Problem z łosimi rogami...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Problem z łosimi rogami...

Post »

Witam :)
Otóż od pewnego czasu moja płaskla zaczęła strasznie marnieć. Myślałem że ją przewiało to przestawiłem dalej od okna. Ale problem nie zniknął.
Podlewam ją wodą z akwarium poprzez zamoczenie całej doniczki. Podlewam gdy doniczka staje się lekka.
Może wiecie co im dolega?
Obrazek Obrazek Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
manipurensis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 25 wrz 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Moje miało podobne oznaki,ale okazało się że doniczka jest zbyt mała,po przesadzeniu jest ok i ładnie rośnie,zraszam je często,wisi w oknie zachodnim i naprawde ładnie rośnie,podlewam ze 2 razy w tygodniu,na dno doniczki skorupki z jajek dodałem.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

A czy poprzedniej zimy również się tak zachowywało?

Takie żółnięcie liści zaobserowałam u Platycerium superbum, gdy zapomniałam przez dłuższy czas podlać biedaka :oops: Z kolei u innego gatunku, Platycerium bifurcatum, czernienie młodych liści zdarzyło się, gdy postawiłam je w półcieniu. Ustapiło jak tylko przeniosłam roślinę bliżej okna.

Ponadto żółknięcie nowych odrostów może oznaczać, tak jak zostało już napisane, że korzenie mają za mało miejsca. Z drugiej strony Platycerium uwielba ciasne doniczki.

Swoje okazy podlewam tak, by ziemia w doniczce leciutko przeschła, lecz nie wyschła.

Na Twoim miejscu przesadziłabym delikwenta do nieco większej doniczki. Moje siedzą w mieszance złożonej z mchu torfowca, ziemi dla paproci i torfie (2:1:1). Postawiłabym także w bardzo widnym i dosyć ciepłym miejscu - przez obecność włosków ta roślina jest wrażliwa na brak światła. Polecam również zwiększenie wilgotności powietrza, tak na wszelki wypadek :)
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Dzięki :)
Najbardziej niepokoi mnie czernienie młodych liści, które po pewnym czasie odpadają.
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Moim zdaniem, tak jak napisałam, czernienie młodych liści spowodowane jest zbyt małą ilością światła. Szczególnie teraz, przy krótkim dniu. W przypadku mojego Platycerium niektóre liście wybijały na 1 cm, niektóre na jakieś 4, 5 cm, ale wszystkie po jakimś czasie czerniały i odpadały. Mam nadzieję, że przestawienie w nowe miejsce pomoże roślince.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Nowe stanowisko łosich rogów
(wybaczcie za jakość fotek, aparat zepsuty, więc zostaje telefon)
Obrazek Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Moim zdaniem idealne - dużo światła przefiltrowanego przez firankę. Z rosnącej obok roślinki wnioskuję, że z wilgotnością powietrza problemu nie będzie :) Życzę rekonwalescentowi powrotu do zdrowia ;)
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Witajcie! Podpinam się pod temat, jako że dzięki zaporowo niskim cenom w czerwcu (chyba z 5 zł za sztukę w Car....) zakupiłem kilka okazków platycerium. Po jednym dla siebie, rodziców, babci i do biura. I o dziwo, w biurze, tuż obok niszczarki :shock: , przy najsuchszym powietrzu i wcale nie największej ilości światła, rośnie mu się najlepiej ;:108
natomiast z płasklą stojącą u mnie, gdzie teoretycznie najwięcej mogę na nią chuchać i dmuchać, jest ostatnio kiepsko :cry: poprzedni młody listek zszarzał i zmarniał jak to widać powyżej. Jeden ładnie się wybił, ale obecnie wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Podlewam go obecnie co około 6-7 dni, z wilgotnością powietrza problemu nie ma bo inne roślinki spryskiwane więc parowanie jest, a regał kończy się przy framudze okna więc końce większych liści są nawet w słoneczku. Jak myślicie, co mu jest?
Obrazek
dziękuję z góry za wszelką pomoc :oops:
Kuba
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

Przesuszasz go pomiędzy kolejnymi podlewaniami? jakie ma podłoże? Przesadzałeś?
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Problem z łosimi rogami...

Post »

pozwalam glebie przeschnąć; jest standardowej plastikowej doniczce, a między nią a osłonkę włożyłem trochę bukowych liści (czytałem informacje że lubią taką ściółkę). trochę tych listków podsypałem też pod miseczkę z liści płonnych. roślinie nie wymieniałem ziemi, tylko rośnie w torfie w którym była wyhodowana. Ostatnio dodałem do wody do podlewania nieco nawozu do paproci (ok 1/3 zalecanego stężenia), może to popaliło młody liść? :?
Kuba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”