Róża chińska,(Hibiscus) - cięcie,ukorzenianie pędów

Rośliny doniczkowe
Babatta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2009, o 10:28
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Hibiskus

Post »

Mam dwie ketmie posadzone w metrowej odległości od siebie, nigdy ich nie przycinałam i może to jest przyczyną że rosną tak sobie, tzn. są "chudziutkie" nie rozgałęziają się. Kwitną co prawda, ale nie robi się z nich ładny krzew tylko taka wąska zielono- niebieska pałka. Jesteście pewni, że ten krzew można przycinać, jeśli tak to pewnie w tym roku i tak za późno właśnie puścił pączki. A czy takiego , który rośnie w pewnym zacienieniu i jeszcze nie odbił mogę mimo połowy maja przyciąć?
Babatta
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Babatta - jeśli chodzi o ketmie, to ja bym jeszcze teraz je przycięła. Ja swoja tnę co roku i to w zasadzie w kwietniu, bo ona póżno wypuszcza listki. Dlatego teraz jeszcze nie jest aż tak późno. Może, skoro nie przycinałaś jej wczesniej to na pierwszy raz poskracaj jej najcieńsze gałązki , a za rok w kwietniu uformujesz je sobie już przycinając bardziej.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Ania190
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2009, o 14:07
Lokalizacja: okolice Kielc

Post »

Witam. Mam róże w domu kilka lat i nie kwitnie w ogóle. Rośnie w góre i nie wiem kiedy można ją podcinać. Słyszałam że podcięcie wpływa na kwitnięcie, nie wiem czy to prawda. Proszę o pomoc. Dorzucam zdjęcie
http://img340.imageshack.us/i/dsc00160x.jpg/
goska28
200p
200p
Posty: 299
Od: 13 kwie 2008, o 18:55
Lokalizacja: Nisko woj. podkarpackie

Róża

Post »

Moje róże są małe ale jak stały cały rok w domu to tak nie kwitły .Jak tego roku co stały na balkonie na każdej łodydze miały po trzy pąki .No pięknie wyglądają, mi się tak wydaje że zależy od tego gdzie stoją. Może inni coś innego zaobserwowali.
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Aniu hibiscusa powinno się formować koniec lutego/początek marca. Ma to jak najbardziej wpływ na kwitnienie, gdyż kwiaty pojawiają się na nowych przyrostach. Poza tym do kwitnienia potrzebne jest jasne stanowisko.

Proponuję, żebyś pokazała swoją różę w lutym to podpowiemy Ci jak ją przyciąć :)
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
anulka-86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lis 2009, o 13:02

Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Szkolę się dopiero w byciu ogrodnikiem :wink: Mam w domu sporą chińską różę. Zawsze kwitła, miała po kilka kwiatów naraz. Jednak od jakiegoś czasu wypuszcza tylko liście. Co może być powodem braku kwiatów? Proszę o jakieś rady.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: BRAK KWIATóW - CHIńSKA RóżA

Post »

Podcinałaś ją kiedyś?
Hibiskus kwitnie na młodych pędach :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Aniu rzeczywiście, tak jak powiedziała poprzedniczka, hibiskusy kwitną tylko na młodych pędach. Dlatego potrzebne jest coroczne przycinanie.
Jednak może być również inny powód, że Twój hibek nie kwitnie. Może to być zbyt ciemne stanowisko - roślinki te lubią stanowiska jasne. Może to być także brak składników odżywczych. Cięzko stwierdzić - musisz popróbować.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
anulka-86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lis 2009, o 13:02

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Jeszcze jej nie podcinałam. A młodych pędów sporo wypuściła i nic :(

Jasno ma ale może faktycznie brak składników odżywczych! Dziękuje za dobre rady! Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

By roslina kwitła - trzeba stale dodawać jej do wody nawozy...Najlepiej takie do każdego podlewania. To żarłoczne rośliny. Ja nawożę stale- nawet teraz te co stoją w domu na parapecie- chcę zobaczyć kwiaty na tych co jeszcze nie kwitły... Bo normalnie te co mam już dłużej to siedzą juz na zimowaniu w piwnicy- tych nie nawożę - tylko od czasu do czasu podlewam troszkę... :wink:
Ja mam takie doświadczenie- jak mocniej nawożę- rosliny obficiej kwitną i choć kwiaty żyją krótko to następne pąki zaraz się rozwijają. Mało karmione- zrzucają pąki. Moje stały latem na polu- i chociaż je przestawiam- bo czasem przeciez muszę parapety sprzątać- i nawet stawiam w innych miejscach- kwiaty się rozwijają i pąki mocno siedzą... :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Pytanie z innej beczki, choć troche w temacie :D
Nelu a mogę wiedzieć jakim nawozem nawozisz? Ostatnio wyczytałam że optymalny skład to 17-5-24 :shock: Tylko gdzie znaleźć nawóz z tak małą ilością fosforu :roll:
Awatar użytkownika
ewasz29
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 23 mar 2009, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Z moich doświadczeń z hibiskusem wynika ,że mimo iż traktuje ją się nawozem i ma odpowiednie światło i mimo że puszcza mnóstwo młodych pędów ,to jeśli się jej nie przytnie to nie zakwitnie i już :roll: Mam swoją 5 - 6 lat i jedyny rok kiedy nie kwitła ,to ten kiedy odpuściłam sobie cięcie .A najbezpieczniejszy nawóz to chyba zimą biohumus. A latem to pasę ją nawozem tym samym co pelargonie na balkonie .
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwiatów - chińska róża

Post »

Tego roku mam spory zapas KRYSTALONU- tym podlewam kwitnące...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”