Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Proszę o radę kogoś, komu się to udało. Chcę spróbować odsadzić pęd i pojedynczy listek. Jak głęboko włożyć pęd do ziemi i jak listek - pionowo czy może bardziej poziomo. Czy mogę użyć ziemi uniwersalnej?
Izabela
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Najprostszym sposobem rozmnożenia zamioculcasa jak wspomniała koleżanka jest rozdzielenie bulwy. Jest to bardzo pomocny sposób przy gęstych roślinach.
Jeśli chcesz rozmnożyć kwiatka z liścia bądź łodyżki schemat wygląda następująco: liście do rozmnażania nie powinny być młode, tylko te starsze. Przed posadzeniem do ziemi, użyj ukorzeniacza aby mieć większą pewność, że coś z tego będzie. Później liść ogonkiem w dół wsadź do ziemi na wysokość ok 1/3, 1/4 jego wysokości. Podlewaj jak normalnego kulkasa, najlepiej z małą dawką nawozu, aby wspomóc liście. Podkreślę jednak że sztuka ta jest bardzo trudna i nie należy zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach. Nie wyjdzie za pierwszym razem, może uda się za drugim. W przypadku rozmnażania z łodygi, wszystko wygląda identycznie.
Powodzenia w rozmnażaniu.
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Post »

Dziękuję za instrukcje. Nie zamierzam rozdzielać bulwy, bo przesadzalam kwiat niedawno, ale na pewno spróbuję z listka i łodygi. Za jakiś czas opiszę co z tego wyszło. Wiem, że nie będzie łatwo ale co tam, lubię kwiaty i mam do nich "niezłą rękę". Nie wyjdzie za pierwszym razem spróbuję ponowmnie. Pozdrawiam.
Izabela
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz pisze: Podlewaj jak normalnego kulkasa, najlepiej z małą dawką nawozu, aby wspomóc liście.
Nawóz spali młode wytwarzające sie korzenie, podlewamy przy ukorzenianiu najlepiej wodą destylowaną raz na dwa tygodnie jak dobrze przeschnie powierzchnia ziemi. :D
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Mi udało się rozmnożyć z liścia. Po prostu zerwałem listek i wsadziłem jego dół do wody. Powstała bulwa, korzonki i teraz siedzi w ziemi :)
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ja już czekam kilka miesięcy,tak długo siedzi w ziemi.Wczoraj cierpliwość moja się wyczerpała i wyjęłam jednego liścia z doniczki i aż mnie zatkało,puścił korzonki.Wsadziłam ich 7,ale 2 mi zgniły i mam 5.Nie wiem jak pozostałe listki,już ich nie ruszam,czekam,czekam,aż się doczekam.Powodzenia. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ot kobiety wszystkie wy takie niecierpliwe, ja czasami na skiełkowanie nasion palm czekam dłużej niż rok i ich nie ruszam a wy musicie swoimi łapkami grzebać w ziemi. Ważne jednak że Ci się udało i się ukorzeniły, uważaj tylko z podlewaniem teraz młode bulwy są wrażliwe na zbyt dużą dawkę wody, zero nawozu conajmniej przez sześć miesięcy. :D
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Przemo dziękuję za informację,ale rok czekać na nasionko,nie to nie dla mnie.Ja bym już dawno doniczkę wyrzuciła,nie mam cierpliwości aż tyle.
Evika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 sty 2009, o 20:55

Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Mam pytanie do hodowcow pieknych zamiokulkasow odnosnie rozmnazania.
Jakis czas temu wsadzilam dwa listki do wody i po 3 miesiącach wypuściły małe korzonki, teraz wrzuciłam je do doniczki z ziemią, ale jak podlewać? tak mało jak normalnego zamiokulkaska czy więcej bo to młode jeszcze listki??
pomóżcie[/url]
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Raz w miesiącu musi się dobrze utworzyć bulwa podziemna. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

katarinka doczytałaś o co pytała Evika? to młode sadzoneczki baz bulw ukorzenione z listków, częstsze podlewanie spowoduje zgnicie korzeni i nie utworzenie się młodej bulwy, jeśli już to w zależności od warunków czyli jeśli jest sucho i szybko przesycha podłoże (zależy też jakie jest zastosowane czy prawidłowe? czyli ziemia dla kaktusów:torf:piasek w proporcjach 3:1:1) można wodę dać w niewielkiej ilości co trzy tygodnie. :D
Evika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 sty 2009, o 20:55

Post »

Dorosłego zamiokulkasa podlewam raz na tydzień, a te malutkie listki wsadzone do ziemi trochę więcej... ups w tym tygodniu już 3 razy :/ więc pewnie przesadziłam i z rozmnażania będą nici :P Pomyślałam że skoro młode -to potrzebują więcej wody, by wypuścić więcej korzeni ale tak to z myśleniem bywa że czasami jest dziwne heheh
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja ukorzeniam zamiokulasa z listka i przez miesiąc podlałam tylko raz tak jak pisze Czarodziej i już mam korzonki. :lol:
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”