Gardenia - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Gardenia - problem z liśćmi

Post »

Gardenia rośnie w ziemi dla azalii pH 5
i tak wygląda
nowe listeczki takie blado zielone i następnie tak dziwnie brązowieją i ....opadają
możliwy przędziorek... czy inna zaraza???
Obrazek
Obrazek
Pozdrowionka :)))
terayon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 sty 2009, o 16:50

Post »

Objawy tak jak u przędziorka, liście są silnie porażone. Do zwalczania przędziorków stosuje się specjalne preparaty, zwane akarycydami, sprzedawane niestety przeważnie w dużych opakowaniach. Ponieważ za granicą można spotkać takie preparaty w małych opakowaniach, prawdopodobnie w Polsce także się wkrótce pojawią. Można też stosować do opryskiwania roślin preparaty niszczące także inne owady. Skutecznie działają również specjalne pałeczki owadobójcze, które umieszcza się w ziemi w czasie głównego wzrostu rośliny.
Pozdrawiam Przemek

Moje storczyki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

To roślina trudna w uprawie w przeciętnych domowych warunkach, tylko do oranżerii, gdzie jest dużo światła i wyższa wilgotność powietrza.Potrzebuje zimą umiarkowanego chłodu i skąpego przy tym podlewania.
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Co im jest??

Post »

Witam :)

Moje roślinki wyglądają tak :

Gardenia jaśminowa

Obrazek Obrazek Obrazek


Nie wiem dlaczego tak dzieje się z moimi roślinkami :roll: gardenia w tym roku kwitła miała 2 pąki i kwiaty potem zaczęło się z nią coś dziać. Liski jej zjaśniały zaczęły obsychać. Podlewam ja wodą deszczową albo przegotowaną i odstaną, wiem że nie lubi wapnia i nadmiernego nasłonecznienia, podlewam ją płynnym zbilansowanym nawozem i jej to nie pomaga :roll: :? Ketmi zwijają się liście nie wiem czemu :? zawsze ma wilgotno, bo stoi w oknie gdzie jest dużo słońca przez co obficie teraz kwitnie :) dostaje odżywke, a poza tymi zawijającymi się liśćmi większego nie mam z nią problemów, chyba że to taka odmiana :) dostałam ją od koleżanki :)



Dziękuje bardzo za rady :)
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Gardenia moim zdaniem jest przelana. A u storczyka podsychanie korzenie powietrznych jest normalne,podsychają z powodu zbyt małej wilgotności powietrza. Możesz je zraszać i podlewaj go gdy podłoże przeschnie :D
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Pewien specjalista od roślin napisał kiedyś, że gardenia pięknie wygląda tylko na zdjęciach, a po sesji zdjęciowej do periodyków o roślinach, zaczyna natychmiast usychać... :)
Miałam kiedyś gardenie, kochałam je, ale wiele z nich zginęło po niecałym roku uprawy. Tylko jedna - kupiona jako bardzo młoda roślina - przeżyła kilka lat w doskonałym zdrowiu, choć podlewałam ją kranówą. Była zielona, jędrna i rosła lepiej niż niejedna "łatwa" roślina. Oddałam ją, bo musiałam.
Z moich doświadczeń wynika, że jeśli gardenii (i nie tylko) obsychają końcówki liści, to jest to w większości przyczyna niewłaściwego podlewania (zbyt często lub zbyt rzadko), a tylko czasem brak wilgotności w powietrzu. Jasnozielone liście oznaczają brak jakiś pierwiastków ale nie będę się wymądrzać jakich, bo nie wiem. Tym bardziej, że zwiększenie ilości nawozu lub zastosowanie jakiegoś konkretnego wcale nie oznacza, że roślina jest zdolna je pobrać i - co ważniejsze - te jasne liście pozostaną jasne, dopiero nowe wyrosną zdrowsze. Czasem dobrym rozwiązaniem jest nawożenie dolistne, tzn. spryskiwanie roztworem nawozu (chyba w mniejszym stężeniu niż do podlewania) rośliny (z góry i od spodu liści), która ma widoczne niedobory.
Ja bym przesadziła roślinę - zajrzała jej w korzenie, czy są zdrowe i ile ich jest - do doniczki na tyle małej, by po podlaniu zdołała dość szybko wykorzystać wodę. aha, do substratu przewiewnego, tj. z perlitem lub domieszką piachu (perlit lepszy), żeby korzenie miały czym oddychać. Przesadzenie może pomóc, ale nie musi.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Bardzo dziękuje za rady :) jutro przesadzę gardenie i zobaczę co będzie z nią dalej :) dostałam ją na praktykach może dlatego bo juz na straty była spisana a ja myślałam ze ja odratuje :? ale będę się tego trzymać :) pozdrawiam Was gorąco
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

Witam, pytanie mam do pasjonatów gardenii (jaśminowej).
Na pierwszy rzut oka - piękne liście. Wygląda bardzo zdrowo, okazale, ale... (!!!)...
co i raz opadają jej listki (zdrowe). Coraz to więcej opada, do tej pory w ostatnie kilka dni zebrałam po dwa, trzy,
dziś już więcej.
Ma zawiązane pąki kwiatów, dziś również jeden z nich (całkiem zdrowy) odpadł :(
Co u licha?!

Nie przesuszona, nie przemoczona. Codziennie spryskiwana. Stoi na oknie (parapet).
help!!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

Może przesadzana? Mogła jej też zaszkodzić przeprowadzka z warunków producenta do domowych, albo innych skrajnych, np. z ogrodu do ogrzewanego domu, bo to kapryśna roślina.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

Zapewne przeprowadzka.
Ponadto stała na parapecie, gdzie co chwila okno otwierane.
Przeniosłam w inne miejsce, na spokojniejszy parapet.
Na razie trochę, jakby lepiej.
Obserwuję.

Co za grymaśna roślina ;)

Czekam na dalsze kwiaty - pąki są nadal w liczbie ogromnej ;:167

Jakieś macie zalecenia, chętnie wezmę pod uwagę :)
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

Halo, halo, moja grymaśnica nadal gubi listki.

Co prawda nowe liście tez rosną. Ale co jest ?? Czemu te niektóre opadają?
Pączki nadal są, jakby miały dylemat - rozwijać się, czy może nie.
Na pierwszy rzut oka kwiat wygląda zdrowo. Na pewno nie ma żadnych lokatorów. Tylko te listki. Czy może to taka jej uroda? już sama nie wiem.

Czy są tu może pasjonaci gardenii? Poradźcie, co może być nie tak?
Foto załączam.




Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

W tej osłonce nie gromadzi się przypadkiem nadmiar wody? Czarne liście od brzegu to chłód połączony z nadmierną wilgocią. Nie piszesz, że przesadzana, więc zakładam, że jest w osłonce. Jeśli w plastikowej doniczce roślina jest włożona do osłonki to powinno być wokół ok.1,5 do 2 cm luzu, by była lepsza cyrkulacja.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chora gardenia jaśminowata

Post »

Witaj selli7
nie, woda się nie gromadzi. Jednak doniczka (dokładnie tak jak piszesz -> plastikowa z dziurkami) idealnie dopasowana jest do osłonki. Powietrze słabo tam dochodzi.
Dam jej większa osłonkę. Może będzie miała lepiej ;)

Dzięki piękne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”