisze:Teraz powinna wejść w okres zimowego spoczynku. Powinna stać przy oknie. Trzeba ją spryskiwać mgiełką wodną. Patrząc przez lupę x3 na pędy na ich wierzchołki wzrostu sprawdzać czy nie pojawiają się przędziorki lub ich pajęczynki. Temperatura powinna być nieco niższa od pokojowej. Podlewanie na podstawkę, a nie na ziemię w doniczce.
Cytryna nie powinna rosnąć w postaci jednego pędu ale 10 cm nad ziemią powinna się rozkrzewiać.
Zrób zdjęcia swoich cytryn stawiając obok linijkę z widoczną podziałką. Wtedy napiszę co i kiedy zrobić.
Moim zdaniem te porady są całkowicie błędne. Cytrusami zajmuję się przeszło czterdzieści lat. Nie wolno, powtarzam nie wolno podlewać cytrusów za pomocą podsiąkania (czyli lejąc wodę na podstawek). Efektem tego będzie gnicie korzeni. Może to także doprowadzić do śmierci rośliny. Cytrusy lepiej przesuszyć, niż przelać wodą. Podczas odpoczynku jesienno-zimowego należy roślinie zapewnić temperaturę zbliżoną do 12 stopni i minimalne podlewanie. W tej temperaturze cytrus wpada w hibernację, dlatego potrzebuje tak mało wody. Nawet braki w dostępie do światła w tej temperaturze nie są tak groźne, jak przelanie.
Co do prowadzenia skierniewickiej to ja preferuję drzewko. Nie należy uszczykiwać czubków wzrostu a wręcz przeciwnie, powinno się obcinać boczne gałązki. Moja skierniewicka jest wysoka na 2 metry. Jej pieniek jest już wyprostowany. Ma owoce.

Obrazek


---1 sty 2017, o 11:31---



Ponieważ jestem nowy to nie wiedziałem że nie mogę dodać fotek z pewnym opóźnieniem, więc stąd post pod postem.
Na pierwszej fotce widoczne są trzy owoce na skierniewickiej. Dojrzewają na zimowisku. Temperatura +12 stopni, doświetlanie 10 godzin dziennie.
Na drugiej fotce widać część moich cytrusów. Skierniewicka pomimo że stoi na podłodze, wyraźnie góruje nad pozostałymi cytrusami które stoją na krzesłach.

Obrazek

Obrazek
Poszukujaca
---
Posty: 9
Od: 18 gru 2016, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Senior ma rację. Tym bardziej, że na dnie doniczki powinno się dać jakiś kruszec, by nadmiar wody mógł swobodnie spływać z doniczki, więc podlewanie na podstawek niewiele da.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Wręcz zabije roślinę, szczególnie teraz jak mamy tak mało światła. Nigdy nie należy w ten sposób podlewać cytrusów!
Po to dajemy drenaż na dno doniczki, aby nadmiar wody wypłynął na podstawkę z której natychmiast wylewamy wodę.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Ale jeśli chodzi o formę, to krzaczasta nie zapewni dobrego owocowania? Lubię krzaczaste.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Zapewni tak samo jak drzewko. Ja lubię jak cytrusy mają kształt drzewek. Po wyniesieniu na taras pięknie się prezentują. Cytrynie skierniewickiej bardzo trudno nadać kształt drzewka, jest bardzo niesforna.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Senior, A z tym zimowaniem, zawsze trzeba doświetlać? Pomieszczenie mam takie z temperaturą 12 st i oknem. Cytrynę dopiero zamierzam kupić. Czy korzystasz z gotowej ziemi do cytrusów i dedykowanych im nawozów?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Masz idealne warunki do zimowania. Cytryna w letargu jaki zapewnia jej tak niska temperatura nie potrzebuje zbyt dużej ilości światła.
Po prostu śpi. Dlatego nie potrzebuje dużej ilości wody która może być zabójcza. Zbyt częste podlewanie cytrusów w tym okresie to główny powód kłopotów z nimi.
Nie musisz doświetlać. Ja to robię, ponieważ mam tam jeszcze inne rośliny, które potrzebują promieniowania.
Stosuję ziemię Composana z minimalną domieszką torfu kwaśnego, tak aby pH ziemi było ok. 5,5 - 6. Niekiedy dodaję też perlit w celu rozluźnienia ziemi.
Robiłem wiele prób z podłożem, lecz to wydaje mi się najlepsze i najprostsze.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Dzięki za fachowe porady, kamień z serca z tym doświetlaniem, w tym pomieszczeniu zimuję swoje passiflory, daturę i tibouchinię, cytrynka też się zmieści, są tam 2 okna, więc ciemność im nie grozi.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”