Strelicja z nasion

Rośliny doniczkowe
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Strelicja z nasion

Post »

Witam, ponad miesiąc temu wysiałem część mojego świątecznego prezentu. Mianowicie nasiona tacci, strelicji i pistacji chinesis. Nasiona wysiewam w swojej mnożarce (własnej budowy ogrzewane akwarium) ze stałą temperatura 25-26oC.
Kilka dni temu cos wykiełkowało. Rzecz w tym ze nie pamiętam gdzie co wysiewałem ;-) Z całą pewnością nie jest to pistacja. To cos nie ma liści, jest pędem z okrągłym otworem na czubku. Poniżej zdjecie. Może jest w stanie mi ktoś pomóc i stwierdzić czy to Strelicja czy też Tacca. Pozdrawiam.

Zdjęcia nieaktywne/N.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Stawiam na strelicje.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź ;-)
Chyba masz racje. Właśnie znalazłem zdjęcie troche większej strelicji i widzę pewne podobieństwo w wyrastaniu liści ;-)
Obrazek

Tacca kielkuje nieco inaczej...
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kamkamk
200p
200p
Posty: 233
Od: 7 maja 2009, o 14:18
Lokalizacja: podkarpacie

Sianie strelicji królewskiej

Post »

Mam nasiona strelicji i nie wiem jak je wysiać, wymagają jakiegoś specjalnego traktowania, lub podłoża?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja moczyłem 1 dzień w wodzie, potem zasiałem w doniczce w ziemi ogrodowej.
Całość trafiła do akwarium, które jest moją mnożarką.
W przypadku bananowców i wszelkich podobnych do nich roślin najlepiej jest zapewnić różnicę temperatury w dzień/nocą.
Podłoże raczej wilgotne, byle nie błotko ;)

W praktyce u mnie wyglądało to tak, że na noc wyjmowałem doniczkę i stawiałem na parapecie.

Na 5 nasion 3 wykiełkowały, ale jedna siewka padła.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Nasiona Strelicji mają taki meszek. Należy go delikatnie zetrzeć, nasiona namoczyć w letniej wodzie dobę. Resztę napisał Andres.
Miałam nasiona świeże, przywiezione z Majorki. Jedno wykiełkowało, ale niestety, roślinka padła. Ponad rok temu zakupiłam niewielką sadzonkę. Natychmiast przesadziłam do większej doniczki. Podlewam dość często, bo ona lubi wilgotne podłoże, ale woda nie może zalegać na podstawce. Zraszam destylowana wodą codziennie z rana. Rośnie bardzo ładnie, każdy kolejny liść jest bardziej okazały. Co dwa tygodnie nawożę nawozem do storczyków. Podobno kwitną 3-4 letnie okazy, więc kwitnienia spodziewam się najwcześniej w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
kamkamk
200p
200p
Posty: 233
Od: 7 maja 2009, o 14:18
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie, po jakim czasie mniej więcej nasiona kiękują?
madmax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 paź 2009, o 22:35

Re: [Co to?] Strelicja czy Tacca?

Post »

To strelicja na 100%. Siałem ok 1,5 roku temu , tak samo kiełkowała. Dziś ma już 1,5m, ale jeszcze nie kwitła. Czy ktoś wie po jakim czasie stralicja zakwita?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: [Co to?] Strelicja czy Tacca?

Post »

Długo trzeba czekać, 7-8 lat, a może nawet więcej :(
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Sianie strelicji królewskiej

Post »

Czy ten meszek trzeba całkowicie zetrzeć :?: i czy mogę dać doniczkę z nasionami przykrytą folią nad kaloryferem :?: :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Sianie strelicji królewskiej

Post »

Możesz zetrzeć, możesz zostawić - większość radzi by go ścierać, ale w sumie nie wiadomo po co.
Trzymanie nasion na kaloryferze - teraz, przy niskiej temperaturze na dworze - jest jak najbardziej wskazane i właściwie konieczne (do wschodów - czego życzę).
Był już wątek o wysiewaniu strelicji. Ja próbowałem już w sumie 3 razy, po 5 nasion za każdym razem. Opiszę krótko jak to było ponieważ mam jedną roślinkę (właściwie siewkę z jednym liściem) ale nie jestem na 100 % przekonany i pewny czy to właśnie strelicja.
Pierwsze pięć nasion - osobno w doniczkach, po 2-ch dniach moczenia, doniczki na kaloryferach prawie przez 2 miesiące - zero (trzymałem je prawie rok).
Druga partia - identycznie tylko bez trzymania na kaloryferze, ponieważ było to lato (2008 roku). Niestety także zero.
Trzecie 5 nasion wysianych ok. marca (ub. roku) po uprzednim 2-dniowym moczeniu (bez stania na kaloryferze). Ponieważ do lata nic nie wykiełkowało a żona kupiła bulwiaste begonie balkonowe i brakło mi ziemi - uzupełniłem ziemią z nasionami strelicji. No i właśnie, moje zdziwienie, bo pod koniec lata "coś" w tym miejscu wykiełkowało i urosło na ok. 10 cm - 1 liść, bardzo podobny do liścia młodej strelicji.
Trzymałem "to" na balkonie do pierwszych mrozów, później przesadziłem do małej doniczki i stoi w mieszkaniu. Kiełkuje drugi liść.
Niestety rozładowała mi się bateria w aparacie. Zdjęcie wstawię później i poproszę o identyfikację.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Sianie strelicji królewskiej

Post »

W takim razie nie wiem czy akurat uda mi się z tymi 5 nasionami- właśnie wsadziłem do wilgotnego podłoża (bez ścierania włosków), okryłem folią i stoją na grzejniku. Trzymam kciuki aby wykiełkowały :D - wnioskuję z twojego postu, że strelicja wykiełkowała po ok. 2 miesiącach?
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

A ja właśnie kupiłam nasionka strelicji białej. ;:138
Będę siać. Zobaczymy co wyjdzie i kiedy. :tan
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”