Róża chińska,(Hibiscus) - cięcie,ukorzenianie pędów

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Roksana1107
50p
50p
Posty: 63
Od: 28 kwie 2008, o 18:16
Lokalizacja: Koło:)

Róża chińska,(Hibiscus) - cięcie,ukorzenianie pędów

Post »

Witam bardzo serdecznie.
Mam pytanie chce rozmnożyć hibiskusa i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Jest dość duży i nie wiem czy odciąć czubek czy może jakiś boczny pęd. Z góry dziękuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Roksanko z rozmnażaniem najlepiej poczekaj do wiosny. Hibiskusy raczej dość rudno się ukorzeniają, zwłaszcza o tej porze roku. Pod koniec lutego/ początek marca hibiskusy się przycina/formuje i wtedy to co obetniesz będziesz mogła ukorzenić :)

No a jeśli koniecznie chcesz teraz go rozmnażać to daj znać to Ci powiem co zrobić.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
Roksana1107
50p
50p
Posty: 63
Od: 28 kwie 2008, o 18:16
Lokalizacja: Koło:)

Post »

Ja bym chciała żeby w lutym już zakwitł mój nowy hibiskus, chciałam go dać w prezencie babci która ma wtedy imieniny i bardzo chciała mieć takiego hibiskusa. On nadal kwitnie więc może nie powinnam teraz odcinać mu czegokolwiek. A czy potrzebny mi będzie ukorzeniacz??
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Roksanko w takiej sytuacji to rzeczywiście musisz to zrobić teraz. To, że Twój hibiskus jeszcze kwitnie, nie ma większego znaczenia. W najgorszym wypadku opadną kwiaty/pąki. Jak się da to wybierz gałązkę bez pąków.

No więc musisz obciąć gałązkę o długości 8-12 cm, na której będą 2-3 liście. Obcinasz nad liściem. Sadzonkę najlepiej wsadź do mieszanki torfu i piasku, samego torfu lub samego piasku. Mnie najlepiej ukorzenia się w samym piasku. Jeśli nie masz żadnego z tych podłoży wsadź do zwykłej ziemi uniwersalnej, ale wtedy szanse na ukorzenienie są mniejsze. Podłoże do którego wsadzisz musi być wilgotne. Potem sadzonkę nakryj czymś szklanym (np. słoikiem) lub plastikowym (np. obciętą butelką po napoju). Można też nałożyć woreczek foliowy, ale nie polecam ze względu na wygodę. Jeżeli będziesz nakrywać szkłem to pod brzegi podłuż coś, żeby do środka dostawało się powietrze (np. zapałki). Jeśli będziesz nakrywać butelką to użyj części z szyjką i zostaw ją otwartą. Jeśli natomiast będziesz używać woreczka to zrób w nim dziurki. Korzonki powinny pokazać się po ok. 3 tyg., wtedy odkryj sadzonkę. Jeśli listki nie oklapną to znaczy, że roślinka się przyjęła. Jeśli natomiast oklapną nakryj z powrotem, odczekaj np. tydzień i spróbuj ponownie.

Mam nadzieję, że pomogłam. Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało :)
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
Roksana1107
50p
50p
Posty: 63
Od: 28 kwie 2008, o 18:16
Lokalizacja: Koło:)

Post »

Bardzo pomogłaś. A taki piasek dostane w ogrodniczym?? duża musi być doniczka do której wsadzę hibiskusa??
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Prawdę mówiąc nie wiem czy w ogrodniczym mają piasek :roll: Ja mieszkam na wsi, więc nie mam z tym problemu. Ale śmiało możesz wsadzić do torfu, który na pewno w ogrodniczym dostaniesz.

Doniczka mała. Może być nawet zwykły kubeczek po jogurcie. Ja wsadzam właśnie w takie pojemniczki, albo plastikowe kubeczki jednorazowe.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Róża chińska (Hibiscus) - cięcie

Post »

Sama nie wiem czy ten post umieścić tutaj czy w doniczkowych?
Na dzień matki dostałam od córci doniczkowego hibiskusa szczepionego na pniu.Hartowałam ,przesadziłam do większej donicy i całe lato spędził w ogrodzie.Zimę spędza w domu.
Czytałam kiedyś że hibiskus należy wiosną przyciąć aby się zagęścił. Niestety nie wiem kiedy to zrobić i o ile?
Może mi ktoś udzielić fachowej rady?
Kaśka :lol:
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Kasiu - ja właśnie dziś przycięłam swoje róże chińskie. I właściwie tak co roku o tej porze najpierw je przycinam, a pod koniec lutego wyjmuje bryłę korzeniową z doniczki - po jej rozluźnieniu, skracam też troszeczkę korzenie, po czym wsadzam do nowej ziemi. Z reguły kupuję ziemię uniwersalną. Mam ich trzy odmiany - zobacz:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Post »

Reniu śliczne masz te róże chińskie.Miło popatrzeć na tak zadbane roślinki.O ile przycinasz ich pędy?
Kaśka
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Kasiu - piszą, ąby skracać o 1/3 lub nawet o połowę, ale ja raz się odważyłam i zawsze teraz skaracam pozostawiając tylko dwa, trzy oczka.
Zwracam przy tym uwagę, aby ostatnie oczko wychodziło mi w odpowiednim kierunku, czyli od góry pędu.
Po takim skróceniu one mają zwart pokrój i są gęste.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Post »

Reniu Dzięki stokrotne :lol: ,tak zrobię.
Kaśka
sława66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 gru 2008, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie,pow.pilski

Post »

Reniu, Twoje kwiaty to piękności. Ja dostałam od syna hibiskusa"Marina". Rośnie w ogrodzie. Na zimę osłoniłam włókniną, usypałam wysoki kopczyk i martwię się, czy przezimuje. Myślę, że odkryć powinnam, gdy będę miała pewność, że nie będzie większych mrozów. Ale kiedy podcinać? I jak nisko?
Pozdrawiam Was Dziewczyny.
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

sława66 czy tobie chodzi o hibiskusa - czyli ketmię?
Hibiskusa"Marina" - nie mogę znaleźć w necie o nim informacji. A w goglach jest twoje zapytanie i tam masz wyczerpującą odpowieź.

Bo moje wyżej na fotkach - to też hibiskusy, tylko doniczkowe inaczej nazywają się róże chińskie. Widzisz jest zbieżność w nazwach i często mylimy się w tym.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”