Echmea (Aechmea)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
PiotrWawa
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 paź 2006, o 13:31

Aechmea fulgens. Problem gnicia przy ziemi i plamek liści.

Post »

Mam spory problem z Aechmea fulgens.

Coś ostatnio zaczęła się "psuć". Przy ziemi zaczęła delikatnie "gnić", na liściach pojawiły się plamki.

Czy jest możliwe odratowanie jeszcze tej roślinki ?
Może inna ziemia (jaka ??) by pomogła ?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Piotr
- Dziękuję za okazaną pomoc
"Początkujący ogrodnik"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Czy ona już kwitła, i czy odsadzone były od niej młode rozetki?
Awatar użytkownika
PiotrWawa
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 paź 2006, o 13:31

Post »

Przemo pisze:Czy ona już kwitła, i czy odsadzone były od niej młode rozetki?
Kwitła ale oczywiście w poprzednim roku (powiedzmy), a tego z rozetką to nie za bardzo rozumiem ...
Jak mógł bym prosić o wyjaśnienia jak dla kompletnego laika (mam ogromną nadzieję, że będzie mi tutaj dane sporo się nauczyć ...)
Pozdrawiam, Piotr
- Dziękuję za okazaną pomoc
"Początkujący ogrodnik"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ten kwiat kwitnie tylko raz w swoim życiu a po przekwitnięciu zamiera, to siły natury a o rozetkach - pytałem czy odsadzane już były młode roślinki które powinny się wytworzyć koło rośliny matecznej.
Awatar użytkownika
PiotrWawa
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 paź 2006, o 13:31

Post »

Czyli po zakwitnięciu roślina czy kwiat zamiera ?
Były "młode roślinki", które samem "wyszły" z ziemi, po wsadzeniu do nowej ziemi, niestety nie rosły (tak jak by od początku miały trochę zgniłe korzonki).

Czyli z kwiatka nic już nie będzie ??
Pozdrawiam, Piotr
- Dziękuję za okazaną pomoc
"Początkujący ogrodnik"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tak po przekwitnięciu roślina mateczna zamiera i to naturalny proces, u młodych sadzonek przed posadzeniem powinno się korzonki poprószyć węglem drzewnym. Jak teraz te młode rozetki - rosną?
Awatar użytkownika
PiotrWawa
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 paź 2006, o 13:31

Post »

Niestety młode sadzonki "nie przeżyły" po prostu nie przyjęły się.
Pozdrawiam, Piotr
- Dziękuję za okazaną pomoc
"Początkujący ogrodnik"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Powinny być odsadzone dopiero jak zaczyna zamierać roślina mateczna i powinny mieć do tego czasu wielkość prawie połowy matecznej rośliny, może za wcześnie odsadziłeś i do tego nie stworzyłeś odpowiedniego mikroklimatu dla młodych sadzonek, pozostaje kupić młodą sadzonkę i poczekać do zakwitnięcia i wybicia odrostów - młodych roślinek. :D :D :D
Delissa

Echmea (Aechmea)

Post »

Strasznie podoba mi sie Aechmea (ale nie bardzo wiem jaka to odmiana-liście jednolicie zielone, duży pomarańczowo-nie jestem pewna ale chyba czerwony kwiat). I tu moje pytanie-na jakie szczegóły powinnam zwrócić uwagę? czy warto inwestowac w roslinę która pewnie zaraz przekwitnie, czy lepiej postarać sie o całkowicie młodą? Co radzicie bo ja jestem zupełnym laikiem.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Witaj na forum. Poczytaj tutaj, myślę że warto kupić dorosłą roślinę bo nawet jak przekwitnie uzyskasz nie jedną a może kilka młodych rozetek(odrostów) i będziesz miał wtedy ich więcej do pielęgnowania i czekania na wspaniały kwiat. :D :D :D
Delissa

Post »

A co sugerujesz, czy kiedy przyniosę ją teraz z kwiaciarni mogę ją przesadzić czy wstrzymać sie do wiosny?-wiem, że to nie pora na przesadzanie, ale z tego co widziałam ma baaardzo małą doniczkę i jest mało stabilna-wydaje sie, że jakby nie była podtrzymywana przez inne okoliczne rośliny to upadłaby.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Delissa pisze:A co sugerujesz, czy kiedy przyniosę ją teraz z kwiaciarni mogę ją przesadzić czy wstrzymać się do wiosny?-wiem, że to nie pora na przesadzanie, ale z tego co widziałam ma baaardzo małą doniczkę i jest mało stabilna-wydaje się, że jakby nie była podtrzymywana przez inne okoliczne rośliny to upadłaby.
Trzeba by wiedzieć w jakiej rośnie ziemi i jaką ma średnicę doniczki w stosunku do wielkości rośliny poza tym fotka by wiele pomogła. :D
Delissa

Post »

W takim razie pozwolę sobie przysłać fotkę mojej jutrzejszej Aechmeii do ogólnej oceny :) Kliwia mi coś niezbyt dobrze wygląda i muszę szybciutko wykombinować coś na jej miejsce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”