Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

:wit
Kupiłam ostatnio w B. fiołka alpejskiego. Babcia dostała wczoraj podobnego (z kwiaciarni), tyle że większego i o większych kwiatach. Czy to są dwie różne odmiany (z mniejszymi i większymi kwiatami), czy mój z biegiem czasu też będzie miał większe kwiatuszki?
Monika
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Możliwe że to różne odmiany bo są fiołki miniaturki.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Macie Wy, mam i ja. Prezent na Dzień Kobiet od M, taki oto Ładniutkie, ale czy dam radę po kwitnieniu? Czytam i czytam. Mam nowe wyzwanie :wink:
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

No właśnie za rok ;:65mam ten sam problem a parę już zmarnowałam :oops:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Wiero podziel się doświadczeniami. Może uda mi się nie popełnić błędów, no przynajmniej tych samych, które Tobie się przytrafiły. To moje pierwsze cyklameny i nie mam żadnej praktyki w ich uprawie :(
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje cyklameny przeżyły. Jeden ma nawet owoce, czy jak to nazwać. Będą z pewnością nasionka. Jeden z owoców już pęka.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje mini Cyklameny zaczynają cieszyć me oczy, ale czule patrzę w ich kierunku :D
W zeszłym roku jesienią kupiłam je jako ,,zdechlaki" za 0,50zł w markecie . W dodatku cały czas lubiła je atakować pleśń. Za okazywaną opiekę starały kwitnąć jak najdłużej choć 2 i tak wypadły. Wiosną wystawiłam je na zewnątrz do skrzynki pod drzewo gdzie miały słońce do godz południowych. W tym czasie narażone na wszelakie warunki atmosferyczne wypuszczały zdrowe listki, były dodatkowo podlewane gnojówkami bez patrzenia w terminy, tak ,,na oko" :D Jakoś na początku października przyniosłam je do domu i posadziłam do donicy z nową ziemią, wystawione na okno wschodnie. W donicy na środku mają dołek gdzie wlewam wodę do podlewania. Jak widać podoba im się ta opieka. Teraz jestem ciekawa jakie kolorki przeżyły bo był różowy ,czerwony i biały :D
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Cyklameny ponownie kwitną i to już od dwóch tygodni przynajmniej :D Między kwitnieniami nawet liści nie pogubiły. Mało tego wypuściły sporo nowych liści. Trzymam je w sypialni, gdzie mam chłodniej, na północno-zachodnim parapecie.

---13 lis 2017, o 20:55---

Poproszę o edytowanie mojego powyższego postu. Dokładam zdjęcia ponownego kwitnienia moich cyklamenów. To te dwa od lewej strony, większe. Dostałam je na Dzień Kobiet w tym roku. Trzeciego dokupiłam jakieś 4-5 tygodni temu i nadal kwitnie. Stoją w sypialni, na parapecie północno-zachodniego okna, po tej północnej stronie. Jak kaloryfery mocniej grzeją, od godziny 16, to zestawiam je z parapetu. Rano, zanim wyjdę do pracy ponownie ustawiam je na parapet. Oto zdjęcia

Obrazek
Obrazek

Jak widać służy im niższa temperatura i mój taniec z doniczkami :D
Aurea_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sty 2018, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Witam wszystkich,

mam pewien problem z uprawą dwóch okazów cyklamenów. Na Waszych zdjęciach, które dołączacie, rośliny mają proste łodygi. Moje niestety wykręcają się we wszystkie strony i są bardzo długie ;:174

Proszę o poradę, co robię nie tak.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6427d94e8fa07a51
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2085f3df59e4d566
https://www.fotosik.pl/zdjecie/77fb3fc0d95dc4cb
https://www.fotosik.pl/zdjecie/60044eb94cfa3b3b
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Wg mnie za mało światła i za ciepłe stanowisko. Cyklameny wg literatury powinny być zimowane w temperaturze 10 - 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Aurea_3 cyklameny lubią jasne ale niezbyt nasłonecznione i w miarę chłodniejsze miejsca. ,,Wydziczały" Ci okrutnie :wink: Jeśli masz od spodu CO to doniczki ustaw na tackach styropianowych. Same doniczki możesz owinąć grubą gazetą i jakąś ozdobną dekoracją. Osłoni to doniczkę od bezpośredniego ciepła. Ustaw je przy szybach i podlewaj jakimś nawozem z małą ilością azotu . Ja obecnie podlewam takim dla kaktusów. Powinny pomału dostać taki zwarty pokrój :D
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje cyklameny teraz wyglądają tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W marcu 2017 roku wyglądały tak:

Obrazek

W listopadzie 2017 wyglądały tak;

Obrazek

I teraz pytanie. Mam je powoli zasuszyć? Chciałabym je przesadzić, bo są cały czas w podłożu produkcyjnym. Ale cały czas kwitną, albo mają bujne liście. Jednocześnie tracą zwarty pokrój. Teraz kwiatów jest mniej.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dostałam kilka dni temu cyklamena, muszę mu kupić nawóz mineralny. Jaki polecacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”