Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Czy już przynosicie cytryny z ogrodu?
Nie wiem czy jak rano jest u mnie temperatura około 9 stopni to już zabierać cytrusy czy jeszcze poczekać.
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Kasiu ja juz przynioslam,u mnie temperatury podobne ale za to deszczu duzo,wiec nie chcialam zeby roslinki byly mocno przelane,ale czytalam na forum cytrusowym,ze dopiero we wrzesniu ludzie przenosza cytrusy,niektorzy nawet czekaja i przed przymrozkami wnosza ;:333
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Dorotko dziękuję za wiadomość ;:168 to ja jeszcze poczekam
Pozdrawiam,
Kasia
stunte
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2014, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Wczoraj dotarła do mnie taka cytryna ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Są na niej dwie małe cytrynki i jeden kwiatek. Nie wiem co z nią zrobić bo w doniczce ma może 6 cm ziemii a korzenie wychodzą przez dziurki w doniczce. Przesadzić ją teraz, czy czekać aż owoce dojrzeją/opadną?
Wie ktoś może co to jasne przebarwienia na niektórych liściach?
z góry dziękuję za odpowiedź ;)
BCXOBA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lut 2014, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Witam.
Moja cytryna skierniewicka od dnia zakupu w marcu już trzy razy zrzuciła kwiaty i liście,a teraz jakby było mało brązowieją gałązki.Ziemia wymieniona,nawóz dany nie przelana i zostały tylko dwa badyle.Mam nadzieję,że odbije,bo jak nie to kaplica.Kalamondynę już straciłem i tym razem to będzie gwóźdź do trumny dla mnie.Co jest nie tak??
Pozdro dla wszystkich cytrusowców.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

A nie nawiozłeś przypadkiem tuż po przesadzeniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BCXOBA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lut 2014, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Nawóz dałem po ponad miesiącu ale niecałą dawkę(zawsze wolę dać mniej jak za dużo). Czyżby za szybko?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Po ponad miesiącu, to w zasadzie nie jest za szybko, no i jeśli niewielką ilością nawozu to nie powinno razem zaszkodzić. Ale skoro wcześniej pisałeś, że problem jest w zasadzie od dnia zakupu, więc może coś nie tak z podlewaniem, albo stanowiskiem. A korzenie w jakim były stanie przy przesadzaniu? A jeszcze jedno, a może załapała jakieś szkodniki - sprawdzałeś pod tym kątem, po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BCXOBA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lut 2014, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Stanowisko jasne okno od południa ale zacienione, zacienione ponieważ nad tarasem jest balkon.Podlewanie teraz tylko zraszanie ziemi lecz jak były liście i kwiaty to raz w tygodniu około 50 ml wody.Szkodników brak bo sprawdzałem,a korzenie takie jakieś pokruszone były nie miały w sobie spójności.Czeski film.
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Wiec moim zdaniem jak byly liscie i kwiaty to popelniles jakis blad i trudno okreslic co to bylo,czy za duzo nawozu czy za duzo-za malo wody ,trudno teraz okreslic co sie stalo z ta roslinka po pierwsze nie ma zdjecia ,a nawet ze zdjecia trudno byloby odgadnac co sie wydarzylo.Pokaz moze jak roslinka wyglada teraz .
Bedzie wiadomo cokolwiek czy ta roslinka w ogole ma szanse na przezycie :uszy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Chyba już znam przyczynę, po pierwsze 50 ml na tydzień to zdecydowanie za mała ilość jak na cytrynę. Ziemia powinna być, szczególnie latem cały czas umiarkowanie wilgotna, czyli na całej wysokości doniczki. Taką ilością wody, to po prostu ją zasuszyłeś, bo nie ma szans żeby cała ziemia była równomiernie wilgotna. A tym bardziej teraz samo spryskiwanie ziemi, temu nie pomaga. Spryskujesz tylko wierzchnią warstwę ziemi. W dodatku wcześniej, przy niewielkim podlewaniu jeszcze ją nawiozłeś. Nawozi się przy wilgotnej ziemi, bo inaczej można spalić korzenie. Teraz musisz sprawdzić w jakim stanie są korzenie. Jeśli są wysuszone to roślinę możesz spisać na straty.
Czyli tak, jak napisała wcześniej Dorota, to ewidentne błędy w pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

Norbert nie wypowiedzialam sie co do tej ilosci wody tylko dlatego,ze nie wiem jaka duza doniczka i jakie warunki miala,ale tez tak myslalam :uszy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Post »

W sumie Doroto, nie wiadomo faktycznie jaka średnica doniczki, ale 50 ml, to ok. 1/4 szklanki, więc nie wiem jaka ona musiała mała być, żeby taka ilość wystarczyła. :wink: A mówimy tu jeszcze o południowym oknie, fakt że zacienionym przez balkon, ale zawsze od tej strony jest cieplej, a co za tym idzie większe parowanie podłoża. A cytrusy w lecie, przy silnym nasłonecznieniu, tolerują nawet nieco obfitsze podlewanie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”