Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
axel1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 kwie 2009, o 23:27

fiołek alpejski

Post »

kupiłam fiołka 2 miesiące temu w supermarkecie chciałabym go rozmnożyć na 6 listków żaden nie wypuszcza listków,3 sadziłam bezpośrednio do ziemi torfowej,3 moczyłam w wodzie gdy pojawiły się drobne korzonki dałam do ziemi jak do tej pory nie umiem się doczekać młodych listków co zrobić żeby wypuściły .liście stoją na stronie wschodniej,szyba mleczno biała Obrazek co to za odmiana.Chętnie zamienię się listkami mam jeszcze fioletowy
Awatar użytkownika
_Krysia_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 lip 2011, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gubin_lubuskie
Kontakt:

Re: fiołek alpejski

Post »

Gdzieś na forum przeczytałam, że fiołki uczą cierpliwości. Rośliny te są łatwe w uprawie i rozmnażaniu. Niektóre liście bardzo szybko wypuszczają nowe sadzoneczki, ale są i takie które 'zlitują się nad nami' dopiero po roku. Moim zdaniem wszystko robisz dobrze....a więc cierpliwie trzeba czekać. Pozdrawiam
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Fraszka
Chmiel na bez­senność, a sen - na bez­miłość. Po­duszkę z chmielu gdy so­bie umościsz, zaśnij, bo na cóż życie bez miłości.
Awatar użytkownika
Dajana1200
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 sie 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: fiołek alpejski

Post »

A czy to nie jest przypadkiem fiołek afrykański?

Mam pytanie dotyczące cyklamena, ponieważ chciałabym rozmnozyc swojego, wiem jak, jednak nie wiem dlaczego na niektórych stronach internetowych podkreślają, żeby nie dopuszczac do tworzenia nasion. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć? Ma to na cos wpływ? Pozdrawiam, Diana :-)
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: fiołek alpejski- Cyklamen p. - tworzenie nasion, dlaczego ni

Post »

Bo z nasion możesz nie otrzymać takiego samego, gdyż zwykle są to wyselekcjonowane odmiany. :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Kamil50kk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cyklamen coś sie dzieje!?

Post »

Dzisiaj mojemu cyklamenowi opadł kwiaty na bok i są wiotkie.Jakie mogą być powody?
Kwiat stoi na parapecie w najchłodniejszym pokoju okno zasłonięte firanką dzisiaj był podlewany.
Stawiam zdjęcie :
http://zapodaj.net/33634bc12d2f7.jpg.html
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen coś sie dzieje!?

Post »

Podlewasz go od góry, czy do podstawki?
Cyklameny nie lubią podlewania od góry, szczególnie nie lubią wody na liściach. Kwiatki mogą opadać, bo może zostało mu wlane za dużo wody. Po jakiś 10 minutach od podlania musisz wylać wodę z podstawki, by bulwa nie zgniła :wink:
Ja też mam cyklameny i kwitną nieprzerwanie od sierpnia. Teraz powoli opadają, bo cyklamen to bulwa i przechodzi w stan spoczynku. Kiedy już całkowicie uschnie, ogran wegetatywny się wykopuje i przechowuje w chłodnym, suchym pomieszczeniu (jak tulipany). I tak do wiosy :)
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Cyklamen

Post »

Czy ktoś z Was rozmnożył cyklamen?
Ja wczoraj ponacinałam listki cyklamena, wsadziłam do ziemi i nakryłam folią ale nie wiem czy w taki sposób uda się go rozmnożyć?
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Dajana1200
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 sie 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen

Post »

Kasienkar pisze:Czy ktoś z Was rozmnożył cyklamen?
Ja wczoraj ponacinałam listki cyklamena, wsadziłam do ziemi i nakryłam folią ale nie wiem czy w taki sposób uda się go rozmnożyć?

Cyklamena nie da się rozmnożyć przez liście. Jedyna opcja to zapylić pędzelkiem i czekać na nasiona. Chyba że da się przez podział bulwy, ale co do tego to nie jestem pewna. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Cyklamen

Post »

Właśnie też doszłam do tego wniosku, że z liścia się nie da rozmnożyć :? szkoda
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Dajana1200
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 sie 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam drugie podejście co do nasion.. Pierwszym razem mi kilka wykiełkowało, a po około trzech dniach zgniły kiełki.
Teraz znów mi wykiełkowały tylko 3 nasiona i nie wiem co z nimi zrobić, żeby nie powtórzyć poprzedniego błędu. Kiełkują przykryte w chłodnym miejscu bez dostępu do światła.


Co do rozmnożenia przez liścia... nie wierzyłam, że można. Może też spróbuję :tan
pytanie tylko czy też zmieni kolor :)
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Cyklamen coś sie dzieje!?

Post »

Jak Wasze cyklameny ? Kiedy mają spoczynek, bo mój kwitnie bez przerwy już od kilku miesięcy..
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Awatar użytkownika
Wehlen
100p
100p
Posty: 101
Od: 11 sie 2014, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cyklamen - problem wody

Post »

Hej. Kupiłam dzisiaj cyklamena. Skusiły mnie jego kwiatki. A po części dlatego, żeby go uratować. Woda z niego ciekła przez całą moją drogę przez sklep. W drodze do domu delikatnie wycisnęłam ją z doniczki. W domu wyjęłam kwiatka i usunęłam mu tyle ziemi ile się dało. I tu kończy się moja wiedza o reanimowaniu przelanych cyklamenów. Co z nim dalej? Załączam zdjęcia kwiatka w całości (już po wyjęciu z doniczki) i samej bryły korzeniowej.
Obrazek Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=79668" onclick="window.open(this.href);return false; Zapraszam :D
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Cyklamen - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam tak wsadzony do doniczki, aby bulwa była troszkę wyżej nad poziomem ziemi - czasem jak polewam od góry to tylko przy brzegu doniczki i wtedy bulwa nie jest zalewana - ale zdarza sie to bardzo rzadko, zwykle nalewam wody do podstawki, po jakimś czasie wylewam nadmiar.
Ja chyba bym na jakimś ręczniku papierowym roślinkę położyła na trochę, żeby nadmiar wody usunąć.
U mnie cyklamen lepiej rośnie w chłodniejszym miejscu, nie w pobliżu ciepłych grzejników.
Usuwam przekwitnięte kwiaty razem z łodyżką jak najniżej się da, nie spryskuję liści.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”