Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Nawozu jeszcze nie stosowałam-mam go dopiero od kilku dni.Podlewanie-oczywiście do podstawki.
Łodyżki z kwiatami wyrywałam-czy może lepiej poczekać aż same zaschną i wtedy wyrwać(tak jak np. z liśćmi hipków?)?
Może dać mu odpocząć skoro już przekwita i np.przezimować w piwnicy(jeśli tak- to w doniczce czy samą cebulę)?
Z różnorodnymi domowymi dopiero zaczynam :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli to już przekwitanie to powoli ograniczaj mu wodę by zasuszać powoli cebulę, muszą uschnąć wszystkie liście, kwiaty wyrywa się jak tylko staną się klapnięte nie czeka się aż zaschną, zimowy odpoczynek w doniczce nie musisz cebuli wysadzać z ziemi. :D
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Ślicznie dziękuję za odpowiedź :P
Listki zaczynają już mu żółknąć :roll:
Jakieś propozycje spoczynku(gdzie i na jak długo)?
Pozdrawiam cieplutko życząc Wesołych Świąt :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najlepiej piwnica i ok dwóch miesięcy musi odpoczywać oczywiście jak już cebula będzie w pełni uśpiona. :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Mnie to wygląda na przelane pseudibericum var.(?) ( mieszaniec zimnolubny).
Liście trzyma, padają delikatne kwiaty, zwykle kwitnące z pierwszym ociepleniem.
Normalnie kwitnie w marcu-maju i woli chłodniejsze ale bezmroźne pomieszczenia i bardzo umiarkowaną wilgotność podłoża. NOrmalnie rosną pod drzewami i krzewami ( góry pd. Turcji) i tolerują tylko prześwietłone słońcem stanowiska w półcieniu.

http://www.polskiekwiaty.pl/cyklamen/cyklamen.htm
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Odswieze troche temat.
Mam pytanie, prawdopodobnie glupie i naiwne ;-)
Czy jest możliwe ukorzenienia cyklamena z listka?
Toż to one genetycznie sa podobne do fiolka afrykanskiego, wiec moze jakies szanse są ... ;-)
Evika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 sty 2009, o 20:55

Post »

Mam to samo, cyklamen padł... liscie opadly wszystko zwiędło! horror :(
Teraz usunę korzenie jak piszecie, i schowam cebulke do piwnicy, ale ile mam czekać aż będzie można ją znowu wsadzić do ziemi??
Evika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 sty 2009, o 20:55

Post »

W mojej ksiazce o kwiatach pisze, ze cyklemena rozmnaza sie z nasionek;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

pEtr nie rozmnożysz tak cyklamena, możesz albo z nasion albo przez podział cebuli (ryzykowne jeśli nie będzie miała dzielona cebula (bulwa) sterylnego podłoża) :D

Evika po dwumiesięcznym odpoczynku posadź ponownie do ziemi i zacznij delikatne podlewanie a jak wybije liście zwiększ dawkę wody natomiast dopiero jak pokażą się liście zastosuj do wody nawóz. :D
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Ja mam taki cyklamen, który ma jeszcze ładne listki, nawet nie myślą padać, ba nawet nowe corusz wypuszcza, ma takze jeden kwiatek (zawsze to coś :lol: ) i teraz nie wiem czy mam go nawozić tym nawozem z dzdzownic czy tym azotowym mineralnym czy wcale nie nawozić? Rozumiem, ze dać mu zimować wówczas gdy listki samoistnie zaczną zółknąć i padać.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak rośnie w liście i ma jeszcze jakikolwiek kwiat nawoź azotowym i normalnie podlewaj sam zacznie zrzucać lkiście wtedy się go zasusza i zimuje. :D
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Mój też ma jeszcze jednego pąka. Listki zielone(ani im się śni żółknąć. Rosną mu też nowe, ale jakieś karłowate. Postanowiłam pomału go usypiać, ograniczyłam podlewanie do 1 raza na tydzień.
Stoi w chłodzie w temp. do 10 stopni razem z kaktusami. Czy on do zimowania potrzebuje niższej temperatury, czy taka wystarczy?
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Mój jak wybierze się do zimowania to.... nie wiem gdzie go umieszczę :? Nie mamy garazu, piwnicy zadnych takich pomieszczeń. W mieszkaniu to nie ma zbyt wielu pomysłów. Chyba ze włozę cebulkę gdzieś w kącie w przedpokoju - to jedyne miejsce, gdzie nie ma grzejników :)

A gdzie Wy wkładacie, jak nie macie ani garazu, ani piwniczki, generalnie niczego podobnego?
Moze lodówka :idea: ? Gdzieś czytałam w kwiecistych czasopismach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”