Strelicja z nasion

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Pojemnik - niewielka doniczka z otworami w dnie; wysoki, ponieważ korzeń rośnie pionowo
Podłoże - dobrze przepuszczalne: najlepiej ziemia kokosowa, jest doskonale drożna i zapewnia optymalną wilgoć, można też użyć torfu zmieszanego pół na pół z ziemią uniwersalną i dodatkiem żwiru, pH ziemi 5,5-6,5
Nasiona można moczyć w letniej wodzie (ok. 20 st. C) przez 24 godziny. Można do tego wykorzystać termos, aby zachować stałą temperaturę.

Nasionko umieszczamy w dobrze przepuszczalnej ziemi, na głębokości jego średnicy. Podlewamy tak, aby woda przelała się do podstawki, po 15 minutach wylewamy pozostałą w niej wodę. Doniczkę nakrywamy folią (np. woreczkiem śniadaniowym) i mocujemy gumką recepturką. Tym sposobem zapewnimy nasionom odpowiedni mikroklimat. Ważne, aby w woreczku znajdowało się jak najwięcej powietrza.
Doniczkę umieszczamy w ciepłym miejscu; najlepsza temperatura do kiełkowania wynosi 25-30 st. C. Powinna stać w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio w świetle słonecznym ? zatem np. po przeciwnej stronie okna na drugiej ścianie pokoju lub pod oknem przy grzejniku.


Ja swoje moczyłam w mleku, bo tak gdzieś wyczytałam.

Wystarczy u wujka google poszukać. ;:333
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
kwiatkowo1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja z nasion

Post »

O to dziękuję za informacje :). A coś czytałam, że trzeba przecierać te nasionko jak to się robi? I czy te pomarańczowe piórko się obrywa czy pozostawić je? :)

---11 lut 2016, o 16:07 ---
?
Witam. Byłam dzisiaj w sklepie ogrodniczym i pytałam się o ziemię do strelicji i o ona mówi, że trzeba kupić ziemię ciężką. Jaka to ziemia ciężka? Nigdzie u mnie nie mogę znaleźć ziemi kokosowej to chociaż znajdę ziemię ciężką.
Pomocy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja z nasion

Post »

Ale ziemia ciężka, czyli gliniasta jest do dorosłych roślin.
Do siania musi być lżejsza mieszanka, jaka została Ci podana wyżej.
Dorota71 pisze: Podłoże - dobrze przepuszczalne: najlepiej ziemia kokosowa, jest doskonale drożna i zapewnia optymalną wilgoć, można też użyć torfu zmieszanego pół na pół z ziemią uniwersalną i dodatkiem żwiru, pH ziemi 5,5-6,5
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Justa_G11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2016, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Witam!
Niedawno zakupiłam 5 nasion strelicji (na znanym portalu aukcyjnym) :wink:
Mimo sceptycznego podejścia wysiałam je na początku kwietnia do małej szklarenki a po miesiącu miłe zaskoczenie, dwa małe wyrostki uśmiechają się do mnie ;:138

Obrazek
frugosz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 maja 2016, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak posadzić nasionka strelicji królewskiej

Post »

Witam,
Proszę o sprostowanie mojej wiedzy odnośnie wysiewu strelicji.
Na różnych forach stronach piszą co innego. Na instrukcji wysiewu jest napisane ,że roślina wegetuje w lecie(ograniczyć podlewanie itp.)...to chyba jakiś błąd. Jaka ziemia? Każdy pisze co innego. Na większości forum jest napisane ,że dobra jest ziemia kokosowa. Tutaj ktoś napisał ,że lepsza jest mieszanka...Jak z tymi nasionami? Obrywa się te pomarańczowe włoski,bo niby pleśnieją ,czy nie obrywamy przy sadzeniu? Proszę o rady osoby które miały z tym do czynienia .Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja z nasion

Post »

Masz opisane wcześniej w wątku, jak posadzić.
Następnym razem, skorzystaj wpierw z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
frugosz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 maja 2016, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja z nasion

Post »

No chyba jednak nie wszystko...
Np. nie mam odpowiedzi odnośnie tego czy należy oderwać te pomarańczowe włoski z nasion. Jeżeli nie to sadzimy włoskami do góry?
hydroAgata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2016, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja z nasion

Post »

Witaj Frugosz, ponad miesiąc temu zasadziłam 6 nasion strelicji. sporo czytałam o jej wysiewie ale nie znalazłam żadnych informacji o obrywaniu pomarańczowych włosków więc też ich nie oberwałam. Nasiona moczyłam przez 2 dni zamiast przez jeden, a do ziemi wsadziłam je pomarańczowym na bok. 4 na 6 nasion wykiełkowały ;:138 i w tym momencie 3 z nich wypuszcza już drugi listek. Mam nadzieję, że trochę pomogłam. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja z nasion

Post »

Mam pytanko, zasiałam nasionka, jedno urosło,jest już mała sadzonka, patrzyłam na inne nasiona, są twarde,wiec czekam,ale dziś wzięłam nasionko i ciut za mocno ścisnęłam i pękło,pokazując swoje piękne jasne wnętrze ,w środku jakby kiełkowało, no i włożyłam z powrotem do ziemi,takie pękniete ,wyjdzie coś z tego czy spisać na straty?
Awatar użytkownika
bijelodugme
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 maja 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry!

Czy ktokolwiek z Was próbował wysiewać strelicję?
Walczę z trzema nasionami od 3 tygodni, ale zmian nie widzę.
Nothing is really what it seems
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”