Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zabrałam się wczoraj za moje trzy zielistki, które wyhodowałam sama w tamtym sezonie z maleńkich sadzonek. Najpierw obcięłam im rozmnóżki. Posadziłam do ziemi w trzech doniczkach, tyle tego było. Później miałam problem, żeby dorosłe z doniczek powyjmować. Jak już mi się to udało, to o mało co "oczy mi z orbit nie wypadły" ;:oj . Same korzenie, ziemi prawie nic. Nawet keramzyt na dnie doniczek poprzerastały. Namęczyłam się z rozplątaniem tego gąszczu. Najwięcej korzeni miały te całe zielone. Kolorowa miała połowę tego co one. Przycięłam korzenie tych zielonych o połowę. Później posadziłam do tych samych doniczek, wymytych oczywiście. Podleję dopiero dzisiaj, bo ziemia była z nowego opakowania, lekko wilgotna.
Oto fotorelacja
Nie zwracajcie uwagi na paskudny ganek w remoncie :oops:
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Aaaale korzeniska!!!!! :shock: Moja, podejrzewam, też ma tam niezły gąszcz.
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
kaej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2017, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,
Dostałam kiedyś małą zielistkę, od tego czasu za dużo listków jej nie wyrosło, jedynie się wydłużyły. Ale co najbardziej mnie martwi to w jaki sposób on rośnie - tak jak by na korzonku zwisającym poza doniczkę. To w sumie nie jest korzeń a jak by łodyga, zwisa poza doniczkę i dopiero potem pojawiają się liście. Jak to sprostować/przesadzić? Posadzić do większej doniczki kładąc na ziemi tą łodyżkę i może ona się w ziemi zakotwiczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odmłodzić, odetnij wsadź do wody, poczekaj na korzenie i do ziemi. Zielistki trzeba tak od czasu do czasu traktować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2017, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki Norbert
Mimorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sie 2017, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zielistka a wchłanianie nikotyny.

Post »

Mam szczepki zielistki, która była trzymana w palarni. Od dwóch miesięcy nie było w niej "palone" podobno rośliny np papirus wchłania nikotynę i jest dla zwierząt szkodliwa. Zrobiłam szczepki dwa tygodnie temu , mają już korzenie . Moje pytanie polega na tym czy rośliny utrzymują nikotynę w sobie ? Regenerują się "oczyszczają?
Po jakim czasie będzie zupełnie czysta ? A może już po 2 miesiącach główna roślina jest już zupełnie wolna od nikotyny ? Czy nowe szczepki już są bez niej ?
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wygląda świetnie ;:215
Polecam też wystawienie w lato na dwór , ja tak robię żeby się zregenerowała po zimie :wink:
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bo zielistki, żeby ładnie i bujnie rosnąć oraz kwitnąć potrzebują trochę słońca. Z własnego doświadczenia, jak miały stanowisko tuż przy oknie ładnie rosły, jak przestawiłem trochę w głąb pokoju, to zaczęły słabiej i w końcu została tylko jedna. Zielistki, choć są zaliczane do roślin bardzo tolerancyjnych na różne warunki, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują światła. Wtedy mają ładny pokrój.
Co do szkodników, to w mieszkaniu też rośliny mogą je załapać. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ja hodując te rośliny już wiele lat miałem tylko problem z tarcznikami i własnie wystawienie na dwór ograniczało populacje pasożyta, a resztę usuwałem mechanicznie ( najwięcej tarczek było właśnie na starszych witkach).
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A oto moja, jakże inna od pozostałych zielistka - Chlorophytum amaniense 'Fire Flash'
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo ciekawa z tymi pomarańczowymi łodyszkami. A jak się ją rozmnaża? Czy ona tworzy też rozłogi jak typowe zielistki?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie, nie ma takowych, jedynie odrosty z łodygi. No i można przez nasiona.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To i ja się dołączę do tematu,bo zostałam swieżo upieczoną posiadaczką zielistki.
P?ki co moja roślinka jest malutka, dostała małą doniczkę,a ja zastanawiam się gdzie ją wkomponować.
Widzę,że większość z was ma ją na parapetach,a ja zastanawiam się czy doniczkę mogę powiesić na ścianie przy oknie i pozwolić roślince spokojnie zwisać po ścianie. Będzie ok?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”