Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
neron
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 sie 2016, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Cała plantacja :shock: Nie sądziłam, że u nas cytrusy są w stanie przeżyć zimę nawet w szklarni. Poza tym wyglądają pięknie, chciałabym, żeby moja chociaż w połowie tak wyrosła.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Myślę, że w szklarni to ona na pewno nie zimuje. Chyba, że Piotrek mnie poprawi.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Tomek ma rację :wink: Marzy mi się ogrzewana szklarnia, ale póki co chłodne, możliwie jasne pomieszczenie :)
Pozdrawiam, Piotrek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Moje skierniewickie

Obrazek

Obrazek

i druga

Obrazek
Pozdrawiam - Justyna
Monique84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lis 2016, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Cytryna skierniewicka - jak pobudzić do wzrostu, wypuszczania liści itp.

Post »

Witam na forum,

Jestem tutaj nowa więc mogę popełniać błędy techniczne w użytkowaniu forum.
Proszę o wyrozumiałość.

Mam problem z moją cytryną skierniewicką. Zakupiłam ją około rok temu w markecie. Nie miała wielu liści ale zrzuciła i tak większość. Zostały 3 (dziś opadł jeden). Nie urósł ANI JEDEN LIŚĆ przez rok czasu. Jak wściekła wypuszcza tylko pąki kwiatowe :evil: Dwa razy pozwoliłam jej zawiązać owoc ale potem i tak go obcięłam bo to nie miało sensu przy tak lichej roślinie ogólnie. Nasza walka trwa: ona wydaje mnóstwo pąków, ja je sukcesywnie obrywam. Zależy mi na liściach, na rozkrzewieniu a jej na kwiatach i owocach :?

Napiszę może co dotychczas zrobiłam i jak ją pielęgnuję:

- po zakupie przesadziłam do odpow. ziemi o odpow. pH które czasami sprawdzam i jest właściwie,

- ma konkretny drenaż,

- podlewam przegotowaną, czasem przefiltrowana wodą, w sezonie dodałam do wody troszkę nawozu do cytrusów w płynie,

- zraszam regularnie,

- nie przycinałam jej jeszcze.

- temp. w domu jest ok, nie mam centralnego, jest chłodno obecnie, ok. 18st. czasem mniej.

Cytryna ma około 22 cm. wysokości, więc jest naprawdę filigranowa ale za Chiny ludowe nie chce rosnąć tylko kwitnąć.

Co robić?

Będę bardzo, bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki!


Post zmoderowany. Regulamin § 3.5 /Adm.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Nie jestem wielkim znawcą, ale czy to mandarynka czy cytryna musi mieć trochę odpoczynku. Postaraj się przenieść ją do chłodnego pomieszczenia (+10*C). Ja mam kilka krzaczków, na początku ich uprawy rosły ogromne - za równo owoce jak i krzaki. Teraz nie jest tak kolorowo ;:224 Mszyce bardzo je osłabiły :?
Obciąłbym na Twoim miejscu czubki pędów i czekał. Tak postępowałem z moimi aż do momentu kiedy wypuściły liście.

Obrazek

To moja jedna z cytryn. Zdjęcie jest z zeszłego roku. Jak widać ma mnóstwo liści. To zasługa przycinania i regularnego podlewania :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - jak pobudzić do wzrostu, wypuszczania liści itp.

Post »

Ja bym nic nie robił. Daj cytrynie robić co chce. W swoim profilu wpisz z jakiej jesteś miejscowości.
Nie wolno dopuścić tylko do jednego aby urosła jako jeden pęd. Należy ją obciąć 10 cm nad ziemią aby się rozkrzewiła. Poniżej miejsca cięcia muszą 2 lub 3 oczka śpiące.
Zrób jej zdjęcie.
Dużo cierpliwości i spokoju a wszystko będzie dobrze.
Powodzenie! :)
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Monique moja skierniewicka jest teraz na zimnej klatce schodowej i odpoczywa. Ja mam jedno spostrzeżenie co do niej - im mniej się nią interesuję, tym ona ładniejsza. W ogrodzie stała do końca października i nie wybrzydzała. Co roku po takiej zmianie miejsca łysiała nieco ale później odbijały listki, teraz ani drgnie - wie że zignorowana i musi czekać do kwietnia/maja aż ją wywalę na dwór - to podwórkowa łajdaczka jest (przynajmniej ta moja) ;:131
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Mam identyczne spostrzeżenia. Grunt to się cytryną za bardzo nie przejmować.
Ja moją podlewałem lejąc wodę na podstawkę aby nie przelać. Co pół roku przesadzałem do doniczki o 2 cm większej (średnica, wysokość). Po kilku latach co rok. Spryskiwałem w zimie. Obcinałem z każdego pędu po listku aby ją rozkrzewić (listki ukorzeniałem aby mieć zapasowe cytryny dla siebie i na prezenty dla znajomych). W lecie wystawiałem za okno. Jak stała jeszcze w jesieni to łapała przędziorki. Pozwalałem jej kwitnąć ile chciała. Na początku sama zrzucała zawiązane owoce.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Dziadek , a powiedziałbyś mi ile dojrzewa taka cytryna? Moja z górnego zdjęcia ma właśnie jeden długi pęd, nie była w ogóle przycinana, taką ją kupiłam.
Pozdrawiam - Justyna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Kilka miesięcy.
Jak chcesz mogę ci doradzić co z nią dalej robić :)
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Pewnie, że chcę ;)
Pozdrawiam - Justyna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Teraz powinna wejść w okres zimowego spoczynku. Powinna stać przy oknie. Trzeba ją spryskiwać mgiełką wodną. Patrząc przez lupę x3 na pędy na ich wierzchołki wzrostu sprawdzać czy nie pojawiają się przędziorki lub ich pajęczynki. Temperatura powinna być nieco niższa od pokojowej. Podlewanie na podstawkę, a nie na ziemię w doniczce.
Cytryna nie powinna rosnąć w postaci jednego pędu ale 10 cm nad ziemią powinna się rozkrzewiać.
Zrób zdjęcia swoich cytryn stawiając obok linijkę z widoczną podziałką. Wtedy napiszę co i kiedy zrobić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”