Pomelo - sianie z pestek

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

A pomelo z takimi nasionami kupowałem w lidlu lub biedronce... tylko trzeba trafić w dobrą odmianę i musi ona pochodzić z Chin :) tamtejsze pomelo wytwarzają nasiona :)

Moje pomelo rosną jak na drożdżach :) przedstawiam ponownie mój mały "lasek" :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Witam serdecznie,
też chciałbym się pochwalić hodowlą Pomelo. Nie moją ale mojej żony. Żona jesienią wsadziła kilka pestek do ziemi i ... czekała czy i co wyrośnie.
Wyrosły roślinki, jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek.

Teraz ciekawi jesteśmy co i kiedy z tego wyrośnie.

Jak najbardziej serdecznie
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Całkiem okazałe roślinki wychodowaliście, też jestem ciekawa ich dlaszego rozwoju. Ja jeszcze nie trafiłam na dojrzałe nasionka w pamelo :wink:
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Tez jesteśmy ciekawi. Zwłaszcza, że pień rośliny obiecuje całkiem sympatyczne drzewko - ale jak będzie poczekamy :?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Nie wiem dlaczego moje cytrusy ( w tym pomelo) po 2 latach uprawy zawsze zamierają nagle, po prostu zaczynają usychać czubki, a konsekwencjią czego sa opadające liście i tak cały czas, czasami usychanie do pewnej części i się zatrzyma, a potem znowu. Niby odżywione odpowiednio, oświetlone, w odpowiedniej ziemi i często zraszane, już sam nie wiem. Co może być przyczyną? Może za duże doniczki- ale u innych niby rosną w takich normalnie. A i nie mają szkodników ani na liściach, ani w ziemi. Teraz to są bez liści skrócone ile się dało najmniej. Co zrobić żeby zatrzymać to usychanie (próbowałem już woski i maści na rany- może to jakiś wirus)?
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Młode siewki pomelo

Post »

aves pisze:Nie wiem dlaczego moje cytrusy ( w tym pomelo) po 2 latach uprawy...
Ja też nie wiem :oops: . Bo nasze siewki Pomelo mają dopiero około roku. Więc do dwóch lat brakuje im, bagatela, cały roczek.
Z drugiej strony traktujemy przygodę z Pomelo jako eksperyment. Kiedyś żona przywiozła z Izraela pestki palm znalezione na ulicy. Było z tego bardzo wiele roślinek do dzisiaj ozdabiających domy znajomych, a u nas do tej pory rosną dwie i są duuuże :D .
Co będzie z Pomelo - zobaczymy. Na razie stoją sobie na oknie od wschodu, podlewane nie za obficie, co tydzień, czasami żona zasila je nawozem do palm, ot i tyle.

Bardzo serdecznie
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Tynunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Witam :)

Jestem tutaj nowa, odwiedzam ten wątek ponieważ 4 miesiące temu posadziłam pomelo. Juz po tygodniu zobaczyłam pierwsze sztuki:) wszystkie wysiane nasiona wykiełkowały:) niestety mijaja juz 4 miesiace a moje pomelo wcale nie rośnie. Zatrzymało sie na wielkości która osiągneło po 1,5miesiąca i od tej pory ani drgnie.. W sezonie grzewczym stał blisko kaloryfera miał tam niezły dostęp do światła ale teraz od miesiaca stoi na parapecie i pojawiły sie dodatkowe listki u niektórych ( do tej pory miały po 2) troche sie zmartwiłam gdy zobaczyłam zemoje pomelo po ponad 4 miesiacach jest tak male jak roślinki na pierwszym zdjęciu w tym temacie. Nie wiem czym to jest spowodowane. Może macie jakąś rade?
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Hmmm, a więc jednak ja też mam pomelo w doniczce. Kilka miesięcy temu tak z głupia frant wsadziłam jedno nasionko do doniczki i wyszło. Wierzyc mi sie w to nie chciało, zaczęłam sobie wmawiać, że to cytryna. Podobnie jak Twoje pomelo Tynuniu - moje jest od kilku miesięcy w fazie liścieni. Czekam cierpliwie. Nie żółknie, nie schnie, wygląda na żywe.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
michalbienkowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 maja 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Witam
A ja jakoś mam szczęście do nasion z kupowanych pomelo w sklepach.
przez dwa lata miałem takie trzy owoce z których mogłem uzyskać nasiona.
W chwili obecnej zostawiłem sobie 15 krzaków pomelo, resztę rozdałem a było ich ok 50 szt.
Pierwsze sadzonki są z kwietnia 2011 roku i mają ok 40-50 cm
Dzisiaj jest 21.05.2012 i już nowe kiełkują które posadziłem ok dwóch tygodni temu.
wczoraj były 3 nowe kiełki a teraz po słonecznym dniu cała zgraja.

Zastanawiam się tylko czy jest sens trzymania tego jak nie będzie owoców, ponieważ dużo miejsca zajmują.
Może tak cytryny?.

Bardzo proszę o uwagi i podpowiedzi.
Michał Obrazek

--- 20 maja 2012, o 17:38 --

Obrazek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Młode siewki pomelo

Post »

michalbienkowka pisze:... Zastanawiam się tylko czy jest sens trzymania tego jak nie będzie owoców, ponieważ dużo miejsca zajmują.
Może tak cytryny? Bardzo proszę o uwagi i podpowiedzi.
Myślę, że owoców się nie doczekasz. Roslina jest hodowana w płd Azji i owocuje zazwyczaj po 15- 25 latach od posadzenia, a dochodzi do 5 a nawet 15 m wysokości.

Więc w warunkach domowych to raczej roślinka na parapet. My mamy ją juz kilka lat. Kilka siewek nam się zmarnowało (po prostu wyschły nie wiadomo dlaczego). Ale ładne liście i kształt - więc po prostu - co kto lubi.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
michalbienkowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 maja 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
A czy w Polskich warunkach jest możliwe żeby zakwitły i w jakim okresie?
A jeżeli zakwitną to zaowocują.

Przykład z innego forum http://www.cytrusy.net.pl/viewtopic.php?t=1820
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Młode siewki pomelo

Post »

Szczerze mówiąc nie wiem, nam sie nie udało. Ale hodujemy Pomelo dla zgrabnej roślinki nie spodziewając sie więcej.
Z drugiej strony podziwiam umiejętności i starania "fotografa" z forum o cytrusach.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
ratch53
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 9 sie 2014, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Młode siewki pomelo

Post »

A takie pomelo z pestki może zaowocować,a jak tak to po ilu latach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”