Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Duska-D3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2014, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka - Chlorophytum - BAZA

Post »

Ja miałam 3 "zielone" w spadku od teściowej. Wczoraj postanowiłam je w końcu przesadzić i okazało się że z 3 zrobiło się 8 ;:oj
Radocha na całego :tan
Jeszcze nigdy nie widziałam u moich kwiatów. Czy czegoś im brakuje?
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Zielistka - Chlorophytum - BAZA

Post »

Moja kwitła dopiero jak miała kilka lat, możesz zacząć je czymś nawozić i może wtedy zakwitną, np. biohumus jest uniwersalny i naturalny :D
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Zielistka - Chlorophytum - BAZA

Post »

Co zrobić żeby zielistka puściła kłącza z listkami ?
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielistka - Chlorophytum - BAZA

Post »

mm-complex, piękne rośliny wyhodowałaś. ;:138
Ja mam zielistkę Bonnie, która od dwóch lat stoi jak zaklęta. Chciałabym, żeby wypuściła wąsy z młodymi odrostami.
Czy jest jakiś sposób, żeby ją do tego zmusić?
mm-complex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2802
Od: 19 sie 2010, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: moje miejsce na swiecie...

Re: Zielistka - Chlorophytum - BAZA

Post »

Koniczynko,Gardeniaa Zielistki to moje ulubione domowe roślinki oprócz skrętników i Fiołków. :lol:
Zielone mam jakieś dwa lata i urosły jakieś 10 razy. Odżywiam je w sezonie raz w tygodniu razem z pelargoniami ,bo stoją na podwórku .Wystawiam je wiosną ,a chowam na jesień, często korzystają tylko z deszczówki. :wink: Zdarza się ,że są przesuszone.
Wypuszczają nowe pędy ,kwitną jak szalone .
Bonnie dostałam od dziewczyny z naszego FO zeszłej jesieni, podwoiła swoje rozmiary i wypuściła trzy pędy ,zakwitła i nabrała siły. ;:108
Może tajemnica tkwi właśnie w tym półrocznym stacjonowaniu pod gołym niebem?
Powodzenia z zielistkami. ;:333

Bardzo proszę ograniczyć używanie wielokropka tylko do uzasadnionych przypadków. Wielokropek, ani emotikonki nie zastępuje używania interpunkcji, poprawiłem/norbert76.
marzenia się spełniają! Dana
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zielistka usycha - co jest nie tak?

Post »

Witam, chciałbym zapytać co jest nie tak z Zielistką. Podlewam ją co 4 do 5 dni , co drugi raz odżywką w zimie też bo pędy i rozmnóżki rosną ciągle tylko że usychają jej liście bardzo szybko i w dużych ilościach. Co jest nie tak? Stoi przy oknie balkonowym na biurku od strony północno zachodniej.Przesadzana była do tej doniczki na wiosne tamtego roku.

Proszę o pomoc i załączam zdjęcie.

Obrazek
mm-complex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2802
Od: 19 sie 2010, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: moje miejsce na swiecie...

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witaj!
Ma za suche powietrze ,zraszaj ją i odstaw od kaloryfera, bo tego nie lubią. ;:185 Ja wycięłabym chore liście lub podcięła nie uszkadzając zdrowej tkanki .Na wiosnę będą jak nowe. ;:215
marzenia się spełniają! Dana
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o kwitnienie, to jak brałem sadzonkę zielistki z rozłogi to już po 6-12 miesiącach kwitła. :roll:
Nie trzeba jej wcale nawozić, ja nie nawoziłem i kwitła już w pierwszym roku, puszczała rozłogi i rosła. ;:224
Dodam, że cały rok stała w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
Pimpka+
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 2 kwie 2015, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tutaj przeczytałam http://seniorzy24.pl/zielistka-roslina-dla-kazdego/, że W okresie wzrostu
zielistka przypadającego od lutego do września wymaga intensywnego podlewania, a w zimie nawadnianie należy nieco zmniejszyć.
Czyli jak mam podlewać do września a jak później na zimę? Pomożecie?
Kolorowy jest świat.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Swoje dwie zielistki podlewam regularnie przez cały rok. W okresie wiosna - jesień utrzymuję ziemię umiarkowanie wilgotną, czyli wychodzi podlewanie raz na tydzień. Zimą pozwalam delikatnie przeschnąć górnej warstwie ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Uwielbiam zielistki. Są niekłopotliwe w uprawie, łatwo je rozmnożyć. No i cudownie wyglądają w wiszącej doniczce z chmurką rozłogów powietrznych.
Mam w domu trzy zielistki, o ile się nie mylę dwie Variegatum (biały środek, zielone brzegi) i jedną Reverse Variegatum (zielony środek, białe brzegi). Wszystkie rosną w pokoju od strony północno-wschodniej. Na pewno lubią spryskiwanie - wtedy nie brązowieją im końce liści.
Moje obydwie Variegatum rozmnożyłam z rozłogów powietrznych. Było to bardzo łatwe, po prostu wsadziłam rozłogi do ziemi ze sporą ilością rozluźniacza, ja preferuję wermikulit. Ukorzeniły się szybko i teraz rosną jak szalone.
Jeśli chodzi o wypuszczanie rozłogów to wydaje mi się, że wiele zależy też od odmiany. Variegatum wypuszcza rozłogi łatwo, zauważyłam że z Reverse Variegatum pod tym względem jest trudniej.
Co robicie aby stymulować wypuszczanie rozłogów? Trzeba trochę przesuszyć roślinę?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zakupiłam zielistke niedawno, :) stoi w kuchni jakieś 2 metry od okna. Przysychają jej końcówki listków, czy to dlatego że mam sucho i ciepło w domu?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To prawdopodobne. Zielistki lubią zamgławianie / zraszanie. Ja swoje zraszam w zimie, kiedy włączone jest centralne ogrzewanie, nawet codziennie - rano.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”