Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć domowa- więdnące liście

Post »

Paprotki niezbyt lubią centralne ogrzewanie, ale wtedy wystarczy częściej spryskiwać liście, a nie podlewać. Spróbuj ograniczyć podlewanie do dwóch razy na tydzień. Co do bielejących liści, to nie sądzę, żeby to był niedomiar azotu, w końcu niedawno była przesadzana, a w nowej ziemi, jest cały komplet mikroelementów. Raczej postawił bym bliżej okna i w miarę możliwości jak najdalej od grzejnika. Jeśli stan paprotki się poprawi, znaleźliśmy przyczynę problemu. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Paprotka prosi o pomoc !

Post »

:wit Witam, nie było mnie tu bo nie jestem fanką paproci , ale znajoma poprosiła mnie o pomoc w znalezieniu przyczyny usychania końcówek liści paprotki. Pisze tak:
"mojej paprotki problem...otóż...co wypuści nowy liść /do pewnego momentu rośnie wzorcowo/ jak już jest powiedzmy średniej wielkości, czubek liścia zaczyna brązowieć i stop....nie widzę żadnych pasożytów, nie jest trącana, stoi na kwietniku w dobrym miejscu, podlewam z rozsądkiem, nie przelewam, nie przesuszam, nie mam już na nią pomysłu...o co tu może chodzić, jak myślisz?
Oto ona...nie widać żadnych robali, ani w ziemi ani też na liściach,które błyszczą się ładnie... w zeszłym roku obcięłam wszystkie liście, przesadziłam do nowej ziemi, cały czas puszcza nowe pędy i jak tylko trochę podrosną schną końce...pomocy;
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Będziemy wdzięczne za podpowiedź? ;:131
Basia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka prosi o pomoc !

Post »

Stawiam, na zbyt suche powietrze. Paprotki lubią wysoką wilgotność powietrza. Trzeba często spryskiwać liście. A jeszcze do jakiej ziemi była przesadzona? Paprotki muszą być sadzone do ziemi do paproci, jeśli została posadzona do zwykłej ogrodowej, to też może być tego przyczyną, ale wpierw bym postawił na zbyt suche powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Pomocy!
Po przesadzeniu tydzień temu mocno rozrośniętej paproci do 4 doniczek zaczęło się dziać coś złego. Połowa liści w każdej doniczce zmarniała, zżółkła. Czy to normalne?
Każda paprotka została posadzona w ziemi odpowiedniej dla paproci, w doniczce ceramicznej z dziurką i podstawką. Po jednym podlaniu ziemia jest stale wilgotna, więc przesuszenie raczej nie wchodzi tu w grę.
Co robić?
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Chyba tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać.Możliwe,że były to starsze liście. Poza tym ,jak roślina nie może utrzymać wszystkich liści z rożnych powodów(przesuszenie, złe warunki-w tym wypadku podział i ubyło korzeni)zrzuca część z nich,żeby się zbytnio nie eksploatować.Korzenie podejmą swoją funkcję w nowym podłożu, zregenerują się to rośliny dojdą do siebie.
skoro tydzień temu podlane i mokro mają to już nie podlewać, póki nie przeschnie podłoże, bo zgniją.Postawić w miejscu nienasłonecznionym.
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Pięknie dziękuję, Pani Lucy :) Konkretna i rzeczowa odpowiedź!
Wydaje mi się, że zrobiłam paproci szkodę pozbawiając ją starej ziemi. Chciałam dokładnie oddzielić kłącza żywe od martwych i w ten sposób praktycznie oddzieliłam całą ziemię od korzeni.
Pozbędę się tych wysuszonych gałęzi i zobaczymy, jak sobie kwiaty poradzą.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
ulkabe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 wrz 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie,okolice Świdnicy

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

jeśli mogę cos doradzić,to podlej paprocie wodą z mlekiem/szklanka mleka i uzupełnij do 1 litra wodą/polecam.Mi jak marnieją paprocie to ta mieszanka zawsze pomaga :)
Pozdrowionka Ulka

Piękno przyrody poszerza nasze serce, nasze wewnętrzne JA, a jego obraz odbija się w naszej duszy.
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Pamiętam, że kiedyś podlewałam jakieś roślinki pokojowe wodą z mlekiem, ale po jakimś czasie zaczynało okropnie śmierdzieć :(
Awatar użytkownika
ulkabe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 wrz 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie,okolice Świdnicy

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Wystarczy podlać raz w miesiącu woda z mlekiem i nie bedzie wtedy brzydkiego zapaszku. :)
Pozdrowionka Ulka

Piękno przyrody poszerza nasze serce, nasze wewnętrzne JA, a jego obraz odbija się w naszej duszy.
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Oooo, to tak zrobię! Podejrzewam, że kiedyś przeholowałam z tym mlekiem i stąd atrakcje zapachowe :)
Usunęłam gałęzie z zeschłymi liśćmi i mam wrażenie, że te, które ocalały, powinny już sobie poradzić, choć zostało ich mało, jak było po ok. 8-10 gałęzi w doniczce, tak zostało 4-5. Na razie dostają samą wodę, ale przy następnym podlaniu zaserwuję im to rozcieńczone mleko. Jestem ciekawa reakcji.
Dziękuję bardzo, ulkabe! Dam znać, jak coś się ruszy.
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Miesiąc później z radością informuję, że w trzech doniczkach na cztery pojawiły się wreszcie młode pędy! Raz czy dwa podlałam wodą z mlekiem za radą Ulkabe, dwa razy nawozem do paproci i wygląda na to, że będą żyły!
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

No i wychodzi,że wszystko było w porządku przy przesadzaniu,wystarczyło tylko poczekać.
yolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2014, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Paprocie zmarniały od razu po przesadzeniu

Post »

Niezupełnie, Pani Lucyno, bo wszystkie stare gałęzie są do wyrzucenia, brązowieją i schną na nich liście, a wierzchołki wzrostu na każdej gałęzi też zwiędły i uschły natychmiast po przesadzeniu. Po starej, ogromnej paproci nic więc nie zostanie. Ale najważniejsze, że są młodziutkie pędy! Znaczy - chyba czas na nowe pololenie :heja

-- 24 cze 2014, o 19:25 --

pokolenie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”