Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
aner
200p
200p
Posty: 226
Od: 3 sie 2009, o 10:42
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

Kupiłam wiosną w Biedronce czerwony i biały,część kwiatków kwitła ,reszta ledwo zipała.Zaczęłam podlewać na spodeczek,widać nie podobało się to moim roślinkom ,listki ciągle zwisały.Czekałam aby roślinki weszły w stan spoczynku,a one ani myślały o tym.Ograniczyłam podlewanie,a one zaczęły wypuszczać coraz więcej kwiatów.Kwitną nieprzerwanie od maja ,przed chwilą liczyłam kwiaty ,biały ma 17 kwiatków ,a czerwony 24 kwiatki ,oba mają sporo pączków .Nie przesadzałam w ogóle .Czekam kiedy one wreszcie odpoczną.Dochowałam się nasionek,które porozdawałam.Podlewam z góry,nawóz stosuję sporadycznie.Pozdrawiam
Renia
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

To wychodzę z założenia, że podlewanie rzadziej ale od góry też roślinkom wcale nie zaszkodzi ,byleby tylko nie zamoczyć bulwy,czyli można lać im picie po brzegu doniczki i będzie ok.
To już jest moja druga przygoda z cyklamenkiem ,kiedyś przed laty miałam jednego,lecz niestety jego żywot trwał krótko. Podlewałam jak wiekszość kwiatów u mnie w domu(oprócz kaktusów i fiołków) od góry co 2/3 dni i niestety ale go przelałam,wszystkie liście powiędnięte ale jakieś takie mokre w środku jego bulwa była miękka jak zepsuty ziemniak i musiał wylądować na śmietniku.

tralaluszy napisał(a):
To te sprowadzane z Holandii i Belgii takie wstrętne. Tylko jak tu w kwiaciarni odróżnić, które polskie, a które nie
U mnie w pracy jak szef przywozi z Holandii cyklameny, to wszystie zgrzytamy zębami ze złości i połowa i tak ląduje w śmieciach.


Nabywając właśnie w Holandii cyklamena z powyższych fotek(nie dlatego aby poeksperymentować czy Holender da radę-tak już wyszło nic o tym nie wiedziałam) postanowiłam zaopiekować się nim inaczej niż poprzednim,troszeczkę książkowo.Ale i z tym nie obyło się bez problemów,po miesiącu(w kwietniu) jego liście zrobiły się żółte,powiędłe ta sama rzecz działa się z pąkami i kwiatami,powykręcałam wszystko co szpeciło,zostało dosłownie kilka maniunich listeczków,przez dwa tygodnie był na diecie i nie dostał za karę ani kropelki wody
Mam małe parapety i z moich obserwacji na innych kwiatach(np.storczykach) wywnioskowałam,że te żółte liście mogły być przyczyną poparzenia szybą nagrzaną od słoneczka,więc dlatego kręcę doniczką.A i dodam.że mój także siedzi w starej ziemi,jeszcze go nie przesadzałam,miałam to zrobić właśnie po tej dietce ale musiałam kwiatka zostawić pod opieką rodzinki z instrukcjami aby tylko do podstawka go podlewać a sama znowu za granicę na 6 tygodni do pracy wyjechałam.Po powrocie oczywiście zaraz dopadłam do parapetów zobaczyć jak się mają kwiaty(bo już raz były straty-zapominali podlewać)a tu niespodzianka :tan cyklamen pięknie powypuszczał nowe listki.Tym razem tak dbali o kwiaty,że przyznali się ,że nawet dwa razy dziennie czasem były podlewane.
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierający cyklamen

Post »

Witam, to i ja się podłączę do tematu umierającego fiołka alpejskiego.

Mój fiołek stoi na parapecie północnym. Podlewany jest wyłącznie od dołu (wstawiam go do wody na kilka minut po czym przenoszę do suchej osłonki), podlewam tylko odstaną wodą.

Kwiat od razu jak do mnie trafił zaczął marnieć: Na początku stopniowo żółkły mu listki i usychały (czerniały) kwiaty:
Obrazek
Obrazek

Teraz mój fiołek (mimo że naprawdę staram się go odratować) ginie w oczach i wygląda tak:
Obrazek
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d867851aeedfc210.html]Obrazek

Obrazek
Wszystkie młode listki więdną-gniją, młode pędy kwiatowe jak są jeszcze maleńkie to czernieją :(

Co robię nie tak???
Czy jest szansa na uratowanie fiołka który jest już w tak złym stanie??


Dzięki za odpowiedzi :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
stokrotka82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 lut 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Powiat Sandomierz

Re: Cyklamen

Post »

Witam,
Równie chętnie dołączę się do pytania Eweliny.
Mój cyklamen tak jakoś w grudniu wylądował w piwnicy po tym jak stracił wszystko co miał nad ziemią... :roll:
Zostawiłam go tam i zupełnie o nim zapomniałam aż do dzisiejszej wizyty u mojej mamy, której w tym samym czasie co i sobie kupiłam taką też roślinkę tylko w barwie. Jej do tej pory dzielnie się trzyma i no i właśnie utworzył takie kulki nasienne, niestety jedna przypadkiem się urwała a że i tak była do wyrzucenia to mama postanowiła zajrzeć do środka, były tam jak słusznie podejrzewała... nasiona i zadała mi pracę domową, żebym poszukała informacji o wysiewaniu tych nasion itd.
Czytając różne informacje, znalazłam również te istotne dla siebie bo wychodzi z tego, że mój cyklamen ma chyba jakąś szansę na drugie życie tylko nie wiem co ja mam z nim teraz robić?.. czy nie robić?...
Czytałam że te które na jesieni przechodzą w stan spoczynku to tak koło maja się budzą...
Ale nie wiem ile w tym prawdy i co z nim mam dalej robić
Pozdrwiam
kasiulka1919
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany Cyklamen

Post »

jeżeli cyklamen kwitnie, ale liście więdną to jest zalany?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=64258" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
agnieszka_
1000p
1000p
Posty: 1510
Od: 21 gru 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zalany Cyklamen

Post »

:wit
A podloże jest mokre i ciężkie ?
kasiulka1919
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany Cyklamen

Post »

Jest mokre, ale cięzko mi ocenić czy ciężkie....dostłam go tydzień temu...

Tak wygląda Obrazek Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=64258" onclick="window.open(this.href);return false;
kasiulka1919
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

mój cyklamen stracił wszystkie kwiatki, liscie zostały trzy...co robić?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=64258" onclick="window.open(this.href);return false;
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

kasiulka1919 pisze:mój cyklamen stracił wszystkie kwiatki, liscie zostały trzy...co robić?
Opisać przebieg zajmowania się rośliną i pokazać zdjęcia. :wink:
kasiulka1919
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

wygląda tak:
Obrazek
podlewałam go do podstawki, a potem po 20 min wylewałam to co zostało, prawie nigdy nic nie zostawło. dostałam go 8 marca i już stracił kwiaty:(
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=64258" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

A bulwka jest? Pomacaj, twarda, czy miękka?
kasiulka1919
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

bulwa jest twarda, ale żeby się do niej dostać to urwałam listki:(
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=64258" onclick="window.open(this.href);return false;
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cyklamen- co mu jest?

Post »

Zasuszyć, wyjąć z podłoża pozwolić odpocząć w chłodnym pomieszczeniu, za miesiąc posadzić w nowe podłoże, pomału i delikatnie rozbudzać roślinę do ponownego rozwoju. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”