Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

No może ja się nie znam, ale dla mnie, to ta sama roślina, tylko mała. Duży masz z nią kłopot? Pytam przede wszystkim o utrzymanie wilgotności powietrza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Jak ją dostałem, to z początku straciła parę liści (ale to że względu na aklimatyzację), natomiast teraz widzę że wypuszcza coraz to więcej liści. Wilgotność powietrza w okolicach 50 - 60%, ale w pomieszczeniu mam kilkadziesiąt roślin więc dają one odpowiedni mikroklimat. Zimą nie włączam w ogóle grzejnika, więc nie wysusza mi powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Postawiłam swoją obok zwykłej paprotki. Przy doniczkach jest długa tacka z wodą - widać ja na zdjęciu. Pilnuję by miała wilgotną ziemię. Zraszam często. Mam nadzieję, że to wystarczy :D
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

ivonar możliwe że to inny gatunek, rózni się trochę w liściach ;) Już zaczynam puszukiwania
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Póki co niestety nie mam pomysłu, można spróbować dać zdjęcie do tematu o identyfikacji roślin.... :roll:
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Dziękuję za fatygę. Ja też szukałam i wyczytałam, że ktoś tu na FO hodował młodą roślinkę i czekał na włochate nogi pająka. Ta jest młoda na pewno. Poczekam i głowy ludziom zawracać nie będę :wink:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Moja obecnie wygląda tak, niestety zdjęcie nie oddaje wszystkiego. Część końcówek podczas zimy podeschła, na szczęście roślina wciąż jest gęsta.
Obrazek

a "nóżki" ma takie ;)

Obrazek

Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dawalia (Davalia,Noga pająka) - uprawa

Post »

Dzięki luczek95. Moja z listków taka sama jest, tak mi się wydaje. Obecnie kilka podeschło, ale to moja wina. Z powodu roboty w pracy i domu nie zrosiłam jej kilka dni :oops: Umknęło mi i troszkę cierpi. Czekam na pajęcze odnóża.
Awatar użytkownika
Marysienka90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 sie 2016, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiatam. Dawno mnie tu nie było. Dostałam w prezencie paproć Davallia-Nogi pająka,proszę o sprawdzone porady jak o nią dbać? jakie warunki jej zapewnić?
MaryśKa
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Mam kącik dla paproci. Trochę nephrolepsisów, adiantum, asparagus (co prawda nie paproć, ale kształtem pasuje ;) ). Nie mogło zabraknąć oczywiście dawalii. Rośliny podlewam co dwa tygodnie, lejąc wodę z akwarium na podstawkę doniczki (wyjątkiem jest dawalia, która domaga się pić co tydzień i dostaje miękką wodę do zraszania na przemian z akwariową). Zraszam zazwyczaj dwa razy dziennie. Wszystko rośnie jak na drożdżach.

Jednak w ostatnim czasie (dwa, trzy tygodnie) kilka liści dawalii zaczęło zamierać. Część rozwinęła się częściowo, niektóre uschły. Pozostałe 70% wyglądają w porządku, ale wolę dmuchać na zimne.
Zastanawiam się czy nie powinienem podlewać dawalii tylko miękką wodą, ewentualnie na przemian z akwariową jak adiantum. Czytałem też na kilku stronach internetowych, że dawalia nie lubi zraszania, co nieco mnie dziwi, bo u mnie zraszana była zawsze i rosła bardzo dobrze.
Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

To co ja bym zrobił: zaprzestał podlewania wodą z akwarium, gdyż jest siedliskiem różnych patogenów. Podlewanie częściej niż raz na dwa tygodnie, tak żeby wierzchnia warstwa ziemi nigdy nie przesychała. Nawozić nawozem dedykowanym dla paproci gdyż są to rośliny kwaśno lubne, a woda z akwarium taką nie jest.
Miałem ten sam problem, ale z blechnum z tymże nawoziłem zwykłym nawozem, po przejściu na nawóz dedykowany, problem się skończył. Inną opcją w Twoim przypadku mogło być jeszcze przenawożenie od wody z akwarium.
W każdym razie zrób, tak jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedź. :)
Wierzchnia warstwa gleby jest stale wilgotna od zraszania.
Swego czasu porzuciłem nawóz dedykowany dla sukulentów oraz dla paproci na rzecz wody z akwarium, ponieważ dzięki niej - moim zdaniem - uzyskałem lepsze efekty. Myślę jednak, że masz rację - ta woda akurat dawalii nie służy.
Będę podlewał czystą przegotowaną wodą, a na wiosnę pomyślę o nawozie dla paproci. Myślę, że dobrze będzie, jak przez jakiś czas paprotka nie dostanie od razu nowego nawozu (zwłaszcza, że idzie zima), ponieważ faktycznie może być przenawożona od wody z akwarium.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dawalia,noga pająka,paproć (Davalia) - uprawa

Post »

Spryskiwanie wierzchniej warstwy niewiele daje. W ogóle niewiele daje jeśli chodzi o podwyższenie wilgotności powietrza, co szczególnie można odczuć w sezonie grzewczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”